Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Případ MSD znovu na stole. Detektivové spustili nové vyšetřování

  14:28
Tři roky poté, co Metropolitní spořitelní družstvo definitivně zkrachovalo, se otvírá další kolo spletité kauzy, okolo níž se pohybují i velmi známá jména.
Peníze – ilustrační foto.

Peníze – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Je to už přes tři roky, co definitivně zkrachovala největší družstevní záložna na českém trhu – Metropolitní spořitelní družstvo. Jeho pád doprovázely skandální informace o podvodných úvěrech a stamilionech ukrytých v Hongkongu. Konec vyšetřování ale přinesl poněkud hořkou pachuť. Před soudem nyní stojí 17 obviněných, vesměs členů statutárních orgánů kampeličky a bílých koní. Kdo ovšem záložnu řídil a z pozadí tahal za nitky, jsme se nedozvěděli. To by se však mohlo brzy změnit.

Podle informací LN totiž detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu spustili nové vyšetřování. To míří na další nevyjasněné okolnosti fungování MSD, především na úvěry, které před svým krachem poskytovalo. Na celý případ je uvaleno přísné informační embargo. „K vašemu dotazu nebudeme sdělovat žádné informace,“ říká mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

Úvěr po úvěru

Že vyšetřování skutečně probíhá, nicméně vyplývá i z veřejných zdrojů. Současná insolvenční správkyně MSD Kateřina Martínková zveřejnila komunikaci s policejním útvarem, který si vyžádal část úvěrové dokumentace. Byť jsou listiny anonymizovány, jejich hlavička svědčí o tom, že detektivové na několik let staré kauze skutečně opět pracují. „Je kolem toho poměrně horko,“ potvrdil LN zdroj, který byl na policii předvolán k výslechu, ale nepřál si být jmenován. „Jdou skutečně úvěr po úvěru. Zvou si lidi, kteří dostali z MSD půjčku v řádu několika desítek tisíc, a ptají se opravdu na každý detail.“

„Jdou skutečně úvěr po úvěru. Zvou si lidi, kteří dostali z MSD půjčku v řádu několika desítek tisíc, a ptají se opravdu na každý detail.“

Pokud je to pravda, mají před sebou policisté pořádný kus práce. V době svého pádu rozdalo MSD úvěry v nominální hodnotě 10,4 miliardy korun. Už na začátku celé kauzy přitom vyšetřovatelé pracovali s verzí, podle níž velká část z toho sloužila de facto k vyvádění peněz. Ostatně z veřejně dostupných informací vyplývá, že firmy, které úvěry čerpaly, byly v mnoha případech navzájem propojené.

Zmizelé miliardy

A kolem nich se navíc pohybovala i řada vlivných osobností. Zmiňme například společnost Fine Dream, která investuje do půdy v severních Čechách. Ta několika dlužníkům MSD de facto umožnila získat úvěr, když se smluvně zavázala, že si od nich pronajme pozemky. Fine Dream podle týdeníku Euro ovládá miliardář a uhlobaron Pavel Tykač.

Krach MSD do velké míry zaplatil Fond pojištění vkladů, který klientům záložny vyplatil 12 miliard korun. Zpátky získal jen přibližně třetinu této částky. Ostatně pád kampeličky doprovázelo i několik dalších nestandardních okolností. Ještě než stačila centrální banka na zkrachovalé družstvo uvalit koncem roku 2013 likvidaci, která by mu umožnila mít proces rozprodávání majetku plně pod kontrolou, vyhlásil pražský městský soud nad kampeličkou konkurz a centrální banku tak de facto odstavil ze hry.

Krach MSD do velké míry zaplatil Fond pojištění vkladů, který klientům záložny vyplatil 12 miliard korun.

Navíc na místo insolvenčního správce jmenoval kontroverzního advokáta Iva Halu. Ten je momentálně obviněn z podílu na rozsáhlých insolvenčních podvodech.

Hala ve své roli prodal pohledávky MSD v nominální hodnotě přes deset miliard korun za 1,4 miliardy. Kupujícím byl bývalý manažer skupiny PPF Karel Pražák a jeho společnost AB Credit, který se s Halou dobře zná. Prodeje pohledávek a vůbec insolvenčního řízení jako takového se nicméně současné vyšetřování zatím netýká.

Zajímavý je i osud samotných dlužníků MSD. Podstatnou část z nich krátce po krachu kampeličky odkoupila skupina C. M. B. v čele s podnikatelem Vítem Zaorálkem. Toho v roce 2014 poslal Vrchní soud v Olomouci do vězení na čtyři roky. Měl stát v čele skupiny, která má na svědomí jeden z největších případů organizovaného tunelování v historii České republiky.

Zaorálek jakoukoliv vinu odmítl a podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Dlužníky MSD, tedy několik desítek firem, prý koupil čistě z podnikatelského zájmu.