Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Převrat v právní extralize se nekoná

Asie

  5:00

Na burzu se nechystáme, máme vlastní kapitál, řekl ČESKÉ POZICI senior partner právní firmy Clifford Chance Malcolm Sweeting.

Praha zažila výkyvy v ziskovosti, ale v poslední době už se našim pobočkám ve střední Evropě daří lépe, konstatuje Malcolm Sweeting (na snímku vpravo s Vladem Petrusem, managing partnerem Clifford Chance v Praze). foto: ČESKÁ POZICEČeská pozice

Kdo šetří do kasičky s tajným přáním, že si v budoucnu koupí akcie jedné z největších advokátních kanceláří na světě, britské Clifford Chance, bude nejspíš zklamaný. Clifford Chance totiž na burzu nepůjde, ačkoli jí to od podzimu ve Velké Británii umožní nová právní úprava přezdívaná „Tesco zákon“. Díky ní bude moci do právních firem přitéci kapitál zvenčí.

„V žádném případě se k tomu nechystáme,“ potvrdil ČESKÉ POZICI Malcolm Sweeting, jeden z nejvýše postavených mužů v rámci celé firmy, jež globálně zaměstnává zhruba čtyři tisícovky právníků. Sweeting nedávno navštívil pražskou pobočku kanceláře a při té příležitosti poskytl interview ČESKÉ POZICI.

Kdybychom šli na burzu, mohl bych na tom docela zbohatnout. Ale to bych zbohatl já, nikoli firma.

Důvody k burzovní nechuti jsou v podstatě dva. „Nepotřebujeme si půjčovat, máme dost vlastních zdrojů. Samozřejmě máme úvěrové linky (v angličtině bank lines – pozn. red.), protože někdy máte hotovost jinde, než ji v tu chvíli potřebujete. Jako firma ale generujeme dostatečné prostředky, a to i na expanzi a vznik nových poboček,“ popisuje první z nich Sweeting.

Druhý důvod má hlubší filozofii – v Clifford Chance jsou přesvědčeni o tom, že pokud by partnerům právní firmy bylo dovoleno, aby vlastnili kapitál například v podobě akcií, nebylo by to dobré pro kancelář jako celek. Pak by totiž majitelé podílů mohli mít sklony soustředit se hlavně na to, aby si osobně zajistili dostatek financí před odchodem z kanceláře. „Vlastně by mě to mělo lákat – kdybychom šli na burzu, mohl bych na tom docela zbohatnout,“ říká Sweeting s úsměvem. „Ale to bych zbohatl já, nikoli firma. A já se do jisté míry považuji za jejího správce. Až odejdu, bude ve stejné pozici jako já někdo z další generace.“

Samozřejmě i podle současného modelu se odměny a bonusy partnerů ve firmě, jako je Clifford Chance, pohybují vysoko. Podle informací deníku The Times mohly loni, kdy už nejhorší důsledky finanční krize pominuly, u nejlepších partnerů přesáhnout milion liber (zhruba 28 milionů korun).

Skepse Clifford Chance k „alternativním obchodním strukturám“, jak ostrovní zákon vynález nazývá, není ojedinělá. Alespoň v segmentu velkých a prestižních advokátních kanceláří z takzvaného „magického kruhu“, jež si hýčkají exkluzivní klienty z řad světových bank a firem ze seznamu magazínu Forbes.

Zákon přezdívaný Tesco otevře od října dveře k poskytování právních služeb například i obchodním řetězcům. A ty určitě Clifford Chance konkurovat nebudou. Představa, že například banka Goldman Sachs, jeden z klientů Clifford Chance, vymění v rámci úspor nákladů své exkluzivní právníky třeba právě za advokáty Teska, se ČESKÉ POZICI zdá poněkud nepravděpodobná. „Nám taky,“ odtuší Sweeting. Podstatně větší dopad bude podle něj mít zákon na malé kanceláře, které cílí na „lidi z ulice“ a provádějí je obyčejnými koupěmi rodinných domů, popřípadě rozvody.

