Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Připravuje se Saúdská Arábie na válku?

USA

  9:29

Princ Bandár bin Sultán se stal šéfem saúdskoarabské rozvědky. Dle deníku Washington Post se Saúdové připravují na konflikt Íránu s USA.

Saúdská Arábie má od minulého měsíce nového šéfa tajné služby, prince Bandára bin Sultána. Tuto na první pohled nijak významnou informaci dal do kontextu v americkém deníku Washington Post komentátor David Ignatius. Dle něho může jít o další přípravné opatření Saúdů na válečný střet USA nebo Izraele s Íránem. Saúdové totiž nyní mají s Bandárem v čele rozvědky v podstatě stejně jako Izrael válečný kabinet. Kdo je vlastně princ Bandár bin Sultán?

Tento bývalý saúdskoarabský velvyslanec v USA zažil čtyři různé prezidenty – včetně obou Bushů, se kterými má přátelské vztahy. A právě mladší Bush mu dal díky těmto vztahům kontroverzní přezdívku Bandár Bush. Za 22 let ve službě princ Bandár například navzdory odporu Izraele získal pro Saúdskou Arábii americké letouny, zprostředkoval 32 milionů dolarů pro nikaragujské Contras a pomohl financovat italské antikomunisty. Fungoval však i za zády Američanů.

Saúdská Arábie hraje významnou roli ve vyzbrojování syrské opozice. Společně s Katarem a Tureckem ji nejvíc podporuje.

Poté, co USA odmítly Saúdům prodat balistické rakety, Bandár je získal od Číny, čímž měl podráždit ministerstvo zahraničí USA i jejich zpravodajskou službu CIA. Navzdory tomu s ní však má údajně nadstandardní vztahy – zejména díky podpoře afghánských mudžahedínů během sovětsko-afghánské války. To se mu nyní, kdy se situace ohledně íránského jaderného programu vyhrotila, může hodit.

Další opatření

Ignatius zmiňuje i další opatření Saúdů v nedávné době. Například minulý měsíc zkrátili dovolenou některým armádním důstojníkům poté, co se objevily obavy, že Turecko vojensky odpoví na sestřelení své stíhačky syrskou protileteckou obranou. Saúdové také posílili své jednotky ve východní části země, kde žijí většinou šíitové, možní podporovatelé převážně šíitského Íránu v případě izraelského útoku na Írán. Ten uvedl, že pokud na něj USA zaútočí, je připraven zničit americké základny v regionu, což by znamenalo i útok na Saúdskou Arábii.

Dalším opatřením Saúdské Arábie, z něhož vyplývá, že očekává přinejmenším nestabilitu v Perském zálivu, je, že stejně jako Spojené arabské emiráty zprovoznila nový ropovod. Ten vede do Rudého moře, čímž se vyhýbá Hormuzskému průlivu, o kterém Írán několikrát prohlásil, že jej na protest proti sankcím vůči sobě zablokuje. Saúdská Arábie také hraje významnou roli ve vyzbrojování syrské opozice snažící se svrhnout režim prezidenta Bašára Asada. Společně s Katarem a Tureckem ji nejvíc podporuje.

Podle deníku The Wall Street Journal se princ Bandár bin Sultán ve své nové funkci okamžitě pustil do práce. Několik dnů po svém jmenování údajně pomohl utéct do Libanonu jednomu syrskému generálovi, který se přidal na stranu opozice. A Bandár za krátkou dobu ve funkci dokonce už zemřel – v následně dementované zprávě íránské státní televize. Co o něm ještě uslyšíme?

Autor: