Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Proč by měl FAÚ šetřit ČEZ? Kvůli Vondrovi?

  10:46

Proč se celá záležitost propírá naplno až nyní, je záhadou. Znovuotevření kauzy zřejmě souvisí s mocenskými boji ve vládní koalici.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Vypadá to tak, že z finančního analytického útvaru ministerstva financí vede vysokokapacitní informační potrubí do některých médií

Populární SMS zprávu „Jedna, dvě, FAÚ jde, FAÚ si jde pro tebe!“ v minulých dnes zřejmě obdrželi i vysoce postavení manažeři společnosti ČEZ. Finanční analytický útvar ministerstva financí totiž údajně šetří loňský nákup solárních elektráren státem ovládanou energetickou společností. Obchod byl uzavřen bez výběrového řízení v létě 2010 a soukromá firma Amun.Re podle informací Hospodářských novin na něm údajně měla nepřiměřený zisk. HN také naznačily, že v rámci transakce se mohly prát špinavé peníze. Zahrály těžký balón, otázka je, jak zareagují nařčené společnosti. Podle našich informací hezky zostra.

Vypadá to tak, že z finančního analytického útvaru (FAÚ) ministerstva financí vede vysokokapacitní informační potrubí do některých médií. Díky těmto informacím se sice dozvídáme velice zajímavé věci, ale úplně v pořádku to rozhodně není. Zprávy o obří investici firmy ČEZ ve výši pět miliard korun do dvou solárních elektráren v blízkosti Ralska pronikly do médií už loni. Tenkrát to však mělo logiku, protože existovala společenská poptávka proti solárním baronům. Proč se však celá záležitost propírá naplno až nyní, je záhadou. Znovuotevření kauzy zřejmě souvisí s mocenskými boji ve stranách vládní koalice. Jako by byl úder namířen proti Alexandru Vondrovi a jeho spojencům, mezi něž patří i vysoce postavený manažer firmy ČEZ Vladimír Schmalz, který za tuto akvizici odpovídá.

Záhada: Co vlastně FAÚ vyšetřuje?

ČEZ si pořídil dva velké projekty solárních elektráren v Ralsku a Mimoni za pět miliard korun. Od firmy Amun.Re si objednal jejich výstavbu. Jeden instalovaný megawatt tak ČEZ přišel na 89,5 milionu korun. Jakékoli srovnání ceny je však ošidné. Na internetu lze najít údaje o cenách instalovaného výkonu mezi 66 a 120 miliony korun. „Amun.Re považuje cenu 89,5 milionů korun za velmi tvrdě vyjednávanou,“ sdělila firma ČESKÉ POZICI.

„Konečné tržby Amun.Re od firmy ČEZ činily 5,1 miliardy korun, jenže po odečtení nákladů zbyl společnosti zisk zhruba 670 milionů. Z výnosů postavených solárních elektráren za prvních pět měsíců vyplývá, že ČEZ by mohl očekávat v každém z příštích 25 let průměrný provozní zisk 686 milionů korun. Jinak řečeno, pětimiliardová investice přinese společnosti ČEZ za 25 let celkem 17 miliard korun zisku. Znamená to, že ČEZ si každý rok vydělá více než Amun.Re v roce, kdy solární elektrárny postavila,“ stojí v reakci firmy Amun.Re. Informaci, že elektrárna „vyrábí jak vzteklá“ potvrdil ČESKÉ POZICI i Vladimír Schmalz, který rovněž nechápe, proč by FAÚ měl transakci prošetřovat.

Amun.Re a propletenec na Kypru

Ale zaostřeme jinam. Pozornost všech médií upoutala i korporátní struktura společnosti Amun.Re. Ta vykazuje – kulantně řečeno – prvky, které se běžně u obchodních společností nevyskytují. ČESKÁ POZICE se pokusila zpřesnit dosud dostupné informace a dospěla k pozoruhodným souvislostem. Polovinu firmy vlastní Martin Shenar a polovinu prostřednictvím firmy Wilsea kyperský holding Cheerlade.

