Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Příběh detektiva Vokála: Skandinávské krimi

  9:58
Od obvinění bývalého elitního detektiva Luďka Vokála uplynou tři roky, k soudu se však zatím nedostal. Na konci dubna ho v Kyjevě zadržela tamní policie. Po dobu vyšetřování nesmí zemi opustit. Tvrdí, že se stal obětí geopolitické hry.

Bývalý elitní detektiv Luděk Vokál. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Seděl ve svém dočasném bytě v Kyjevě, na počítači zapnul komunikační aplikaci Skype a nasměroval na sebe kameru. Bylo to poprvé, kdy svolil ke zvukovému i obrazovému kontaktu s novinářem. Původně se chtěl sejít osobně v ukrajinské metropoli, kvůli zájmu ukrajinských a ruských tajných služeb o jeho osobu však z této varianty v průběhu května raději sešlo.

Málokterý český policista poutá v posledních letech pozornost a vzbuzuje kontroverze tak jako bývalý elitní detektiv Luděk Vokál, jehož život připomíná jízdu na divoké dráze plné převýšení a zatáček. Než vysvětlíme, jak a proč se nyní ocitá v Kyjevě, je pro pochopení jeho konspirativního případu třeba se vrátit se do devadesátých let.

Velké případy

Vokál si své místo v policii vyšlapával od píky. Zpočátku působil jako pochůzkář na Václavském náměstí. Následně prošel okresní a krajskou operativou, zločiny vyšetřoval v Útvaru speciálních činností (ÚSČ), Národní protidrogové centrále (NPC) či v bývalém Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). V jeho vzpomínkách uvázl zákrok z přelomu milénia proti italským mafiánům.

Velké případy se Luďkovi Vokálovi nevyhýbaly ani v protimafiánském útvaru (ÚOOZ) pod vedením tehdejšího ředitele Roberta Šlachty. Dodnes nechce říci, kde a jak vyslídil hlavu takzvaného Švábova gangu.

„Akce Iridium byla obtížnou záležitostí, za kterou jsme byli oceněni v zahraničí. Vyšetřování, které jsem vedl, směřovalo proti italské mafii ’Ndrangheta. Zadrželi jsme 34 lidí, v Itálii z toho byl poprask,“ uvedl Vokál v rozhovoru. V protidrogové centrále zažil i zátah proti balkánským drogovým kartelům. „V operaci Titanium jsme zasahovali proti kosovsko-albánským organizacím. Byl to ostrý případ, ve kterém hrozilo, že chtějí zastřelit krajskou státní zástupkyni. Podařilo se nám nakonec prokázat prodej a převoz takřka 600 kilo heroinu a sto kilo kokainu,“ vzpomíná Vokál.

Omamné látky, konkrétně neředěný heroin, jeho tým zadržel také v kauze kosovského Albánce Prince Dobrošiho. Velké případy se mu nevyhýbaly ani v protimafiánském útvaru (ÚOOZ) pod vedením tehdejšího ředitele Roberta Šlachty. Dodnes nechce říci, kde a jak vyslídil hlavu takzvaného Švábova gangu. „Pana Švába (soud v roce 2014 podnikateli Michaelu Švábovi potvrdil doživotní trest – pozn. red.) se mi podařilo vypátrat. Jak? To si nechám pro sebe. Tento gang unášel podnikatele do zahraničí a tam je vydíral,“ popisuje Vokál.

Na jihu Čech

Pokud tato část jeho životní etapy a pracovní kariéry byla cestou vzhůru, to, co následovalo, připomíná tvrdý sešup. Jak sám říká, první problémy se začaly objevovat při práci pro ÚOOZ. Často se ocital v rozporu se svým nadřízeným v odboru násilí, navíc byl dle svých slov vysílený vyšetřováním složitých kauz. Zhruba před čtyřmi lety začal uvažovat o odchodu do civilu. Tehdy už na něm ale začali „vyšívat“ vyšetřovatelé. „Věděl jsem, že mě prověřují, ale víc jsem to neřešil. Nebyl jsem si vědom ničeho špatného, ničeho nelegálního,“ je Vokál dodnes přesvědčený.

Trestní řízení se podle Vokála zrodilo na jihu Čech. V tu chvíli se do Vokálova příběhu namotalo jméno brněnského podnikatele narozeného v Bosně a Hercegovině – Albina Arifoviče. S ním se znal zhruba od druhé poloviny devadesátých let.

Trestní řízení se dle něho zrodilo na jihu Čech: „Celé trestní stíhání začalo v Českých Budějovicích u lidí, kteří pracovali na vyšetřování Berdychova gangu. Tito vyšetřovatelé postupně odešli ke Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Odtud vzešla informace, že jsem údajně propojený s Albánci, od kterých prý dostávám dary či vynáším informace. Na základě toho se mnou bylo zahájeno trestní řízení.“ V tu chvíli se do Vokálova příběhu namotalo jméno brněnského podnikatele narozeného v Bosně a Hercegovině – Albina Arifoviče. S ním se znal zhruba od druhé poloviny devadesátých let.

