Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Příběh padlého kmotra: Politické podnikání Alexandra Nováka

USA

  12:22

Bývalý senátor a starosta Chomutova Novák je za mřížemi. Co předcházelo jeho zatčení a co vedlo k jeho zázračnému zbohatnutí?

foto: © ČTK, Wikipedia Commons, montáž ČESKÁ POZICE Richard CortésČeská pozice

Před necelými dvěma týdny, 2. dubna, policisté zadrželi bývalého chomutovského starostu Alexandra Nováka a převezli ho do věznice na Pankráci. Exsenátor, pravomocně odsouzený loni v červenci ke čtyřletému vězení za korupci, mohl podle policie před trestem uprchnout do USA. Éra jednoho z nejmocnějších vládců severních Čech se tím minimálně na čas přerušila.

Patrik Oulický a Alexandr Novák. Tato dvě jména bylo možné slyšet pokaždé, když se člověk vyptával na skutečné hybatele dění v Ústeckém kraji. Časem se k nim přidávaly i další osoby, zejména z řad ČSSD, která od ODS přebírala vedení kraje – ale občanští demokraté Oulický s Novákem byli stálicemi severočeské scény.

Dnes už legendární je obrázek, kdy tito dva muži sedí v pražském hotelu Clarion u jednoho stolu s dalším „kmotrem“ Ivo Rittigem, a udílejí audience politikům, kteří místo nich nastavují tvář veřejnosti – třeba bývalému místopředsedovi ODS a ministru zemědělství Petru Gandalovičovi. Na kongresu občanských demokratů v roce 2009 byl tento výjev k vidění naposledy, po medializování dýchánku šedých eminencí ODS, kterým při placení za víno odpadávaly z paklíku bankovek pětitisícovky, se už tito pánové raději před objektivy skrývali.

Okresy na severu

Domácím hřištěm Nováka byl Chomutov, zatímco jeho kolega Oulický byl více spojen s Ústím nad Labem. Dokázali ovšem své aktivity koordinovat ku prospěchu obou. Zřejmě nejvýnosnější byla jejich spolupráce ve firmě Energetické a dopravní stavby (EDS), k jejímuž spoluvlastnictví se postupem času přiznali. Společnosti se náramně dařilo především ve stavebnictví, například od regionální pobočky Ředitelství silnic a dálnic dostala zakázky ve výši až 2,5 miliardy korun.

Když se proto v ODS hovořilo o jednotlivých „kmotrovských regionech“,

  • jižní Čechy Pavla Dlouhého (a posléze i Martina Kuby) byly označovány jako kraj myslivců a rybářů;
  • Plzeňsko Romana Jurečka jako region „pinglů“;
  • střední Čechy se dvěma silnými klikami kolem Petra Bendla a Ivo Rittiga na jedné straně a Luďka Rubáše, Petra Tluchoře a Marka Šnajdra na straně druhé byly rozdělené na „stavební lobby“ (se značným přesahem například do Lesů ČR) a „zdravotnickou lobby“;
  • a konečně severní Čechy schytaly přízvisko regionu zedníků a silničářů.

Nebude zřejmě úplná náhoda, že firmy z Ústeckého kraje měly žně zrovna v době, kdy byl ministrem dopravy další tamní politik Aleš Řebíček.

Heslo: Velrybář

Ovládat stavební firmy má pro mocného politika kromě možnosti získávat státní zakázky ještě jednu výhodu – zaměstnáváte spoustu nepříliš dobře placených lidí. A právě lidé v nepříliš dobré sociální situaci jsou ideálním „materiálem“ pro proces, kterému daly jméno právě severní Čechy – takzvané velrybaření.

Kdo má poslušných členů víc, může svého člověka dosadit na vysokou funkciV kostce jde o to, že do pečlivě vybraných místních sdružení ODS jsou nahnáni lidé, za něž sice musíte zaplatit členské příspěvky, ale oni pak na schůzích hlasují přesně podle vašich pokynů. Kdo má takových poslušných členů víc, může svého člověka dosadit na vysokou funkci – třeba na šéfa krajské organizace strany, kandidáta na primátora krajského města nebo jedničku kandidátky pro sněmovní volby. A opravdu silní hráči silného regionu jsou ve straně přirozeně adepty i na post ve vládě. Že se tyto praktiky provozovaly, přiznal i někdejší ústecký primátor Gandalovič, podle něhož se mu tímto způsobem zřejmě někteří členové „snažili pomoci“ v boji o post místopředsedy strany.