Firemní konstrukce společnosti Cheerlade není zakázaná, ale ze zkušenosti je známo, že se používá většinou tam, kde takový partner přispěje do společnosti nějakým jiným způsobem než poskytnutím kapitálu

Prioritní akcie, které vlastní Cheerlade, jí zajišťují nárok na 75 procent zisku společnosti Amun.Re, i když má jen 50 procent obchodního podílu. Taková konstrukce přirozeně není zakázaná, ale ze zkušenosti je známo, že se používá většinou tam, kde takový partner přispěje do společnosti nějakým jiným způsobem než poskytnutím kapitálu. Může to být získání výhodného úvěru, anebo využití osobních vazeb při získávání zakázky. V tomto případě Amun.Re úvěr zřejmě nepotřebovala, protože ČEZ firmě poskytl podle dostupných informací předplatbu asi dvě miliardy korun. Takže šlo o známosti?

Z obchodního rejstříku není obtížné zjistit, že členové orgánů společnosti Amun.Re jsou, kromě Shenara, advokáti právní firmy Šachta & Partners. Tato kancelář zastupuje v korporátních záležitostech i samotný Cheerlade a všechny její dcery v České republice. Na trochu infantilním způsobu pojmenování je ostatně i vidět, že firmy pocházejí z jedné dílny. O dalších dcerách Cheerlade se toho také moc nedovíme. Předmětem podnikání je většinou pronájem nemovitostí, všechny sídlí „U Šachtů“ na Radlické ulici v Praze, a protože se jedná většinou o mladé společnosti, informace o jejich hospodaření nejsou dostupné.

Zajímavou shodou, na kterou upozornily servery iDNES a iHNed, je mnohačetná spolupráce zmíněné právní firmy Šachta & Partners s Ivo Rittigem, který je v médiích často spojován s ODS. Na tom by nebylo nic zas tak neobvyklého, kdyby Rittig nebyl stejně tak spojován i s podnikem ČEZ. V paměti zůstává tendr ČEZ na outsoursing IT, kde se na straně jednoho z konsorcií vyskytovala i společnost Alseda Data, která byla s Rittigem rovněž spojována. Tento tendr nakonec ČEZ v létě roku 2010 zrušil.

Šachta & Partners: Cheerlade patří nám!

ČESKÉ POZICI se podařilo dostat v kyperském rejstříku i do struktury vlastnictví Cheerlade. Bohužel to je prakticky k ničemu, protože postupně narážíte na další a další anonymní holdingy. Zajímavá je jedna věc. Většina holdingů typu Cheerlade má svého korporátního ředitele. To v podstatě znamená, že jednatelem není fyzická osoba, ale jiná společnost. Takový korporátní ředitel pak v podstatě dělá to, co skutečný majitel přikáže. Jedna společnost, která činnost korporátního ředitele poskytuje, má minimálně několik desítek, maximálně několik stovek různých klientů, které pochopitelně mají stejné sídlo.

Korporátním ředitelem firmy Cheerlade je společnost Altruco Management Limited z Kypru. Při zmíněném počtu klientů na jednoho korporátního ředitele může být náhoda, že stejná společnost, tedy Altruco Management Limited funguje jako korporátní ředitel i pro kyperskou společnost Rittig & Partners Limited, která je matkou stejnojmenné firmy v České republice. Patří podnikateli Ivo Rittigovi.

ČESKÉ POZICE požádala podnikatele Iva Rittiga o stanovisko. „Cheerlade je společnost, která od svého vzniku patří členům advokátní kanceláře Šachta & Partners. Ivo Rittig se na její činnosti ani na činnosti Amun.Re nijak nepodílí. Vzhledem k tomu, že Ivo Rittig je dlouholetým váženým klientem naší právní kanceláře, samozřejmě jeho české i zahraniční společnosti obvykle sídlí na stejné adrese jako společnosti naše či jiných našich klientů. To je i případ společnosti Rittig & Partners Limited, která sídlí na stejné adrese jako naše společnost Cheerlade a má i stejného service providera, tedy správce, kterým je společnost Altruco Limited. Tak, jak je na Kypru obvyklé, jedná se o office house, kde sídlí zhruba dalších více než 500 společností,“ reagoval Rittigův právník David Michal z advokátní kanceláře Šachta & Partners.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!