„Známe se z Brna a stýkali jsme se přibližně do roku 2002. Pak se mi asi po sedmi osmi letech ozval a upozornil mě, že mám velký problém. Varoval, že mě chtějí Albánci zabít či poškodit. Byla to od něho frajeřina. Sepsal jsem úřední záznam a oznámil to vedoucímu útvaru. Robert Šlachta zvedl telefon a oznámil to příslušnému úřadu. Ten potvrdil, že takovou informaci mají také,“ popisuje svou známost s kontroverzním brněnským obchodníkem. Mezi oběma muži vznikla důvěrná vazba. Když detektiv začal přemýšlet o odchodu z protimafiánské jednotky do civilu, obrátil se na Arifoviče.

Verze GIBS

„Potkali jsme se v lednu 2015 v Praze. Přišel s nějakými nabídkami typu bezpečnostního ředitele hotelu Pupp nebo v dopravním podniku. To jsem nechtěl. Byl jsem si však jistý, že chci odejít do civilu. Bydleli jsme mimo Prahu a potřeboval jsem druhé auto, neboť to naše využívala manželka. Albin přišel s tím, že ve firmě, kde má podíl, se její jednatelé dohodli, že mají k dispozici nevyužité vozidlo, které jsou ochotni zapůjčit. Vozidlo jsem si tedy půjčil, na smlouvu na manželku, a domluvili jsme se na měsíčních platbách. Dohodli jsme se, že v září auto buď vrátíme, nebo odkoupíme za odhadní cenu autobazaru,“ líčí Vokál.

Vyšetřovatelé GIBS mají za to, že Arifovič Vokála zapůjčením automobilu uplácí výměnou za to, že mu detektiv vynáší citlivé informace z trestních spisů. Vokál jejich interpretaci odmítá.

Verze inspekce je odlišná. Vyšetřovatelé GIBS mají za to, že Arifovič Vokála zapůjčením automobilu uplácí výměnou za to, že mu detektiv vynáší citlivé informace z trestních spisů. Vokál jejich interpretaci odmítá: „Nic z toho se neprokázalo, nic z toho se nestalo.“ Situace okolo Vokála vygradovala na podzim 2015. V říjnu nadřízení Vokála požádali, aby připravil své muže na dvoudenní policejní akci. „Nevěděl jsem, kam pojedou. Až o den později vyšlo najevo, že šlo o zásah v Olomouci s krycím názvem Vidkun,“ popisuje.

Vyšetřovatelé GIBS však Vokála podezřívají, že policejní zásah protimafiánského útvaru vyzradil – konkrétně podnikateli Arifovičovi. Vokál nesouhlasí. Tvrdí, že o případu Vidkun nic nevěděl. „Inspekce mi při domovní prohlídce zabavila tablet. Z něho byla vedena konverzace, u níž už nikdo neví, čeho se týkala. GIBS to pojal tak, že jde o diskusi o Vidkunu. Celé to bylo vytržené z kontextu. Vtip je v tom, že v dobu, kdy zpráva měla z iPadu odejít, jsem byl již na cestě do práce. Chtěl jsem dát tablet ke zkoumání soudním znalcům, inspekce mi to ale neumožnila. Nechtěli dát přezkoumat ani telefon paní Arifovičové, na který ta údajná moje zpráva z mého tabletu měla odejít,“ tvrdí Vokál.

Vynesení informací

Dodává, že o zákroku Šlachtových mužů se dozvěděl až s denním zpožděním: „Vidkun začal 13. října ráno, s panem Arifovičem jsem o Vidkunu hovořil až 14. října odpoledne. V tu dobu už toho byly plné noviny.“ V současnosti obviněný Vokál je přesvědčen, že na pozadí všech zákroků proti němu byl zájem zbavit se ředitele ÚOOZ Šlachty. Se Šlachtou se znal z policie jak Vokál, tak podnikatel Arifovič, který na konci devadesátých let se Šlachtou spolupracoval na odkrývání jugoslávské mafie v brněnském podsvětí.

„Vytvořila se spekulace, že pan Šlachta a pan Arifovič jsou obrovsky propojení, stejně jako já a pan Arifovič. Udělali z nás trojúhelník. S panem ředitelem Šlachtou jsme se sice znali, ale stále mezi námi byl vztah nadřízený–podřízený. Robert byl totální pracant a profesionál. Každopádně zmiňovanou pohádku převzalo pražské pracoviště GIBS, které pro vyšetřování případu vytvořilo speciální pracovní tým Jih,“ míní Vokál. GIBS v říjnu 2015 Vokála zadržel a poslal do vazby.

