Lidovky.cz

Příliš ostrý start Dlouhého v soutěži o Hrad

  7:57

Vladimír Dlouhý jde do boje o prezidentskou funkci s heslem: Chci být otevřený a upřímný. Není však důvod, abychom mu věřili.

Coby člen Národní ekonomické rady vlády se Dlouhý podílel na vypracování protikrizového plánu. foto: ČTKČeská pozice

Poté, co v pátek Vladimír Dlouhý potvrdil svoji kandidaturu na českého prezidenta, Lidové noviny s ním už v sobotu zveřejnily velký rozhovor. S výsledkem musí být kandidát spokojen, dostal první stranu s obrovskou fotkou a s palcovým titulkem „Chci být prezidentem“, uvnitř listu pak příjemné otázky.

Jen si lámu hlavu, proč tento „otevřený politik“ letos v únoru ignoroval otázky ČESKÉ POZICE, která jako první zveřejnila informaci, že Dlouhý bude chtít na Hrad. Nás takový přístup nepřekvapil, nepříjemným otázkám se vyhýbal už jako ministr průmyslu a obchodu. Právě proto mu nevěříme ani výrok: Chci být otevřený a upřímný.

O Dlouhého záměru ucházet se o prezidentskou funkci jsme informovali v pátečním článku:

Bude zajímavé sledovat, jak Dlouhý svoji kampaň povede. Z prvních signálů lze předpokládat, že se bude snažit o extrémně profesionální přístup s cílem neudělat žádnou větší chybu. Co bude další velice viditelný tah? Dlouhý jistě nevynechá nejbližší příležitost producírovat se před takzvanou českou smetánkou na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, který začíná za pár dnů. Kdo ho tam tentokrát pozve: ČEZ? RWE? Vodafone? Nebo prezident Jiří Bartoška? Na festival ale míří i další prezidentský kandidát Jan Fischer, jehož loni na slavnostním zahájení přivítal obrovský potlesk.

Jak Vladimíra Dlouhého známe, nejspíše půjde na neplacenou dovolenou a po volbách se do Goldman Sachs vrátíAle zpět k rozhovoru v Lidových novinách, který byl zjevně dopředu domluven. Také podle toho vypadal. Z úst Dlouhého padalo jedno velké klišé za druhým: „Myslím, že mám co nabídnout.  Mám pocit, že chci být prezidentem. Chci lidem říct, že mají na víc.“ Jeho slova připomínala americké prezidentské kandidáty, ale to je v pořádku. Kupodivu však nedostal otázku, kdy ukončí spolupráci s americkou investiční bankou Goldman Sachs, kterou je nyní placen a na níž doléhá celosvětově kvůli finanční krizi ostrá kritika. Jak ale Dlouhého známe, nejspíše půjde na neplacenou dovolenou a po volbách se do Goldman Sachs vrátí.

Statistikovi Janu Fischerovi, z nějž se média poslední rok a půl snažila udělat bankéře, značka Evropské banky pro obnovu a rozvoj spíše pomáhala. Být ve službách Goldman Sachs bude Dlouhému škodit.

Podpora intelektuálů

I z toho, že první rozhovor poskytl LN, je pravděpodobné, že Dlouhý chce v první fázi získat přízeň středových voličů, levicových a takzvaných pravdoláskařských intelektuálů. Zatím ho podporuje chirurg Pavel Pafko, geolog Václav Cílek či psychiatr Cyril Höschl.

Podpora intelektuálů je jistě pozitivní signál, jenže kdo celou jízdu na Hrad bude platit. Dlouhý přiznává, že se mu do této chvíle podařilo na kampaň získat kolem čtyř milionů korun od dvou středně velkých českých firem. Jejich jména má prezidentský kandidát oznámit v pondělí. Jenže obejde se zaměstnanec Goldman Sachs bez peněz českých miliardářů a mocných bohatých lobbistů? Brzy uvidíme, ale ti zatím podporují zejména Fischera. Dlouhý slíbil, že podle hesla Goldman Sachs nebude mít zájem o peníze z prostituce, hazardu a zbrojního průmyslu. Takže v zásadě odpověděl, že Petr Kellner (PPF), Karel Komárek (KKCG), Marek Dospiva (Penta), Ivo Valenta (Synot) a Richard Háva (Omnipol) to nebudou.

Některé odpovědi nejnovějšího prezidentského kandidáta byly až neuvěřitelné, Dlouhý nepoužíval ani kondicionál. Na Hradě se prý nudit nebude, klidně půjde mezi tisíce demonstrantů, jako to obvykle dělá ministr financí Miroslav Kalousek a bude chodit bez ochranky jako premiér Petr Nečas. No, uvidíme.

Nebo spíše zatím ne, protože z tohoto kandidáta, který zjevně ztratil soudnost, prezident v roce 2013 nebude. Dlouhému je pouze 58 let a pokud příští rok neuspěje (jako že neuspěje), může do boje o post hlavy státu opět vstoupit i v roce 2018. Vždyť T. G. Masaryk se stal prezidentem, když mu bylo 69 let!

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.