Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Proč Češi chtějí za vzděláním do ciziny

  11:31

Dva průzkumy, jeden tuzemský od Nadace Zdeňka Bakaly a druhý britský, naznačují, čím jsou zahraniční univerzity tak atraktivní.

Z větších vzdělávacích institucí si v průzkumu britské National Student Survey (NSS) vedla nejlépe University of Bath, s jejíž výukou je spokojeno 94 procent studentů. foto: © repro University of BathČeská pozice

Několik odpovědí k tématu předloženému v titulku tohoto článku nastiňují dva aktuální průzkumy. Jeden si objednala Nadace Zdeňka Bakaly, druhý zveřejnila britská organizace National Student Survey (NSS), která mapuje kromě jiného spokojenost studentů se svými univerzitami.

„Studenti jdou do ciziny za vyšší kvalitou výuky, získáním kontaktů a lepším dialogem s profesory,“ uvádí v titulku tisková zpráva společnosti Datank, jež provedla průzkum (zde v obsáhlém PDF) mezi 248 minulými i současnými uchazeči o Bakalovu podporu v programu Scholarship. Ročně se tohoto stipendia dostane asi dvacítce studentů.

A chtějí do světa hlavně – v 94 procentech odpovědí – kvůli kvalitě výuky, špičkovým pedagogům a vzdělávání s využitím nejmodernějších technologií. V 77 procentech si považují budoucích kontaktů, které získají, a také zvučnosti titulu z elitní školy, což jim má přinést uplatnění na pracovním trhu (62 procent), a chtějí si též zlepšit komunikaci v cizím jazyce (56 procent).

Respondenti se rovněž vyjadřovali k tomu, jak jsou spokojeni s úrovní vzdělávání v tuzemsku. Inu, moc nejsou. Uvedla to více než polovina dotázaných, přičemž sedm procent mužů i žen je velmi nespokojeno. „Na českých školách studentům zejména vadí nastavené ,memorování´ informací, postrádají i dialog s profesory,“ uvádí zpráva o výzkumu talentovaných studentů, kteří pro zvýšení prestiže českých škol doporučují, aby přibylo zahraničních profesorů, investic do vzdělání a odkoukané výuky ze Západu.

Z publikovaných výsledků není bohužel zřejmé, jakou má kdo z 248 respondentů konkrétní zkušenost s českými či lépe i zahraničními univerzitami a zda jde o reálné poznatky, nebo jen zprostředkované dojmy... Víme jen, že 105 odpovídajících je ve věku 16 až 20 let (před vstupem nebo jen krátce na univerzitě), naopak starších 26 let (a tedy osob s pestřejší životní zkušeností) bylo mezi oslovenými pouze 33 jedinců.

Vesměs nadšení studenti v Británii

Univerzity ve Velké Británii jsou planetární špičkou. Shodou okolností byly tento týden zveřejněny také výsledky National Student Survey, jež ukazují, že spokojenost tamních studentů s vlastními školami stoupá; je na historickém maximu, alespoň co se týče tohoto hodnocení. Průzkum NSS, o němž informoval web Times Higher Education (THE), se opíral o dotazníky celkem 304 tisíc studentů a ukázal, že zhruba 85 procent studentů posledních ročníků bylo spokojeno s ústavem, na němž získávají vysokoškolské vzdělání.

Zhruba 85 procent britských studentů v posledních ročnících bylo se svou školou a volbou spokojeno.Vůbec nejlépe – z větších akademických institucí – si v šetření vedla University of Bath, jež je kupříkladu ve světovém žebříčku THE kolem třetí světové stovky (podobně jako Univerzita Karlova). V anglickém Bathu je s výukou spokojeno neuvěřitelných 94 procent dotázaných! Nejlepší ve Skotsku byla Univerzita St. Andrews s 93 procenty spokojených (studovala tam též v minulosti vévodkyně Kate) a ve Walesu pak Cardiffská univerzita s 89 procenty. Cambridge vykázal spokojenost 92 procent – o jediné procento před Oxfordem.

Průzkum zahrnoval názory ze 154 britských univerzit a 165 vyšších a vysokých škol na ostrovech. Čtyřem pětinám dotázaných se líbila podpora, jakou ve škole dostávají, 72 procent bylo spokojeno s odezvou akademiků, 84 procent s podmínkami pro výuku a plných 82 procent oceňovalo, jakým osobnostním rozvojem ve škole procházejí. Konkrétní důvody spokojenosti nejsou blíže zmiňovány, ale dá se očekávat, že za pozitivními odpověďmi študáků jsou právě četnější diskuze s učiteli, skvělé vybavení škol i péče o školní prostředí.

Proč by rozumní ignorovali takovou šanci?

„Silné výsledky opakovaně demonstrují vysokou studijní kvalitu zažívanou studenty na univerzitách a vysokých školách ve Spojeném království. Nicméně všechny instituce musejí zlepšovat to, co nabízejí, aby naplňovaly rozličné potřeby svých studentů,“ uvedl ředitel odpovědné rady Sir Alan Langlands pro britskou mutaci webu Huffington Post.

Přestože jsou oba výzkumy nesrovnatelné v množství odpovědí i metodice, naznačují, že nezanedbatelný poměr talentovaného studentstva v Česku je se zdejším stavem školství nespokojen a když na to dotyční mají (pílí, inteligenčně i finančně), půjdou za nejlepším možným vzděláním, z nějž byla drtivá většina jejich studentských předchůdců tak nadšená.

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha