Lidovky.cz

Pro Tomáše Tuhého se chystá trafika. Na Slovensku

  14:30
Nechvalnou tradicí české ambasády v Bratislavě se stalo, že Praha na post tamního velvyslance často dosadí místo kariérního diplomata politickou figuru. Prominentní policista se mezi nimi ale ještě neobjevil. Teď se tak ale může již brzy stát. Na Slovensko má totiž namířeno policejní prezident Tomáš Tuhý.

Policejní prezident Tomáš Tuhý. foto: Martin Veselý, MAFRA

Novinka je na spadnutí. Podle informací LN ministerstvo zahraničních věcí požádalo Slovensko, aby přijalo jako českého ambasadora současného policejního prezidenta Tomáše Tuhého. „V létě odešla na Slovensko žádost. Do konce roku by mělo být hotovo,“ řekl LN pod podmínkou anonymity důvěryhodný zdroj z české diplomacie. Jen ve zcela ojedinělých případech, kdy daná osoba jedná proti zájmům dotyčného státu, druhá strana návrh odmítne. To se v případě Tuhého neočekává.

Oficiálně nikdo nechce rošádu komentovat. Informaci nepotvrdil ani Tomáš Tuhý. „Pan policejní prezident se k tématu již opakovaně vyjadřoval a v tuto chvíli není na zaujatém stanovisku co měnit,“ sdělil LN mluvčí Jozef Bocán.

Tuhý již dříve uvedl, že se nikam nechystá, nicméně v diplomatické praxi je normou, že zahraniční mise se nekomentují a nepotvrzují, dokud není úplně hotovo. Tedy dokud nevydá souhlas s výjezdem hostitelská země.

Vyslání současného šéfa Policie ČR do velvyslaneckého postu na Slovensko nepotvrdil ani Jan Hamáček, který v příběhu hraje dvojjedinou roli. Od vzniku vlády zastává pozici ministra vnitra, pod které spadá policie, ale také ovládá resort zahraničí, přes který putovala žádost o přijetí Tuhého do Bratislavy. Hamáčkovým poradcem je navíc nyní bývalý slovenský policejní prezident Tibor Gašpar, jenž musel doma skončit kvůli veřejnému tlaku v souvislosti s vraždou novináře Jána Kuciaka.

Bez diplomatické zkušenosti

O misi českého policejního prezidenta v Bratislavě se spekuluje od jara. Křeslo v Bratislavě je neobsazené od května, kdy skončila bývalá první dáma Livia Klausová. Kromě toho patří slovenská ambasáda k oblíbeným „odkladištím“ pro bývalé politické nominanty – odpadá tam jazyková bariéra. Právě na slovenské ambasádě skončil Tuhého předchůdce policejní prezident Petr Lessy. Zastával tam do letoška funkci styčného policejního důstojníka.

Další argument, který nahrává změně Tuhého uniformy za diplomatický oblek, souvisí s jinou personálií. Už v dubnu LN upozornily, že na Slovensku se novým styčným důstojníkem po Lessym stane pravá ruka Tuhého. Post obsadil Marian Paštinský, donedávna zástupce ředitele kanceláře policejního prezidenta.

Pokud se Tomáš Tuhý nakonec stane v pořadí šestým českým velvyslancem na Slovensku, nebude rozhodně jediným, který do funkce nastoupí bez diplomatické kariéry v životopise. Již Filip Šedivý, historicky první český ambasador po rozpadu společné federace, putoval v roce 1993 do Bratislavy jako bývalý politik.

Pokud se Tomáš Tuhý nakonec stane v pořadí šestým českým velvyslancem na Slovensku, nebude rozhodně jediným, který do funkce nastoupí bez diplomatické kariéry v životopise. Již Filip Šedivý, historicky první český ambasador po rozpadu společné federace, putoval v roce 1993 do Bratislavy jako bývalý politik. Člen ODS byl předtím místopředsedou Federálního shromáždění.

Ostatně, žádné diplomatické zkušenosti neměla ani Livia Klausová, která české velvyslanectví v Bratislavě vedla od prosince 2013. Její předchůdce Jakub Karfík byl naopak v diplomacii matadorem – ovšem ve zcela jiném regionu. Vystudovaný arabista před slovenskou epizodou působil jako ambasador v Pákistánu a Egyptě.

