Lidovky.cz

Problémy letounů Casa pokračují. Neprošly vojskovými zkouškami.

  23:21

Aktualizováno. Ministerstvo obrany potvrdilo, že stroje za 3,6 miliardy korun nemají plně funkční systém pasivní ochrany DAS.

Letoun CASA C-295M ve výzbroji polské armády využívá starší, osvědčený systém pasivní obrany. foto: Repro foto Airliners.netČeská pozice

Aktualizováno. Ministerstvo obrany si marně láme hlavu nad tím, jak vybřednout ze šlamastiky jménem Casa. Dva důvěryhodné zdroje z resortu obrany ČESKÉ POZICI potvrdily, že letouny kvůli potížím systému pasivní ochrany DAS v prosinci neprošly vojskovými zkouškami. V reakci na dotaz redakce mluvčí generálního štábu Jana Růžičková uvedla: „Výsledky doplňkových vojskových zkoušek letounu Casa a systému pasivní ochrany DAS se doposud vyhodnocují. Závěrečná zpráva bude předložena do 31. ledna 2013.“

Informace, které ČESKÁ POZICE zveřejnila v úterý, se ve čtvrtek potvrdily. „Systém vykazuje stále v některých parametrech hodnoty neodpovídající specifikaci, proto také Ministerstvo obrany DAS dosud nepřevzalo a neuhradilo. Za prodlení navíc nabíhají dodavateli i nadále finanční sankce,“ oznámilo ministerstvo obrany v tiskové zprávě, kterou přikládáme v příloze.

Budoucí ministr obrany, na jehož jméně se vládní koalice dosud neshodla, bude tedy mít o zábavu postaráno. Jedním z jeho prvních úkolů bude jednání se společností Omnipol, jež armádě letouny Casa dodala.

Nevýhodná smlouva

Potíž je v tom, že ministerstvo obrany nemá mnoho způsobů, jak se plně funkčních letounů domoci. Smlouva na dodávku strojů za 3,6 miliardy korun, kvůli níž byla obviněna exministryně Vlasta Parkanová (tehdy KDU-ČSL, nyní TOP 09) a její podřízený Jiří Staněk, se v podstatě nedá vypovědět. Přesněji řečeno, vypovědět ji lze, avšak s velkými komplikacemi a nejasným výsledkem. Za ministrování Alexandra Vondry (ODS) už tuto věc řešili bez většího úspěchu právníci z kanceláře White & Case.

Jako pravděpodobnější scénář se proto jeví možnost, že resort vypoví jen část smlouvy, jež se vztahuje na DAS. Stát může po Omnipolu například požadovat, aby na letouny namontoval starší a osvědčenější verzi systému pasivní ochrany, který používá v casách polská armáda.

Výhodou ministerstva obrany je, že drží dle informací ČESKÉ POZICE zhruba 180 milionů korun coby zbytek nevyplacené částky za letounyVýhodou ministerstva obrany je, že drží dle informací ČESKÉ POZICE zhruba 180 milionů korun coby zbytek nevyplacené částky za letouny. „V současné době jsou všechny smluvní závazky vyplývající ze smlouvy na pořízení letounů CASA C-295M s výjimkou dodávky funkčního systému vlastní ochrany letounů vypořádány. Dodavateli může být systém DAS uhrazen až následně po jeho převzetí, kterému musí předcházet úspěšné ukončení vojskových zkoušek tohoto systému,“ napsal redakci Vladimír Lukovský z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Zcela stranou ponechme bagatelní záležitost, že Omnipol za vadný DAS platí smluvní pokutu v měsíční výši zhruba milion korun. To české vojáky nespasí – letouny sice létají, avšak nemohu sloužit ve válečných konfliktech. Úředníci ministerstva obrany však mají v rukávu ještě jeden trumf.

Servis přes NATO?

Jedna z cest, jak stát může na dodavatele letounů Casa zatlačit, aby mu vyšel vstříc, vede přes Severoatlantickou alianci (NATO). Koncem letošního listopadu totiž vyprší smlouva na servis strojů, který zajišťuje rovněž společnost Omnipol. Nyní se hraje o její další pokračování a právě „faktor NATO“ by v dohadování se zbrojařskou firmou, jež patří rodině Richarda Hávy, mohl pomoci.

Dle rámcové smlouvy uzavřené v lednu 2010 na tři roky může do Omnipolu za toto období přitéci až 982 milionů korun. Jaká je skutečnost? Omnipol loni v říjnu tvrdil, že mu bylo do června 2012 proplaceno 367 milionů. Jenže z přehledu, který ČESKÁ POZICE získala od ministerstva obrany, vyplývá částka mnohem vyšší: již ke konci roku 2011 dle něj armáda zaplatila za servis celkem 446 milionů korun. A další miliony vydala v roce 2012. „Resort obrany za poskytování servisní podpory letounů CASA za období let 2010 – 2012 uhradil finanční prostředky v celkovém objemu 459 062 734 korun,“ napsala ČESKÉ POZICI Jana Zechmeisterová z ministerstva obrany.

Jak tedy bude vypadat servis letounů po listopadu 2013? Dle našich informací ministerstvo obrany sonduje možnost, jak vypsat soutěž prostřednictvím agentury NSPA, jež spadá pod NATO a stará se o logistiku.

„V současné době připravuje Generální štáb Armády ČR podklady včetně technické specifikace. O způsobu realizace zakázky zatím nebylo rozhodnuto,“ uvedl pro ČESKOU POZCI Lukovský z ministerstva obrany. Na dotaz, zda úředníci sondovali možnost nákupu přes NSPA, přišla vyhýbavá odpověď: „Resort agenturu NATO – NSPA – ve věci nákupu servisních služeb pro letouny CASA C-295M nekontaktoval, ale zároveň tuto variantu zajištění servisních služeb dosud ani nevyloučil.“

Časová tíseň

Už dnes se však dle nejmenovaného úředníka ministerstva obrany resort ocitnul v časové tísni. Připravit tendr, ať už v domácích podmínkách, anebo přes NSPA, zabere mnoho měsíců, armáda však ministerstvu dosud neposkytla technické specifikace pro budoucí servis. „V současné době připravuje Generální štáb Armády ČR podklady včetně technické specifikace. O způsobu realizace zakázky zatím nebylo rozhodnuto,“ uvedl pro ČESKOU POZCI Lukovský.

Připravit tendr zabere mnoho měsíců, armáda však resortu obrany dosud neposkytla technické specifikace pro budoucí servisPřipomeňme, že proti armádním zakázkám, které ministerstvo obrany zadávalo přes NSPA, v lednu protestovali čeští zbrojaři. Asociace bezpečnostního a obranného průmyslu (ABOP) dokonce podala policii podnět, v němž požaduje „prošetření postupu odpovědných pracovníků sekce vyzbrojování ministerstva obrany při nákupu vojenského materiálu pro potřeby armády“.

prohlášení na svém webu z 8. ledna nicméně ABOP akceptoval využití NSPA při pořizování vojenského materiálu pro více států, „kdy je předpoklad realizace společné logistické podpory zbraňového systému, a tím snížení nákladů“. Vzhledem k tomu, že letouny Casa používá španělská, polská a portugalská armáda, je dost možné, že by společný servis nevadil ani ABOP. Ale nepředbíhejme.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.