Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Primátor byl poražen ve velké bitvě o dopravní podnik. Prohraje i válku o Prahu?

  12:08

Výbušná situace v největší městské firmě rozhoupala primátorskou židli Bohuslava Svobody.

foto: © ČTK, Česká PoziceČeská pozice

KOMENTÁŘ Martina Shabu / Primátor a předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda utrpěl první velkou politickou porážku. Silný úder neinkasoval od ČSSD, ale od koaličního partnera TOP 09. A zejména ho nepodpořila jeho vlastní strana. Při jednání o situaci v Dopravním podniku hlavního města Prahy v úterý večer pražští zastupitelé za ODS hlasovali proti návrhu primátora, jenž chtěl, aby se do čela podniku vrátil odvolaný generální ředitel Vladimír Lich. Za Svobodu se postavilo pouze pět občanských demokratů (včetně jeho samotného), zbytek přítomných členů, celkem třináct, byl proti, což je hrozivý nepoměr předurčující další politický vývoj. Udrží Svoboda primátorské křeslo a také post šéfa pražské ODS?

Jednání zastupitelů za ODS bohužel proběhlo krátce poté, co zastupitelský klub koaliční TOP 09 nepodpořil Svobodův záměr politicky i manažersky znovu ovládnout pražský dopravní podnik. Většině lidí z TOP 09, kromě náměstka primátora Pavla Richtera a pražského volebního lídra strany Zdeňka Tůmy, již delší dobu vadilo, že Svoboda v posledních měsících v roli jakési ikony boje proti starým strukturám na magistrátu usilovně sbírá politické body. Vedení pražské TOP 09 jednoduše rozhodlo, že primátorovi nenechají slíznout smetanu i v bitvě o dopravní podnik, ačkoliv takový krok veřejnost automaticky očekávala.

Vedení pražské TOP 09 jednoduše rozhodlo, že primátorovi nenechají slíznout smetanu i v bitvě o dopravní podnikToto překvapivé rozhodnutí koaličního partnera pak logicky předurčilo i následné jednání zastupitelů ODS. Svobodovi nepomohlo ani to, že jeho hlavní politický spojenec Petr Nečas v těchto dnech nebyl v Praze, a nemohl tedy průběh jednání ovlivnit. I proto Svoboda dopadl špatně.

Kdo chce Svobodův řetěz?

Samozřejmě, že jedna prohraná bitva ještě neznamená porážku ve válce, jenže proslýchá se, že na post oslabeného primátora mají zálusk nejen lidé z ODS (například radní pro dopravu Josef Nosek, který však tuto možnost na dotaz novinářů ve středu vyloučil), ale že i v řadách TOP 09 jsou osoby, které o tuto funkci silně stojí (první náměstek primátora Tomáš Hudeček).

Zdroje z okolí Svobody tvrdí, že Noskovi pomáhá k cestě k primátorským „řetězům“ vlivný lobbista a člen vedení pražské ODS Tomáš Hrdlička. „Svobodovci“ proto interpretují výsledky úterního hlasování jako povstání „hrdličkovců“. Tato interpretace zapadá do komentáře ČESKÉ POZICE z minulého týdne, v němž jsme poukázali na nepříjemné kompromisy, jež pomohly Svobodovi do funkce primátora a na něž dnes zřejmě doplácí.

Není žádným tajemstvím, že situace v pražské ODS není dlouhodobě dobrá. Poté, co vloni vyměnila koaličního partnera na magistrátu (ČSSD za TOP 09), se ODS rozdělila na dva tábory. Nakrátko se zdálo, že prosazení Svobody na post šéfa pražských občanských demokratů znamená potvrzení jeho vlády v hlavním městě. Po úterním jednání zastupitelů ODS je však jeho postavení vážně oslabeno. Když v zásadní otázce dopravního podniku není Svoboda schopen prosadit vlastní vůli, kdo potom Prahu ovládá?

Jak se to semlelo

Na základě informací od účastníků ČESKÁ POZICE zrekonstruovala klíčové body úterního jednání pražských zastupitelů ODS:

  • Sestavení dozorčí rady: Z dozorčí rady dopravního podniku v pondělí odstoupili tři členové nominování za ODS: místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík, starosta Radotína Karel Hanzlík a šéfka magistrátního odboru rozpočtu Zdena Javornická.
    V úterý zastupitel Vladimír Schmalz jako první navrhl, aby se do uvolněných křesel posadil primátor Bohuslav Svoboda, radní pro dopravu Josef Nosek a starostka Prahy 6 Marie Kousalíková. Svoboda však nechtěl post přijmout, protože už dříve prosazoval, aby členové rady neseděli v dozorčích radách městských firem. Nabídku odmítla i Kousalíková. V diskusi nicméně konstatovala, že Praha 6 by si člena v dozorčí radě zasloužila.
    Následně se objevily návrhy, aby ODS vyslala na uvolněná místa zastupitele Prahy Petra Břízu a Petra Hánu, jenže ani jednomu se do dozorčí rady nechtělo. Nakonec z jednání vzešlo pouze jméno radního Noska, o zbylých dvou členech dozorčí rady se ještě bude jednat.
  • Návrat Liche do čela DPP: Primátorův plán, aby se do čela dopravního podniku vrátil Lich, získal na jednání zastupitelů podporu pouze od radní Aleksandry Udženije, náměstka primátora Ivana Kabického, zastupitele Jana Kalouska a zastupitelky Andrey Vlásenkové.
    Na zastupitele, kteří hlasovali proti Svobodovi, měl údajně velký vliv již zmíněný lobbista Tomáš Hrdlička. Do jeho tábora politiků patří například bývalý šéf pražského regionu Boris Šťastný, dále Rudolf Blažek z Prahy 7, Milan Richter z Prahy 10, Pavel Hurda z Prahy 3, Filip Dvořák z Prahy 1 či David Zelený z Prahy 13.
Hrdličkova stáj