Metaforický termín „velrybaření“ pak pochází z jedné konkrétní akce v Teplicích – v tamní restauraci dostávali po vyslovení hesla „velrybář“ nově nabraní členové ODS z řad dělníků a studentů zdarma jídlo a pití, za které platil neznámý politik.

Topolánkovo stigma

Termínem „kmotři“ zásobil média ke konci předsednického mandátu někdejší premiér a šéf ODS Mirek Topolánek, který jako jednoho z nevětších kmotrů označoval právě Nováka. Topolánkovo odhalení vnitrostranického fungování ovšem nejde brát jinak než čistě účelově – sám podporou „kmotrovského“ Ústeckého regionu na několika kongresech nepohrdl. Ostatně vyčítal mu to explicitně i sám Novák poté, co na kongresu 2009 vypadl z výkonné rady, tedy širšího vedení ODS: „Mirek Topolánek si vždycky přijel pro podporu. Byl těmi velrybáři zvolený.“

Občanští demokraté včetně současného předsedy Petra Nečase o Topolánkově stigmatizaci dodnes hovoří jako o největším sebepoškození ODS v historii strany.

Zlaté eurofondy

Politické podnikání Nováka a jeho kolegů nelze popisovat omezeně jen ve vztahu ke stavebnictví. Ústečtí političtí podnikatelé (stejně jako Dlouhý na jihu Čech) rychle pochopili, že skutečné poklady se dají vytěžit z evropských fondů. Až jako výsměch pak působilo, když se úřad Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad, který rozdělování evropských dotací řídil, přestěhoval v roce 2010 do „Žlutého domu“ v Ústí nad Labem – budovy, kterou vlastní právě EDS podnikatelů Oulického, Nováka a dalšího občanského demokrata Daniela Ježka. Nájem, který úřad platil, byl oproti jeho bývalému sídlu více než dvojnásobný.

Jako ilustrace Novákova vlivu může sloužit, že ještě v roce 2012 se šéfem dotačního úřadu stal jeho kolega z chomutovské ODS Pavel Markvart. „Známe se už řadu let. Jestli jsou naše vztahy přátelské? Já bych řekl spíše kolegiální,“ uvedl po své instalaci do čela úřadu Mladé frontě Dnes Markvart.

Jako výsměch působilo, když se dotační úřad regionu Severozápad přestěhoval do budovy, kterou vlastní firma Oulického, Nováka a dalšího člena ODS JežkaTato „kolegialita“ měla své bonusy. Úřad léta čelil kritice, že uděluje dotace přednostně firmám spřízněným s politiky z ODS a ČSSD. Peníze na hotely – celkem až 140 milionů korun – z eurofondů dostal například Novákův obchodní partner Ahmad Raad, rovněž občanský demokrat. Když pak v březnu 2011 v sídle Regionální rady zasahoval policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, nedalo se ani hovořit o překvapení. Do vazby zamířil mimo jiné tehdejší ředitel úřad Petr Kušnierz, který byl loni ústeckým krajským soudem poslán za korupci a zneužití pravomocí veřejného činitele na 7,5 roku do vězení (na webu Aktuálně.cz si lze prohlédnout text obžaloby).

Loni pak policisté navštívili „Žlutý dům“ znovu, když si přišli pro již zmíněného Markvarta nebo pro náměstka ústecké hejtmanky Jany Vaňhové Pavla Koudu. V té době již byla na veřejnosti auditní zpráva týkající se evropských dotací, podle níž se chybovalo ve všech 35 zkoumaných případech. Ani v tomto případě se však nikdo nemohl příliš divit – po podivných projektech typu Raadovy hotely nebo kadaňské nábřeží Maxipsa Fíka působil zájem policie více než logicky.