Se Šlachtou se znal z policie jak Vokál, tak podnikatel Arifovič, který na konci devadesátých let se Šlachtou spolupracoval na odkrývání jugoslávské mafie v brněnském podsvětí. V médiích se v minulých měsících objevily zprávy, že vynesl z databází informace týkající se ředitele ČEZ Daniela Beneše či lobbisty Romana Janouška.

„Tím, kdo mi nepomohl, byl pan Arifovič, který mě svou výpovědí nechtěně poslal do vazby. Věděl, že když odkývá to, co GIBS bude chtít, nepůjde do vazby a dostane se domů, kde se mu mělo narodit dítě. Naštěstí po čtyřech týdnech jsem se dostal ven. Díky práci mého advokáta Radka Šmerdy byla moje vazba později označena za nezákonnou a byl jsem za ni i odškodněn. Výrazně se to podepsalo na mých zdravotních problémech, které jsou vážné,“ říká Vokál.

Podle něho se z jeho případu stal klacek na Šlachtu. „Jeho jméno už tři roky slýchám při každém úkonu, který se mě týká. Když jsem byl poprvé vytěžovaný, vyšetřovatelka GIBS mi řekla: ‚Pane Vokále, jste špičkový policista, pojďme se domluvit, tím hlavním ve hře je Robert Šlachta.‘ Panovala obava, že z Robertova útvaru utíkaly informace, stal se neřiditelným a nepředvídatelným,“ uvádí Vokál. Důkazy pro takové tvrzení nemá, pasáže týkající se Šlachty se podle jeho tvrzení do záznamu nedostaly. Důrazně odmítá, že by kdy něco vynesl z trestního spisu.

„Mně sdělili obvinění za úniky z trestních spisů a lustrace v databázích. Do dnešního dne se nenašel jeden jediný únik, jedna jediná blokace, jeden jediný papír, natož abych chodil do systému,“ trvá na svém. V médiích se v minulých měsících objevily zprávy, že vynesl z databází informace týkající se ředitele ČEZ Daniela Beneše či lobbisty Romana Janouška.

Čekání na výslech

„V životě jsem tyto lidi neviděl. S panem Arifovičem jsme se pouze bavili o kauze Nagyová. Ptal se mě, jestli si myslím, že bude Daniel Beneš kvůli kabelkám obviněný. Říkal jsem, že to považuji za nesmysl. K tomu jsem nepotřeboval vidět do systému, byla to jen má úvaha. Pak mi pan Arifovič vyprávěl o Romanu Janouškovi, protože se spolu důvěrně znají. Janouška jsem vůbec neznal, odbor násilí se politikou nikdy nezabýval,“ doplňuje Vokál.

Od jeho obvinění brzy uplynou již tři roky, k soudu se zatím nedostal. „GIBS byl donedávna neomezeným vládcem, který si trestní řád vykládal podle svého. Padl ředitel Michal Murín. Chci věřit, že vyšetřování bude spravedlivější než dosud. Je třeba, aby dal nový ředitel inspekci mantinely,“ míní Vokál.

Kdy mu vrátí pas a povolí odcestovat domů, Vokál netuší. Bydlí v pronajatém bytě a čeká na výslech. Spekulaci, zda ukrajinská epizoda není kličkou, jak oddálit vyšetřování v České republice, odmítá.

V průběhu času policejní sbory opustil a pustil se do podnikání. Firma jeho manželky vyvíjí zařízení proti odposlechům – takzvanou defenzivní technologii. O jeho produkt, jehož cena se pohybuje v řádu desítek tisíc korun, je údajně zájem ze všech koutů světa. Poslední obchodní případ ho zatáhl na Ukrajinu, čímž se vracíme na začátek vyprávění. Na konci dubna ho v Kyjevě s českým diplomatickým pracovníkem zadržela tamní policie. Po dobu vyšetřování Vokál dle svých slov nesmí zemi opustit. Tvrdí, že se stal obětí geopolitické hry.

„Jedete-li na Ukrajinu, jste-li zde zastupovaný místní autoritou a hodláte obchodovat s čistým úmyslem, jste přesvědčený, že se nic špatného nemůže stát. Neumím odpovědět na to, co se tady stalo. Stal jsem se jen hromosvodem,“ vypráví. Více případ nechce komentovat. Kdy mu vrátí pas a povolí odcestovat domů, netuší. Bydlí v pronajatém bytě a čeká na výslech. Spekulaci, zda ukrajinská epizoda není kličkou, jak oddálit vyšetřování v České republice, odmítá.

„To by byl hodně blbý plán. Už před více než rokem jsem s právníkem žádal, aby už vyšetřovatelé podali žalobu. Chci vypovídat až u soudu, ne před GIBS, před kterou nemá cenu vypovídat,“ dušuje se muž, jehož životní příběh naplňuje charakteristiky skandinávské krimi.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...