Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Případ Assange: Západ se hroutí zevnitř

USA

  5:55

Velká Británie činí bezprecedentní kroky, jež potvrzují, že nejde jen o vydání zakladatele WikiLeaks do Švédska kvůli sexuálním deliktům.

foto: © ReutersČeská pozice

Ekvádor se rozhodl poskytnout politický azyl Julianu Assangeovi, zakladateli portálu WikiLeaks, na němž bylo zveřejněno mnoho utajovaných materiálů Spojených států amerických. A mnoho z materiálů, které organizace WikiLeaks získala, ještě na své zveřejnění čeká.

Na Assange je naštvaný i diplomatický svět, protože odhalil styl, jakým diplomaté domů referují o svých hostitelích. Pikantní četba – a nutno říci, že na rozdíl od té bezpohlavní diplomatické ptydepe jde o zprávy hodnotné a šťavnaté, dokazující, že mnozí diplomaté mají temperamentu, vtipu a sarkasmu na rozdávání.

Julian Assange pobývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Britská justice však rozhodla o tom, že vyhoví švédské žádosti o jeho vydání. Ve Švédsku má být souzen za sexuální delikty. Tato obvinění jsou vždy velmi podezřelá, nemusíme chodit daleko: Dominique Strauss-Kahn, Karel Daňhel. Velmi závažná je proto námitka, že Švédsko by bylo pro Assange možná jen přestupní stanicí do USA, které by ho rády soudily za ona zveřejnění jejich klasifikovaných depeší.

Jenomže ve Spojených státech už zaznělo, že vzhledem k podivnému statutu války-neválky proti terorismu by teoreticky mohl pro Assange být žádán trest smrti, který ve Spojených státech není zrušen. A vydání do takové země je podle mezinárodního práva, které ctí civilizované státy, podmíněno tím, že vyžadující stát poskytne dostatečné ujištění, že takový trest nebude uložen, respektive že nebude vykonán, bude-li uložen. Další podmínkou vydání osoby je, že jí nesmí hrozit mučení nebo zacházení s mučením srovnatelné. Očekávat, že Spojené státy by po Guantánamu takové podmínky mohly splnit, je asi stejně realistické, jako očekávat, že by Rockefeller mohl získat potvrzení o chudobě.

Je zřejmé, že  Británie činí bezprecedentní kroky, které potvrzují, že asi nejde jen o vydání Assange do Švédska kvůli sexuálním deliktům

Situace se však přiostřuje. Ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patino prohlásil, že „Spojené království nám pohrozilo, jasně a v písemné formě, že by mohlo vtrhnout na naši ambasádu v Londýně, jestliže Ekvádor odmítne vydat Juliana Assange“. Dopis doručili ekvádorským činitelům britští diplomaté v Quitu.

Je zřejmé, že Velká Británie činí bezprecedentní kroky, které potvrzují, že asi nejde jen o vydání Assange do Švédska kvůli sexuálním deliktům. A že Assange musel někoho hrozně naštvat a někdo se ho hrozně bojí a někdo se mu chce pro výstrahu krutě pomstít.

Velká Británie tedy přinejmenším nedovolí Assangemu opustit ekvádorskou ambasádu v Londýně a odjet do Ekvádoru. V tom případě pak bude Assange pobývat na ekvádorské ambasádě dlouhé měsíce, možná i roky. Připomene tím starý případ kardinála Józsefa Mindszentyho, který pobýval na americké ambasádě v Budapešti dlouhých 15 let. Pouze v roli trýznitelů a drábů nebude komunistické Maďarsko, ale lidskými právy donedávna až na export oplývající ctihodná Velká Británie.

Možná však bude vše ještě trochu jinak. Britové se totiž odvolávají na svůj zákon Diplomatic and Consular Act z roku 1987, podle nějž by prý na ekvádorskou ambasádu skutečně mohli zaútočit. Přestože, jak uvedla agentura AP, v moderní historii zatím k ničemu takovému nedošlo a podle mezinárodního práva to není možné. Není to pro dnešní Západ příznačné?

Autor: