Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Připravme se na planetu důchodců. Jinak bude zle.

Bude to trvat už jen pár desítek let a svět bude patřit starým. Pokud se byznys na přicházející demografickou revoluci alespoň trochu připravuje, o státech se to říct nedá. Budoucnost přesto nemusí být černá, i „stříbrná“ planeta nemusí být tak strašné místo k životu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

11. 4. 2016 14:38
Proč zvyšovat věk odchodu do důchodu, když

máme kolem 10% nezaměstnaných - a v mnoha zemích EU je situace mnohem horší?

Na Jihu, ve Španělsku třeba, je nezaměstnanost ke 20% a mezi mladými je ještě vyšší. V Řecku už mladí rezignovali na možnost sehnat práci a nechávají se živit buď rodiči nebo dokonce prarodiči. Jsou rodiny, kde je důchod jediným reálným příjmem - jinak jen sociální dávky.

A v takové situaci chcete zvyšovat věk odchodu do důchodu? Proč? Aby staří dělali práci, kterou už obtížně zvládají a mladí nemohli založit rodiny, protože živit rodinu z babiččina důchodu není zrovna perspektivní?

0 0
možnosti

11. 4. 2016 17:49
Re: Proč zvyšovat věk odchodu do důchodu, když

Nejde o nic jiného, než o plíživý způsob t.zv. refotmy, aby nakonec stát nemusel důchody vyplácet, ale přitom mohl povinně odebírat pení ze do důchodového účtu. Pravdivě řečeno, odejdete do důchodu až v okamžiku, kdy zemřete. Přesně to je socialistická reforma a la ČR.

0 0
možnosti

Křivohubý Edward

11. 4. 2016 1:58
IMIGRANTI - BĚŽENCI

Ještě, že sem z Arabského světa míří hordy mladých mužů, kteří jistě budou do penzijního systému přispívat nemalými částkami a nás důchodce v budoucnu zachrání ..............

0 0
možnosti

10. 4. 2016 11:09
Pane Kaine,

zamyslel jste se někdy nad tím, co zde píšete? Mám za to, že ne. Co je pravou příčinou bídy dnešních důchodců, z nichž velmi mnoho musí žít pod oficielní hranicí bídy (9600 K4/měs.) Tou příčinou je sám důchodový systém, který nefunguje již drahnou částku let. Tento systém, který v předminulém století zavedl kancléř Bismarck fungoval v době svého vzniku a snad i velmi dobře. Ovšem jen v tehdejších podmínkách. Těmito podmínkami byl průměrný věk dožití tehdejších lidí - 56 let a průměrný počet dětí v tehdejších rodinách 4,5. Pouze za těchto a snad i podobných podmínek může tento systém fungovat. Úspěšně existovat nemůže, je-li věk dožití cca 80 let a počet dětí v rodinách 1,8. To, že tento důchodový systém mnoho států tvrdošíjně provozuje, znamená jediné. Okrádání lidí, kteří musí po dobu svého aktivního života peníze na t.zv. důchodový úče státu poskytovat. Za to se o ně stát socialisticky "stará".. Kdyby tyto peníze odvádět nemuseli a navíc by jim byly dány prostředky, které za ně platí

0 0
možnosti

10. 4. 2016 11:18
Re: Pane Kaine,

zaměstnavatel, měli by k dispozici ve svém věku 60 let průměrně 4,5 milionu Kč bez toho, že by tyto peníze jakkoliv investovali. To znamená, že by do svého věku 80 let měli k dispozici měsíčně 18 000 Kč. Kolikpak dnešních důchodců od státu takové peníze dostává? Kdyby tyto ušetřené peníze lidé jakkoliv investovali, třeba do nějakých fondů, které nabízejí banky, měli by mnohem více. V současné době i spořící úroky v bankách vyrovnávají ztráty, vznikající inflací. Na planetě Zemi, pane Kaine, žije dnes již téměř 8 miliard lidí, to znamená nárůst za posledních 50 let o 6,2 miliardy. Pokud by vývoj takto pokračoval, a Vy k tomu vyzýváte, za cca 100 let se lidé budou žrát mezi sebou, pokud tuto planetu do té doby nezničí svými exhalacemi a odpady. A to nemluvím o spotřebě pitné vody.

0 0
možnosti

I. Patta 677

10. 4. 2016 10:13
Údajně "Nevyhnutelná demografická změna"

Celý ten článek je pečlivě napsaný, bohužel lidmi, kteří např. ani nevědí, jak je I. důchodový pilíř financován. Demografové jsou jen statistici. Ekonomové by museli studovat mikroekonomiku rodin, aby měli šanci alespoň začít konstruktivně přemýšlet o tom, jakých zvěrstev se na obyvatelstvu dopustili v rámci jimi iniciované daňové, sociální, důchodové legislativy a financování zdravotnictví (V. Klaus). Podobně se chová i A. Babiš, který má ve státním rozpočtu tři protinatalitní položky v celkové výši 100 miliard korun. Že ekonomové vedou, díky svému sociálnímu diletantismu, tzv. vyspělý sociální stát na kraj demografické i ekonomické propasti je zřejmé. Důkaz: Na jedné straně nezvladatelné výdaje sociální, důchodové a na financování zdravotnictví, na straně druhé porodnost hluboko pod vyrovnanou populační bilanci.

Proto musí ekonomy vystřídat sociální ekonomové. Ti budou vědět přesně, jak nastavit legislativu tak, aby stát přestal konečně bojovat proti dětem. Takže všechno ještě může

0 0
možnosti

I. Patta 677

10. 4. 2016 10:14
Údajně ... 2. část

Takže všechno ještě může být jinak, než se píše v článku.

0 0
možnosti