ČESKÁ POZICE se Hrdličky zeptala, jak hodnotí výsledky jednání zastupitelů ODS a jestli na Svobodův post prosazuje náměstka primátora Noska. „Primátora Svobodu jsem oslovil první já a následně ho velmi obtížně prosadil na lídra kandidátky ODS v Praze. Pro personální změny v tuto chvíli nevidím důvod. Vždyť ODS má po prohraných volbách primátora a věřím, že to tak zůstane do konce volebního období. V kontextu výše uvedeného by to byl i můj neúspěch,“ odpověděl Hrdlička.

O názor jsme požádali i všechny místopředsedy pražské ODS. První místopředseda Zdeněk Zajíček, poslanec Marek Benda a starosta Prahy 4 Pavel Horálek, na rozdíl od Hrdličky, zřejmě nenašli odvahu a na dotazy ČESKÉ POZICE dosud nezareagovali.

Ondřej Pecha: „Klub v úterý jasně řekl, že nechce situaci v dopravním podniku dále politicky eskalovat.“Další místopředseda pražské ODS a spojenec Hurdy, zastupitel Ondřej Pecha, který v úterý hlasoval proti Svobodovi, ČESKÉ POZICI řekl, že spekulace o Noskově ambici usednout do primátorského křesla považuje za nesmysl. Dodal, že otřesný výsledek hlasování nelze interpretovat jako prohru primátora, šlo prý o jednu dílčí otázku. „Informace o Josefu Noskovi je uměle šířená fáma, jež ho má poškodit. Ptáte se na věci, které neexistují. Klub v úterý na hlasování jasně řekl, že nechce situaci v dopravním podniku dále politicky eskalovat. Krizový manažer podniku Vladimír Lich svůj úkol jednoduše nezvládl, dokonce uvedl společnost do hlubší krize. To je celé,“ konstatoval Pecha.

Poslední z místopředsedů, kterého ČESKÁ POZICE kontaktovala, byl místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Ten nechtěl úterní zasedání komentovat, neboť není členem zastupitelského klubu. Řekl pouze, že stojí na straně primátora Svobody. To však zpochybňuje fakt, že coby člen dozorčí rady dopravního podniku hlasoval pro odvolání ředitele Liche. Později se za svůj postoj omluvil a na post v dozorčí radě okamžitě rezignoval.

Portlík komentoval i možnou výměnu Noska za Svobodu, o níž prý v politických kuloárech také slyšel: „Považuji to za absurdní scénář. Pokud však existují lidé, kteří si to přejí, ať vystoupí a řeknou to otevřeně.“

Kongresová koncovka

Turbulence v pražské ODS nemohou nechat klidným ani šéfa strany Petra Nečase. Praha je regionem, který na blížící se stranický kongres nominuje největší počet delegátů. A tito straníci budou na podzim rozhodovat nejen o Nečasově setrvání ve funkci, ale i o postech místopředsedů. Nečas se při loňské koaliční výměně v Praze postavil za Svobodu, a stojí za ním (zatím) i v otázce dopravního podniku. Jenže počítal s tím, že mu Svoboda zajistí hlasy pražských občanských demokratů na kongresu. To se však po úterním hlasování klubu pražských zastupitelů ODS, jehož se jako pozorovatel zúčastnil i ministr spravedlnosti a místopředseda strany Pavel Blažek, ukazuje jako nejistá kalkulace.

Primátor Svoboda počítal i s tím, že jako hlava nejsilnějšího regionu získá na kongresu ODS post prvního místopředsedyCo se týká ambicí Svobody, tak ten počítal i s tím, že jako hlava nejsilnějšího regionu získá na kongresu ODS post prvního místopředsedy. Jenže tato možnost se po prohraném hlasování zastupitelů pražské ODS jeví jako značně problematická. Logika moci je totiž neúprosná: Kdo ovládá většinu, rozhoduje. V případě Dopravního podniku hl. m. Prahy byl Svoboda poražen obrovskou přesilou (13 ku 5), a pokud přijdou další podobné spektakulární prohry, bude muset přemýšlet, zda chce vůbec zůstat ve funkci primátora.

Má nyní primátor Svoboda vůbec šanci otočit poměr sil v klubu zastupitelů ODS? Těžko říct. Kdyby chtěl podporu odpůrců získat zpět tím, že jim začne vycházet vstříc či zavírat oči při různých špinavých kšeftech, začne ztrácet popularitu a tvář u veřejnosti. Od Svobody něco takového není možné očekávat. Zbývá mu tedy premiér Nečas, jenže ten umí také počítat, a když mu Svoboda nepřinese na kongresu dost hlasů, tak pro předsedu ODS nebude současný pražský primátor perspektivním hráčem do nového týmu.

A v Praze to může dopadnout ještě úplně jinak: nakonec se může stát, že ani Svoboda, ani pražská ODS nebudou mít na to, jak to dopadne s primátorem, vůbec vliv. Stále silněji je totiž slyšet názor, že šéfem Prahy se stane někdo z TOP 09. Současný koaliční partner ODS by totiž mohl v Praze vládnout s tichou podporou sociální demokracie. Takový scénář ale zřejmě nenastane dříve než po podzimních krajských a senátních volbách.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...