Lidovky.cz

Privatizační fantom Appian opět na scéně

  12:29
Z účtů Appianu, který sehrál klíčovou roli v divoké privatizaci Mostecké uhelné společnosti v roce 2013, odtekly v letech 2009 až 2011 miliardy korun do nizozemské firmy Fynerdale Holdings. Podezřelé transakce prošetřuje policie.
Marek Čmejla před zasedáním soudu ve švýcarské Bellinzoně v červnu 2013.

Marek Čmejla před zasedáním soudu ve švýcarské Bellinzoně v červnu 2013. foto: ČTK

Příběh skupiny Appian, která sehrála klíčovou roli v divoké privatizaci Mostecké uhelné společnosti a v roce 2003 od státu získala i plzeňskou Škodovku, neskončil před deseti lety. Privatizační fantom upoutává pozornost policie i nyní. Z účtů Appianu odtekly v letech 2009 až 2011 miliardy korun do nizozemské společnosti Fynerdale Holdings. Podle zjištění ČESKÉ POZICE tyto podezřelé transakce policie prošetřuje.

Detektivy na případ koncem roku 2011 upozornil Finanční analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí, který mapoval peněžní toky kolem Fynerdale. Na konto této firmy v Komerční bance doputovaly ze skupiny Appian bezmála dvě miliardy korun. Přibližně miliarda pak z Fynerdalu odtekla na účty firem, v nichž figurují právníci z advokátní kanceláře Šachta & Partners (dnes MSB Legal) blízké podnikateli Ivu Rittigovi. Specialisté Finančního analytického útvaru dospěli k podezření, že peníze nebyly řádně zdaněny a není zřejmá jejich ekonomická podstata.

Hlášení z banky

Fynerdale přitom není v Česku neznámou společností – donedávna zde podnikala v oblasti zdravotnictví. Ovládala pražské polikliniky Budějovická a Na Zeleném pruhu.

Specialisté Finančního analytického útvaru dospěli k podezření, že peníze nebyly řádně zdaněny a není zřejmá jejich ekonomická podstata

Odborníci z ministerstva financí v polovině roku 2011 obdrželi od banky upozornění, které poukazovalo na stamilionové toky ve společnosti Fynerdale Holdings. Jak vyplývá ze zprávy FAÚ vypracované tehdy pro Generální finanční ředitelství, kterou má ČESKÁ POZICE k dispozici, před úředníky finančního analytického útvaru se nakonec vynořily miliardové transakce.

„Na bankovním účtu byly v období od 1. ledna 2009 do 8. července 2011 provedeny transakce, jejichž kreditní a debetní obrat dosáhl částky téměř 3 miliardy korun. Kreditní transakce tvoří především příchozí platby ze zahraničí, platby od tuzemských společností označované jako splátka půjček a platby z účtů zahraničních společností, vedených u bank v České republice,“ píše se ve zprávě ze dne 3. října 2011.

Kdo to vyšetřuje?

Úředníci mocného útvaru ministerstva financí postoupili analýzu Generálnímu finančnímu ředitelství. „Uvedené informace považujeme za významné pro výkon činnosti územních finančních orgánů, proto vám je podstupujeme v souladu se zákonem o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu,“ stojí ve zprávě FAÚ.

Ředitel FAÚ Libor Kazda k šetření případu neposkytl žádné informace a pouze uvedl: „K prováděným šetřením se opravdu nemohu nijak vyjadřovat.“ Jak posléze ČESKÁ POZICE zjistila, toky peněz na účtech Fynerdale vyšetřuje Služba kriminální policie a vyšetřování pražské kriminálky.

Jak se točily peníze z Appianu

Fynerdale Holdings ovládala v České republice několik poliklinik. Loni na podzim se však z lukrativního zdravotnického byznysu začala stahovat. Stalo se tak právě v době, kdy ve švýcarské Bellinzoně probíhal ostře sledovaný soud s českými uhlobarony v případu privatizace Mostecké uhelné. Na lavici obžalovaných tehdy usedl i Marek Čmejla, jedna z hlavních tváří skupiny Appian, která v převzetí MUS sehrála klíčovou roli. A hraje ji i v následujícím příběhu.

Jak se točily peníze z Appianu.

Z Appianu do společnosti Fynerdale Holdings v letech 2009 až 2011 plynuly velké peníze. Toky zachytil Finanční analytický útvar (FAÚ) a vyhodnotil je jako podezřelé. Jejich největší část, téměř dvě miliardy korun, dorazila na konto Fynerdale v Komerční bance z kyperské společnosti Appian Services Limited. Konkrétně v roce 2009 šlo o 583 milionů korun, v roce 2010 o 945 milionů a v roce 2011 o 381 milionů. Podle FAÚ tyto peníze původně pocházely z firmy Appian Investment Group z Marshallových ostrovů.

Společnosti Fynerdale je sice zakotvena v hlavním městě Nizozemska, v Česku však zanechala poměrně výraznou byznysovou stopuJejich prapůvodním zdrojem byla dle analýzy nizozemská společnost Appian Machinery, která je majitelkou plzeňského koncernu Škoda. Finanční analytici ve zprávě pro Generální finanční ředitelství uvedli, že disponenty účtu Appian Machinery jsou keňský právník se švýcarskou občankou Sundeep Kanji Bhundia a vlivný pražský advokát z kanceláře BBH spolupracující s PPF Josef Brož.

