Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

PrimeCell: Až příliš odlišná hodnocení firmy na tkáně...

  23:07

Snad se o tkáňovém byznysu, jenž se rozjel na předposledním zasedání Topolánkovy vlády v roce 2009, dozvíme ještě více.

Pohled do laboratoří Národního centra tkání a buněk objektivem společnosti PrimeCell. foto: © Primecell / Primecell.czČeská pozice

Dejme tomu, že počínání biotechnologickéspolečnosti PrimeCell pár let nesledujete. Řekněme, že o ní nevíte vůbec nic... Až letos 19. března si přečtete Hospodářské noviny, v nichž ekonomická reportérka píše o startu „továrny na lidské náhradní díly“. V Ostravě totiž vyroste biotechnologický park 4MEDi za 702 milionů korun, na nějž asi 400 miliony přispěl stát. Podle HN v něm bude skupina PrimeCell Therapeutics vyvíjet, vyrábět a testovat léčivé přípravky z buněk.

Následně si za tři dny přečtete trochu jinou verzi téhož článku, vesměs pozitivního, na serveru Aktuálně.cz. „Transfer technologií je mimořádně drahý,“ říká manažer Michal Zahradníček, jenž má ve skupině největší podíl. Cílem je prý převod poznatků z medicínského výzkumu na trh.

Článek se táže: Má vůbec stát pomáhat firmám, jako je PrimeCell? „Vzhledem k vysokým nákladům a dlouhé návratnosti je rozjezd biomedicínské výroby jen ze soukromých zdrojů u nás málo reálný,“ uvádí text k aktivitám společnosti, která už získala stamiliony korun z veřejných peněz a se kterou ministerstvo zdravotnictví roku 2009 vytvořilo Národní tkáňové centrum (NTC).

Dne 24. března pak ČTK převzala tiskovou zprávu – bez jakéhokoliv odstupu, s citacemi a bez názoru jiných stran či vědců. Vydaný PR článek je o unikátní léčbě bércových vředů a nehojících se ran. „PrimeCell Therapeutics patří mezi evropskou špičku v buněčné terapii a tkáňovém inženýrství. Spolupracuje s nejvýznamnějšími světovými vědeckými institucemi,“ píší „četkařské“ České noviny v takzvaném backgroundu.

„Kdosi si to přeje udržet v tajnosti...“

A téhož dne se pak neznalý divák nestačí divit, když večer Reportéři ČT popisují takřka jinou firmu! „Ještě jsme ani nezačali natáčet a už dostalo vedení České televize podnět, aby nás začalo prověřovat. Už se to párkrát stalo, pokaždé šlo o mimořádně závažnou kauzu, kterou si kdosi mocný přeje udržet v tajnosti. Náš současný případ se týká podezření na zneužívání moderní medicíny k obohacení se na úkor pacientů a nás, daňových poplatníků. Případ tkáňové banky v Brně je velmi sofistikovaný, protože se odehrává ve vznešeném hávu vědeckého výzkumu, který laické oko jen tak neprohlédne a stát oko přivírá, pokud rovnou obě nezavřel,“ řekl v úvodu šéfreportér investigativců Marek Wollner.

Reportáž ČT, kterou doporučujeme zhlédnout on-line, problematizuje byznys PrimeCellu. Podrobně popisuje „privatizaci“ brněnské tkáňové banky, která prováděla výzkum a zajišťovala tkáňové transplantáty pro tuzemské pacienty. Dnešní Národní centrum tkání a buněk v Brně už provozuje soukromá firma. A produkty, jimiž se v PR textech tolik chlubí (NTC Chondrograft, Arthorocell), už v konfrontaci s názory lékařů nebo mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv natolik bezvadně ani inovativně nevypadají, stejně jako problematické podnikání s odběrem vlastní pupečníkové krve.

Firma nemá moc dobrou pověst ve vědeckém světě, jímž se navenek zaštiťuje. Loni v prosinci dokonce Václav Hořejší, ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR, firemnímu bossovi Zahradníčkovi vzkázal, aby zveřejnil jména vědců, kteří s ním spolupracují.

„Vážený pane inženýre, skutečně nechápu, proč se zdráháte uvést jména biomedicínských expertů, kteří pro Vás pracují – samozřejmě to potom vyvolává pochybnosti o serióznosti Vašeho podnikání. Aniž bych se chtěl jakkoli vyjadřovat k Vašim výsledkům a produktům (nemám k tomu žádné podklady), je mi dobře známo, že v tomto oboru  působí ve světě spousta velmi podezřelých subjektů... Rozhodně si myslím, že byste měli přinejmenším zveřejnit složení vašeho výzkumného týmu,“ uvedl profesor Hořejší, jeden z oborově nejcitovanějších Čechů, v dopise publikovaném na serveru Medical Tribune.

Výběrové řízení není třeba

Vznik NTC v roce 2009 byl zkrátka zvláštní. Společnost PrimeCell byla tehdy majetkově neprůhledná, bez historie v oboru, neproběhlo výběrové řízení a o schválení záměru rozhodla tehdejší Topolánkova vláda až na poslední chvíli, pár dní před koncem svého mandátu. Když se Reportéři ČT snažili získat reakce tehdejších nejzodpovědnějších (expremiéra Mirka Topolánka, ministra zdravodnictví Tomáše Julínka i jeho náměstka Marka Šnajdra), měli smůlu. Odpovědí byl jen vyzvánějící telefon, respektive strohé odmítnutí.

Dana Jurásková: PrimeCell a. s. je spolutvůrcem a autorem záměru, proto logicky nebylo jednáno s jiným subjektem.ČESKÁ POZICE nahlédla do svých archivů a nalezla mimo jiné dopis z 11. května 2010, v němž tehdejší ministryně Dana Jurásková odpovídá poslanci KDU-ČSL Ludvíkovi Hovorkovi na otázky, které by si zasloužily odpověď i teď. Jedna zní: Proč se stát alespoň nepokusil udělat výběrové řízení? „PrimeCell a. s. je spolutvůrcem a autorem záměru, proto logicky nebylo jednáno s jiným subjektem,“ odepsala Jurásková.

Snad se Česká televize, často kritizovaná, nespokojí s prvním a jediným „výstřelem“ a bude se tématu věnovat hlouběji, abychom věděli, zda máme věřit těm pompézním tiskovým zprávám o moderních „náhradních dílech“, anebo k nim máme být obezřetnější. O hodně obezřetnější.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!