Čtyřicet milionů na účet starosty

Přímo Novák sice za podivné dotace popotahován nebyl, nicméně na nezájem orgánů činných v trestním řízení si vyučený zámečník a někdejší německý emigrant nemohl stěžovat. Je ale zajímavé, že policii nešlo ani o podezřele výhodné nákupy levných pozemků (časopis Týden před dvěma lety spočítal, že jich Novák mezi lety 2008 a 2010 nakoupil dva miliony čtverečních metrů), u nichž se později ukázalo, že přes ně povedou plynovody, elektrické vedení, silnice nebo se na nich vybudují elektrárny, ani o budování benzinových pump bez stavebního povolení, politické lobbování za větrnou elektrárnu, na jejíž stavbě pak zbohatne jako podnikatel, ani o exstarostovo podnikání ve fotovoltaickém byznysu.

Jeho kauza, za niž byl nakonec potrestán, se táhne od roku 1998, kdy Novák ještě jako chomutovský starosta vyjednal prodej akcií Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti německé firmě VNG. Od ní pak přes prostředníka přiteklo na soukromý účet Nováka a jeho manželky více než 40 milionů korun.

Zájem Kalouskových analytiků

Kromě toho se Novákovým podnikáním zabýval Finančně analytický útvar ministerstva financí. Jak v roce 2011 uvedly Hospodářské noviny, Novák se měl podle analytiků dopustit přinejmenším daňových deliktů, protože peníze použité na nákupy pozemků údajně nesouhlasily s údaji, které bývalý senátor uváděl v daňovém přiznání.

Novák byl v roce 2003 obviněn z přijetí úplatku a po dlouhých sedmi letech (během nichž si severočeská ODS z jeho obvinění vůbec nic nedělala a učinila z Nováka například v roce 2008 jednoho z vyjednavačů regionální vlády, ačkoliv do krajských voleb vůbec nekandidoval, popřípadě s ním o kandidatuře na místopředsedu strany před kongresem 2010 vyjednával i pozdější ministr obrany Alexandr Vondra) si vyslechl první verdikt – podmíněný trest na dva roky plus pokuta ve výši pěti milionů korun. Bývalý senátor ovšem trval na své nevině a proti rozsudku se odvolal. Tento špatný nápad ho ve finále připravil o svobodu – ústecká soudkyně poslala loni Nováka na čtyři roky za mříže nepodmíněně.

Zdůvodnění, že policisté měli naspěch kvůli zjištění, že Novák má dům na Floridě, vyznělo poněkud komickySpravedlnost ovšem ještě neměla vyhráno – Novák se vězení osm měsíců úspěšně vyhýbal. Pomohla mu k tomu i Vězeňská služba, která doporučila odložit jeho nástup k výkonu trestu o půl roku ze zdravotních důvodů. Soud ale letos 2. dubna rozhodl, že Novákovu nástupu do vězení nic nebrání, a proto si pro exstarostu přišla policie. Až komicky pak vyznívalo zdůvodnění, že policisté měli naspěch kvůli zjištění, že Novák má dům na Floridě, a proto by tam mohl chtít uprchnout – o jeho byznysu v USA i o nemovitosti ve floridském pobřežním letovisku totiž psal týdeník Respekt už před více než třemi lety.

Místní Don Vito Corleone

Novákovým odchodem do vězení ovšem jeho kauza nekončí. Jak upozornil server Lidovky.cz, minimálně část Novákova úplatku se nepodařilo dohledat, pravděpodobně zůstala na jednom z jeho účtů. Trestní řízení pokračuje také v případu jeho manželky Evy, kde jde o praní špinavých peněz.

A minimálně někteří Novákovi odchovanci nadále působí v politice. Mezi nimi ve vysoké funkci například poslankyně a Novákova nástupkyně na chomutovské radnici Ivana Řápková, spojená s další podivnou kauzou bývalého senátora a jeho okolí – pronájmem Kamencového jezera.

Definitivní očista od vlivu Nováka a jemu podobných politických podnikatelů je čistě v rukou občanských demokratů. Jak ještě nedávno na svém facebookovém profilu ve zjevné narážce na krajské hybatele typu Nováka upozornil šéf europoslanců ODS Jan Zahradil: „Není to třeba zrovna vaše oblast, váš region, kde se symbolem ODS stala tlustá býčí šíje, opásaná zlatým řetězem, či za podvod pravomocně odsouzený vekslák nebo podnikatel s evropskými fondy a veřejnými penězi, popřípadě místní Don Vito Corleone, bez jehož souhlasu nelze jmenovat ani hajzlbábu na veřejném záchodku?“

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.