Že propojení mezi společností Fynerdale Holdings a skupinou Appian bylo oboustranné, FAÚ mimo jiné dokládá i platbou, která směřovala naopak z účtu Fynerdale do Appian Investment Group. V roce 2010 měla nizozemská firma poslat do Appianu dva miliony korun. Zastavme se podrobněji u společnosti Fynerdale. Je sice zakotvena v hlavním městě Nizozemska Amsterdamu, v České republice však zanechala poměrně výraznou byznysovou stopu.

Opět Čmejla

V roce 2007 například ovládla nepomuckou mlékárnu Prom-Prodej se 100 zaměstnanci. Mlékárna však zanedlouho skončila v konkurzu. Především ale až do loňského května byla Fynerdale jediným akcionářem firmy Medicon, která je největším nestátním ambulantním zdravotnickým zařízením v Česku. Mezi vlajkové lodě Mediconu patří pražské polikliniky Budějovická a Na Zeleném pruhu. Do roku 2013 byl předsedou dozorčí rady Mediconu právě uhlobaron Marek Čmejla ze skupiny Appian.

Disponenty účtu společnosti Fynerdale, který je vedený v Komerční bance, jsou švýcarská právnička Gabriele Stéphane a Michel Klaas Schoenmakers, nizozemský manažer londýnské firmy Exco Bierbaum Ap Limited. Skutečný majitel však může mít zájem na tom, aby nebyl ve firmě vidět. Zajímavé ovšem nejsou jen peníze, které Fynerdale přijímal.

Zajímavé ovšem nejsou jen peníze, které Fynerdale přijímal...

Jak ČESKÁ POZICE zjistila ze zprávy Finančního analytického útvaru, až miliarda korun odešla v letech 2009 až 2011 z účtu Fynerdale do firem, v nichž se objevují advokáti z kanceláře Šachta & Partners (dnes MSB legal).

Několik společností, v nichž figurují „šachtovci“

Mezi její hlavní klienty patří jak Ivo Rittig, tak uhlobaron z Appianu Čmejla, se kterým kancelář dlouhodobě spolupracuje právě v případu jeho soudu ve Švýcarsku v kauze privatizace MUS. Největší jednorázová „raketa“ – ve výši 305 milionů korun – putovala z Fynerdale v roce 2009 na účet kyperské společnosti Verali Limited. Jejím disponentem je dle zprávy FAÚ jeden z advokátů MSB Legal a spolumajitel kanceláře David Michal.

Bezmála 700 milionů korun v průběhu let 2009 až 2011 cestovalo podle analýzy FAÚ z konta Fynerdale na účet společnosti Armonet, v níž působí nejen Michal, ale i jeho partneři: Rittigova advokátka Karolína Babáková a právník Marek Stubley, který je spolu s Michalem a Rittigem obviněn v kauze dodávky jízdenek pro pražský dopravní podnik. Všichni tři figurovali i ve firmě Xira, na jejíž konto doputovalo před pěti lety 245 milionů korun.

Ve zprávě FAÚ jsou dále zmapovány toky peněz v celkové výši přes 200 milionů korun mezi Fynerdale a dalšími firmami, v jejichž strukturách se zmiňovaní advokáti objevují

Ve zprávě FAÚ jsou dále zmapovány toky peněz v celkové výši přes 200 milionů korun mezi Fynerdale a dalšími firmami, v jejichž strukturách se zmiňovaní advokáti objevují. Jde o společnosti Šachta & Partners (30 milionů od Fynerdale), Monea (80 milionů od Fynerdale), Asuza (92 milionů od Fynerdale), Ayden (11,5 milionů do Fynerdale) a Tamota (30 milionů do Fynerdale). Posledně jmenovaná firma například v roce 2007 koupila sázkovou kancelář Chance.

Dle MF Dnes byl tehdy ústřední postavou nákupu uhlobaron Marek Čmejla ze skupiny Appian, který do Chance vstoupil právě prostřednictvím firmy Tamota. Mohlo jít jen o půjčky? Spolumajitelka advokátní kanceláře MSB Legal Karolína Babákova ČESKÉ POZICI řekla, že firmu Fynerdale zná, ale že nemůže poskytnout bližší informace. Její kancelář totiž poskytovala nizozemské firmě právní služby.

„Na základě této činnosti naše kancelář získala od Fynerdale peníze. Nejde o nic nestandardního,“ dodala. Na otázku, kdo je skutečným majitelem nizozemské firmy, odpovědět nechtěla. Co se týká ostatních firem napojených na Fynerdale, k nim se Babáková odmítla vyjádřit. „Nevím, jakou činnost ostatní společnosti pro Fynerdale vyvíjely. Mohlo jít o různé půjčky,“ doplnila.

Část peněz protočených na účtu vyšetřované společnosti Fynerdale pak dle policie byla využita v České republice k nákupu modrého máku.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.