Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Problémy na periferii eurozóny posílily dolar

Evropa

  18:47

Koruna oslabila k americké měně o více než 30 haléřů. Kromě potíží zadlužených zemí EU se na tom podepsaly nepokoje v Libyi.

foto: Česká pozice

V uplynulém týdnu koruna oslabovala jak k euru, tak především vůči dolaru. K evropské měně se sice v pondělí krátkodobě dostala pod 24,20 koruny, po zbytek týdne se však udržovala nad touto hranicí a postupně dál ztrácela. Vůči dolaru na tom byla koruna ještě hůř – oslabila o více než třicet haléřů. Výhled na příští týden nepředpokládá žádný větší výkyv. K euru by se česká měna měla pohybovat v pásmu 24 až 24,60 koruny za euro, vůči dolaru by se neměla dostat přes hranici osmnácti korun.

ČNB nemá důvod zvyšovat úrokové sazby Druhý březnový týden byl poměrně bohatý na ekonomické údaje. Český statistický úřad zveřejnil nová makroekonomická data, přičemž za klíčovou lze považovat středeční míru inflace za únor. Index spotřebitelských cen meziměsíčně vzrostl o 0,1 procenta a meziročně o 1,8 procenta. Celková inflace je nízká ve srovnání s průměrem eurozóny i zeměmi střední Evropy a nachází se mírně pod úrovní inflačního cíle České národní banky. ČNB tedy nemá důvod zvyšovat úrokové sazby. Pokud se k tomu přeci jen odhodlá, pak až jako jedna z posledních v Evropě. Možnost dalšího růstu cenové hladiny lze očekávat především ze strany nabídky.

Opačným směrem než růst cen se vydala průměrná reálná mzda. Ta podle posledních údajů poklesla ve 4. čtvrtletí 2010 o 1,2 procenta. Zvyšování mezd v českém hospodářství se fakticky zastavilo. Poptávkové tlaky v ekonomice jsou minimální a zůstanou takové i po celý tento rok. Další statistiky přinesly smíšená data. Jediné opravdu pozitivní zprávy dorazily z průmyslu, kde roste jak celková produkce, tak hodnota nových zakázek.

Tvrdý úder ratingových agentur

Světové dění dále ovlivňuje nestabilní situace v Libyi. Většina akciových trhů v USA a západní Evropě zaznamenala značné ztráty a do popředí se znovu dostávají problémy na periferii eurozóny. Ratingová agentura Moody´s snížila hodnocení Řecku o tři stupně na spekulativní úroveň B1 i Španělsku z Aa1 na Aa2. Především pro Řecko je posunutí do spekulativního pásma tvrdým úderem, z něhož se země už nemusí dostat.

Navíc je pravděpodobné, že nastane postupné navyšování úrokových sazeb ze strany Evropské centrální banky. Což bude sice dobré pro německou ekonomiku, avšak nikoli pro jižní státy eurozóny. Všechny tyto informace hrály do karet dolaru, který posílil téměř vůči všem světovým měnám.