Střídání velvyslaneckých postů v Bratislavě nikdy netrvalo tak dlouho jako nyní. Bezvládí, kdy Česko již čtyři měsíce nemá u klíčového souseda žádného velvyslance, je nejdelším v pětadvacetileté historii.

Kdo po Tuhém?

Mezitím už se podle informací LN rozjelo hledání nástupce Tomáše Tuhého v pozici policejního prezidenta. O něm rozhodne ministr vnitra Jan Hamáček, může ale jít o součást širších politických dohod o dělení sfér vlivu, jak bývalo zvykem v minulosti. V bezpečnostní branži se skloňuje jméno krajského policejního ředitele z Pardubic Jana Švejdara, který dříve zastával ředitelskou funkci i v Královéhradeckém kraji. Na dotaz LN reagoval: „Velmi se omlouvám, ale zdá se mi nefér nad touto zvláštní otázkou i přemýšlet, když policejního prezidenta máme.“

Ambasadoři Česka na Slovensku

1993–1996 Filip Šedivý. Právník, politik Občanského fóra, ODS a Unie svobody.

1997–2004 Rudolf Slánský. Ekonom, syn generálního tajemníka KSČ, popraveného v roce 1952. Po srpnové invazi byl vyloučen ze strany, signatář Charty 77. Po roce 1990 byl velvyslancem v Moskvě.

2004–2009 Vladimír Galuška. Právník, kariérní diplomat.

2009–2013 Jakub Karfík. Filolog, kariérní diplomat.

2013–2018 Livia Klausová. Ekonomka, manželka bývalého premiéra a prezidenta Václava Klause.

Zdroj: Velvyslanectví ČR

Generál s pošramocenou pověstí

Policejního prezidenta Tomáše Tuhého, jenž míří do velvyslaneckého křesla v Bratislavě, Slovensko zřejmě neodmítne. Přesto si s sebou generálmajor Tuhý poveze jeden nevyjasněný šrám.

Před dvěma lety se provalil skandál s únikem informací, v němž se Tuhého jméno objevilo. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) prověřovala případ z roku 2014. Policie tehdy podnikla razii v IT firmách, mezi něž patřila společnost Tesco SW, vlastněná bratrem bývalého hejtmana ČSSD Martina Tesaříka. O zásahu se však už v předvečer operace dozvěděli podezřelí.

Detektivové pracovali s verzí, že do úniku mohl být zapojen i Tuhý. V jeho rodině se totiž objevil telefon s německou SIM kartou, přes kterou kdosi komunikoval s jedním z podezřelých. Původně měli vyšetřovatelé za to, že ze zmíněného přístroje kdosi napsal varovnou SMS. Jenže když se případem předloni zabývala sněmovní vyšetřovací komise, zjistila, že detektivové udělali chybu. Popletli totiž směr komunikace. Na mobil, který se později ocitl v rodině Tuhého, SMS o chystané razii naopak přišla.

Kvůli špatné detektivní práci byli služebně potrestáni vyšetřovatel inspekce i dozorový žalobce. Samotnou kauzu úniků nakonec inspekce odložila. Případ inkriminovaného mobilu měl však dohru. Po zveřejnění plánu na sloučení protikorupční jednotky a protimafiánské jednotky Roberta Šlachty v červnu 2016 vystoupil z anonymity jeden ze Šlachtových spolupracovníků. „Pan policejní prezident je, řekněme, osobou podezřelou z brutálního úniku informací,“ řekl do kamery České televize Jiří Komárek, šéf ostravské expozitury protimafiánského útvaru.

Tomáš Tuhý na Komárka, který na protest proti změnám z policie odešel, podal trestní oznámení kvůli zneužití povinností úřední osoby a pro pomluvu. To ale soudy neshledaly. „Obžalovaný nebyl veden ani úmyslem bezdůvodně poškodit policejního prezidenta coby jednoho z autorů reorganizace, když je zcela zřejmé, že obžalovaný sledoval jiný hlavní cíl – zabránit reorganizaci části policie a spustit veřejnou diskusi o tomto kroku,“ zní klíčová pasáž z letošního rozsudku Lucie Černé z Krajského soudu v Praze.

Článek byl v Lidových novinách uveřejněn 11. září 2018.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.