Lidovky.cz

Proč asi Pavel Kohout z firmy Partners vyhrožuje Balkánem a arbitráží

Slovensko

  8:24

Firmy, které se chystaly na byznys kolem penzijní reformy, jsou zaskočeny. Pokud však prezidenta kritizují, ať nemaskují své motivy. 

Pavel Kohout zapomněl uvést, že je členem představenstva společnosti Partners Financial Services. foto: © ČTKČeská pozice

Prezidentské veto prováděcího zákona druhého pilíře důchodového systému zaskočilo penzijní fondy i firmy, které se jejich nové finanční produkty chystaly prodávat. Tyto finanční instituce v uplynulém roce investovaly do příprav nemalé peníze, nabíraly a vyškolily nové obchodníky, jejich inzeráty v posledních týdnech zaplavily média. Finančníci, kteří se od roku 2013 těšili na skvělý byznys z druhého pilíře, nyní pochopitelně tvrdě kritizují prezidenta Václava Klause. Je však zarážející, že někteří zástupci těchto podnikatelských kruhů útočí na prezidenta pod hlavičkou „ekonom“, aniž by připomněli své pozice ve firmách chystajících byznys spojený s reformou.

Zářným příkladem takového mimikry je rozhovor „ekonoma Pavla Kohouta“ pro Lidové noviny, které ho označily za nejostřejšího kritika Klausova rozhodnutí vetovat zákon. Kohout, ale i redaktor Lidových novin, v rozhovoru jaksi zapomněli uvést, že zaměstnavatelem „ekonoma“ je společnost Partners Financial Services.

Kohout je členem představenstva, ředitelem pro strategii a hlavním mediálním maskotem této firmy. Nelze se divit, že Kohout ostrými slovy na adresu prezidenta brání svůj byznys, ale divíme se, proč nepřizná, co je jeho motivem.

Frontmana firmy Partners by nepřekvapilo ani to, kdyby penzijní fondy žádaly po státu odškodnění.

„Prezidentovo veto nás může dovést kamsi na Balkán,“ tvrdí Kohout. „Věřím, že pokud se levice dostane k moci, najde v sobě elementární míru politické zodpovědnosti a druhý pilíř nezruší, protože tím bychom se opravdu dostali na úroveň Balkánu. Opačný krok by Českou republiku vyřadil z kategorie civilizovaných zemí,“ vysvětluje Kohout.

Frontmana firmy Partners by nepřekvapilo ani to, kdyby penzijní fondy žádaly po státu odškodnění. „Do příprav na důchodovou reformu se investovalo ohromné množství úsilí a peněz. Nedovedu si představit, že by si investoři nechali takové chování ze strany státu líbit,“ vyhrožuje Kohout zřejmě arbitrážemi.

Je vyloženě komické, že Kohout argumentuje Balkánem, když zrovna Bulharsko, Rumunsko či Makedonie již druhý pilíř penzijního systému zavedly už před několika lety. Navíc Bulharsko a Rumunsko nedávno odložily plánované zvyšování odvodů do soukromých fondů. Státy jako Maďarsko, Polsko či Slovensko druhý pilíř buď zrušily, nebo odvody do soukromých penzijních fondů výrazně snížily.

Pokud několik vládních poslanců na základě argumentů Václava Klause nakonec nepodpoří zavedení druhého pilíře v České republice, nebude to znamenat směřování země na Balkán, ale právě naopak. A ekonomovi Kohoutovi doporučujeme, aby se příště poctivě přiznal, v jaké firmě pracuje.

Starší texty ČESKÉ POZICE na téma penzijní reformy.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.