Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Pro ruský plyn je Čína existenční záchranou

Gigantický kontrakt Kremlu s Pekingem na dovoz ruské suroviny není ze strany Ruska plodem uraženosti. Budou se Číňané učit azbuku, nebo Rusové čínské znaky? Odpověď není jednoznačná. Rusko si ale zjevně začíná uvědomovat, že jeho současná plynárenská politika nemá budoucnost. Píše Vratislav Ludvík.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Křivan

7. 6. 2014 8:57
Vraťme se k plynu

U pana Ludvíka opět zvítězila politická zaslepenost nad jeho odbornými znalostmi a nebo je zrovna za tyhle názory dobře honorován.. Každý kdo se jen koukne na mapu světa vidí, že potencionálními odběrateli není jenom Čína.

Budu konkrétní o zvýšení dodávek plynu z Ruska již jedná například Japonsko. I ten Jaceňjuk na Ukrajině včera přiznal , že se bez ruského plynu neobejdou.

Samozřejmě je třeba diverzifikovat, jenže tohle platí obecně o všem a vždycky. Musí však být pro to podmínky a ne nereálné politické zadání, které tu pan Ludík plynárenský Don Quijot vehementně prosazuje.

0 0
možnosti

V.Hricák

7. 6. 2014 14:16
Re: Vraťme se k plynu

Aby to nakonec nedopadlo podle pořekadla "Když se dva perou,třetí se směje".Ukrajinci se nakonec udobří s rusy a evropané budou mít v roli ješitného a uraženého trucanta o poznání těžší vyjednávací pozici.Bouchat pěstí do stolu je někdy potřeba,ale vždy by se mělo uvažovat i o nějaký ten krok dopředu.A za ješitnost politiků zaplatí daňoví poplatníci.

0 0
možnosti

Martinn

7. 6. 2014 0:02
Blíží se konec dolaru jako rezervní měny

Obchod s plynem bude v národních měnách. Jinými slovy jde o zdroj pro další obchodní výměnu a to bez dolaru. To je na této 30ti leté smlouvě pozoruhodné rovněž.

0 0
možnosti

J. Křivan

7. 6. 2014 9:02
Re: Blíží se konec dolaru jako rezervní měny

Ano, pane Martinne, každý kdo se o to pokusil se stal nepřítelem No.1 jedné nejmenované velmoci a většinou na jeho území vznikl nějaký válečný konflikt. Ona už se nějaká záminka vždycky vytvoří. Ach ty velmoci.

0 0
možnosti

6. 6. 2014 20:44
A co cena přepravy plynu, pane Ludvíku?

Autor o ceně zemního plynu vědomě mlží. Pomíjí kupříkladu zcela otázku ceny jeho dálkové přepravy, která dosahuje až pěti dolarů za tisíc kubíků na sto kilometrů. Tyto peníze jdou do kapsy provozovatelům a majitelům plynovodů a kupř. právě Ukrajina z nich dost těží. Samozřejmě, že o cenu dopravy si Gazprom celkovou cenu zvedne, avšak při dodávkách do Číny zůstávají de facto Rusku (poplatky z přepravy po území Ruska) a Číně (poplatky na území Číny). O tyto poplatky je jejich cena 350 dolarů za 1000 kubíků pak samozřejmě nižší, ale o tom autor mlčí. Nakonec by se ukázalo, že to s tou "hrozně nízkou cenu" vůbec tak strašné není. A také autor mlčí o obrovských a prakticky nerealizovatelných nákladech na přepravu amerického zkapalněného břidličného plynu přes oceán. Při plné náhradě ruského plynu dováženým by dopravu muselo zajišťovat šest tisíc tankerů (kde jsou?) a každou minutu by musela být naložen a vyložen jeden.

Hezká vyhlídka, že? Navíc samozřejmě nerealizovatelná. Ono se Rusko de f

0 0
možnosti

Martintruhlik

6. 6. 2014 13:35
Rusko vs. Čína

Proč se Rusko s Čínou nedohodlo už dávno? Čína roste od 90.tých let.

Myslim, že Rusové chtěli cenu, kterou Číňani nebyl i ochotni zaplatit. Dohoda vázla.

V současném konflitku USA+EU+Rusko bylo uzavření dohody pro Rusko politicky velmi potřebné.

Jenže dohoda nebyla zadarmo a Rusko podle mě muselo hodně ustoupit v ceně a ve vlivu, který chtělo.

Ještě mi připadá neskutečné, že EU nevyvinula větší úsilí o zíkání plynu z Azerbajdžán (plynovovd Nabuco) a případně se nepokusila na Kypru financovat průzkum podmořských ložisek (Izrael zde těží velmi zajímavá množství zemního plynu).

0 0
možnosti

6. 6. 2014 12:40
Kdo koho bude pacifikovat

Zaujala mne dvě autorova moudra: „Rusko si zjevně začíná uvědomovat, že jeho současná plynárenská politika nemá budoucnost“ a o kus dál „Jaký má vůbec Rusko globální prostor pro další export plynu? Do Evropy již vyváží, s Čínou podepsalo kontrakt – a co dál?“

Autorovi nějak uniklo, že Rusko je téměř dvakrát tak velké jako jsou USA a také má ohromnou surovinovou základnu. Čeká ho mohutný rozvoj vlastního průmyslu a infrastruktury (v rámci Euroasijského společenství). Bude tak, stejně jako dnes, vyhledávaným obchodním partnerem.

Autorem předpokládaná plynová pacifikace Ruska (či Kremlu) Evropou se zřejmě nebude konat. Vtírá se ale otázka, jestli nakonec nebude pacifikovaná Evropa.

0 0
možnosti

Martintruhlik

6. 6. 2014 13:18
Re: Kdo koho bude pacifikovat

Je zajimavé, že tyto výchozí podmínky (hodně surovin a veliká rozloha) má Rusko už hodně dlouho a zatim se mu USA a ani Evropu dohnat nepodařil. Proč myslíte, že zrovna teď se uskuteční nástup Ruského těžebního průmyslu?

0 0
možnosti

R. Pilař

6. 6. 2014 10:15
Chybná cena

Vím, že se stále opakuje cena 350 dolarů na 1000 m3 plynu, ale tato cena byla získána chybně, jelikož se pár analytiků nenamáhalo zjistit si fakta o tomto kontraktu a ostatní tuto informaci papouškují. Po dobu prvních 5 let bude dodáváno pouze 16 miliard m3 plynu, tím se cena zvýší na necelých 390 dolarů za 1000 kubíků. Žádný plynovod ani ropovod nenajede na plnou kapacitu okamžitě, ale zvyšování transportu produktů je postupná. A pak celý tento příběh je poněkud o ničem.

0 0
možnosti

R. Pilař

6. 6. 2014 10:17
Re: Chybná cena

Chybička, mělo být "...transportu produktů je postupné"

0 0
možnosti