Praha pracuje pro Londýn a Frankfurt

Pražská kancelář Clifford Chance zažila v uplynulé době podle Sweetinga o něco větší „výkyvy v ziskovosti“ než ostatní pobočky, což podle něj souvisí mimo jiné s její menší velikostí. V Praze dnes pro Clifford Chance pracují čtyři partneři a zhruba 40 dalších právníků. „V poslední době už ale byly naše kanceláře ve střední Evropě ziskovější než některé naše větší pobočky,“ upozorňuje. Finanční výsledky jednotlivých poboček, tedy ani pražské, Clifford Chance nezveřejňuje. Stejně jako to nedělá jejich konkurence. Razantnější expanzi ovšem Praha naordinovanou nemá. „Současná velikost je vzhledem k velikosti českého trhu odpovídající. Dobré právníky, kteří by se nám profilově hodili, samozřejmě hledáme pořád.“

Dobré právníky, kteří by se nám profilově hodili, samozřejmě hledáme pořád

Mezi ekonomickou výkonností jednotlivých poboček a jejich „právem na život“ však nelze hledat přímou úměru. Význam kanceláří, jež má Clifford Chance ve střední Evropě, spočívá podle Sweetinga v tom, že z jejich zázemí a práce těží obří pobočky v Londýně a ve Frankfurtu. „Osmdesát procent práce, kterou máme v Londýně, se netýká Velké Británie, ale střední Evropy, Ruska, Afriky a Středního Východu,“ upozorňuje na vysokou globální provázanost právní práce.

I Clifford Chance se přizpůsobuje tomu, že ekonomická síla bude v příštích letech pocházet z Asie. Přes třetinu letos jmenovaných partnerů v Clifford Chance pracuje právě v asijských pobočkách. A to navzdory tomu, že asijské pobočky kanceláře nyní generují „pouze“ zhruba deset procent celkových příjmů. To se ale nejspíš časem změní.

A ještě jeden kontinent začal Clifford Chance víc zajímat – Afrika, kde dnes investuje řada čínských a indických firem. Londýnské vedení momentálně přemýšlí, odkud a jak černý kontinent „obsluhovat“.

„Tak jako je Praha naše ,středisko‘ pro střední Evropu, budeme muset najít podobné místo v Africe,“ říká Sweeting. Rozhodovat se kancelář bude nejen podle stability právního a politického prostředí v dané zemi, ale pragmaticky i podle geografických hledisek. Do Asie, Austrálie, stejně jako do Evropy to musí být pro právníky letadlem rozumně dlouhá a příjemná cesta.

Malcolm Sweeting (* 1957)

Od letošního roku je takzvaným senior partnerem v jedné z největších advokátních kanceláří na světě, britské Clifford Chance. Jde o jednu z nejvýznamnějších pozic v rámci firmy. Senior partnera mezi sebou volí partneři kanceláře vždy na čtyři roky. Sweeting pracuje v Clifford Chance od roku 1983, partnerem se stal v roce 1990. V osmdesátých letech se podílel na expanzi Clifford Chance na Středním Východě. Specializuje se na finanční právo, až do zvolení do současné pozice šéfoval právníkům, kteří se v Clifford Chance zaměřují na mezinárodní bankovní otázky. Pod jeho vedením firma v uplynulých měsících otevřela pobočky v Istanbulu, Kataru a v  Sydney a Perthu v Austrálii. Dohromady jich tak má více než tři desítky. Podle informací Bloomberg Businessweek se příjmy kanceláře za finanční rok končící loni 30. dubna pohybovaly kolem 1,2 miliardy liber, což oproti předešlému roku znamenalo zhruba pětiprocentní pokles. I tento výsledek však zařadil Clifford Chance na první místo mezi britskými advokátními kancelářemi.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!