Lidovky.cz

Primátor Svoboda usiluje o kompletní výměnu vedení pražské ODS

  22:34

Podle informací ČESKÉ POZICE finišují jednání o kandidátech, s nimiž primátor hlavního města hodlá vládnout pražské ODS.

Svoboda was not the people’s choice for Prague mayor foto: © ČTKČeská pozice

Primátor hlavního města Bohuslav Svoboda napsal tento týden svým kolegům v ODS dopis, v němž uvedl, že si přeje kompletní výměnu ve vedení pražské organizace strany. Netají se ani tím, že by sám chtěl stanout v čele tohoto nejsilnějšího regionu v rámci ODS. O tipech na případné místopředsedy však hovořit nechtěl.

Podle informací ČESKÉ POZICE jde o součást taktické bitvy, která se připravuje na 30. ledna, kdy se uskuteční regionální sněm. Pražští občanští demokraté by na něm měli zvolit svého šéfa, prvního místopředsedu a čtyři řadové místopředsedy. Podle tří na sobě nezávislých zdrojů ČESKÉ POZICE mají do funkce místopředsedů nakročeni:

  • Zdeněk Zajíček, předseda ODS v Praze 5 a náměstek ministra financí. Mezi straníky si vysloužil ostruhy za očistu oblastní buňky po exstarostovi pátého obvodu Milanu Jančíkovi. Svoboda by ho proto rád prosadil na místo prvního místopředsedy. S vedením pražské ODS měl Zajíček už jednu zkušenost, a to z přelomu století.
  • Pavel Horálek, starosta Prahy 4 a předseda ODS v Praze 4. Tato městská část má silnou pozici díky přesvědčivým výsledkům v komunálních volbách v roce 2010. Oblasti však uškodil kontroverzní pronájem administrativních prostor radnice v budově polikliniky Budějovická.
  • Tomáš Portlík, první zástupce starosty v Praze 9 a bývalý místopředseda pražské ODS pochází z obvodu, který patří mezi tradiční bašty, jež primátora Svobodu podporují.

O postu čtvrtého místopředsedy prý není dosud rozhodnuto. Šanci má současný náměstek primátora Josef Nosek a také radní Aleksandra Udženija. Tito pražští politici patří do části věrné primátorovi Svobodovi, kterého také podpořili loni na podzim při změně pražské koalice na magistrátu. ODS tehdy vypověděla koaliční smlouvu s ČSSD a do rady místo ní vzala TOP 09.

Silní protivníci

Vnitrostranický tábor, který naopak Svobodu „nemusí“, chtěl proti primátorovi postavit ministra životního prostředí Tomáše Chalupu. Ten však prý do přímého střetu se Svobodou odmítl jít. V politických kuloárech se nicméně proslýchá, že se uvažuje o Chalupovi jako o kandidátovi na řadového místopředsedu, který by mohl být díky svému poslaneckému mandátu spojkou magistrátu do parlamentu.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa údajně do přímého střetu se Svobodou jít odmítlChalupy se ale lidé okolo primátora Svobody zároveň obávají. „Rozhodně nepatří mezi primátorovy favority,“ řekl ČESKÉ POZICI důvěryhodný zdroj, který si nepřál být jmenován.

A jaké byly reakce Svobodových „věrných“? „Slyšel jsem o tom a vážím si toho. Mohu říci, že Praha 4 plně podporuje přání primátora Svobody,“ řekl ČESKÉ POZICI Horálek. Jeho stranický kolega Portlík byl opatrnější: „Zvažuji kandidaturu. Je to ale předčasné, oblastní sněm, který by měl nominovat kandidáty, proběhne v Praze 9 příští týden v pondělí,“ uvedl politik z devátého městského obvodu. Zajíček z Prahy 5 na zaslané dotazy nereagoval.

Bílé lístky v prvním kole?

Souboj o předsedu a místopředsedy pražské ODS může mít podle ČESKÉ POZICE zajímavý průběh. Tento týden začaly první nominační sněmy v oblastních sdruženích, z nichž vzejdou jména kandidátů do vedení. Praha 13 již v úterý Svobodu na funkci pražské organizace podpořila. To ale nemusí nic znamenat. „Dohody mezi oblastmi se budou uzavírat až na konci ledna. Očekává se, že se Svoboda od Hrdličkovců (křídlo kolem vlivného pražského politika a podnikatele Tomáše Hrdličky–pozn.red.) může dočkat v prvním kole bílých lístků,“ řekl ČESKÉ POZICI pod podmínkou anonymity dobře informovaný zdroj z ODS.

Bílé lístky představují nástroj, jímž političtí soupeři naznačují, že kandidát nemá jejich podporu, ale zároveň, že protistrana nemá dostatečně silného vyzývatele. Jde tedy o způsob, jak vyjádřit, že během mandátu bude muset vítěz volby o podpoře svých dalších kroků vždy vyjednávat s vnitrostranickou opozicí. Tento signál by mohl Svobodovi a jeho lidem vyslat právě Tomáš Hrdlička z Prahy 10. Ten patřil mezi zastánce koalice s ČSSD a ve vedení strany v Praze podporoval Borise Šťastného, který však po koaliční výměně na magistrátu na funkci šéfa pražské ODS rezignoval. A právě za Šťastného budou „modří“ na konci ledna hledat náhradu.

A jak jsou podle informací ČESKÉ POZICE rozdané karty nyní? Svoboda získal oficiální podporu v Praze 13. Téměř jistou podporu má v další desítce z 15 oblastí. Nerozhodnutá je Praha 6, kde byl starostou Tomáš Chalupa. Do volby však promluví i Praha 10 Tomáše Hrdličky a Praha 11. Nejasná situace je v Praze 7 a 15, odkud pocházejí bývalí náměstci primátora Pavla Béma Rudolf Blažek a Pavel Klega.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.