Lidovky.cz

Přestaňme skákat Zemanovi na špek

  21:06

Miloš Zeman v roce 2012 v souvislosti s Prague Pride podpořil homosexuály. V roce 2013 je pro změnu perzekuuje?

O Prague Pride a homosexuály Zemanovi zaručeně nejde. foto: © ČTKČeská pozice

Česká republika v roce 2013. Nejvlivnější média zcela vážně řeší, zda prezident odmítne jmenovat univerzitního profesora kvůli jeho sexuální orientaci. Už poněkolikáté se tím Zemanovi „skáče“ na nastavování bláznivé agendy, o kterou patrně vůbec nekráčí.

Miloš Zeman si od nástupu do funkce hlavy státu zkrátka dělá z Hradu hračku. Zatímco když se jeho předchůdce Václav Klaus chystal ke kontroverzním rozhodnutím či slovům, nejdříve sondoval terén a nejspornější výroky nechával odříkat své podřízené. Zeman si agendu agresivně nastoluje sám. Každý krok, který má z titulu své funkce učinit, pojímá jako možnost zabrat co nejvíce prostoru, maximalizovat své pole působnosti.

Je zjevné, že Zemanovi vůbec nejde o to, aby se vedla celospolečenská debata o tom, jaké názory a preference smí mít a projevovat ten či onen profesor

Poslední Zemanovo extempore, tedy avizované nejmenování literárního vědce Martina Putny profesorem z důvodu jeho účasti na festivalu Prague Pride, svou absurditou bere dech. Je skutečně nepochopitelné, že někdo v 21. století vážně vede debatu o tom, zda smí univerzitní profesor bez postihu projevovat tu či onu sexuální orientaci. Přijmeme-li, že toto je jádro příběhu, ruče se se nabízejí (a už i objevují) otázky jako: Bude snad Zeman zavádět také rasovou segregaci? Nebo, přihlédneme-li k jeho xenofobní kampani, segregaci národní? Kdy dojde na druhé pohlaví?

Jenže ono je to celé jinak. Prezident se loni akce Prague Pride sám účastnil – v srpnové debatě prezidentských kandidátů po boku Jana Fischera a Jiřího Dienstbiera. Zeman tehdy například podpořil možnost adopce dítěte homosexuálními páry, a server VašeVěc zaznamenal tato jeho slova: „Je mi srdečně jedno, jakou sexuální orientaci má ten či onen občan, záleží mi pouze na jeho reálné výkonnosti a na tom, jakými hodnotami přispívá celkově české společnosti.“

Je zcela zjevné, že Zemanovi ve skutečnosti vůbec nejde o to, aby se vedla celospolečenská debata o tom, jaké názory a preference smí mít a projevovat ten či onen profesor. Když to prezidentovi přijde vhod, homosexuály znovu podpoří, na Prague Pride si sám zajde a bude spoléhat na to, že jeho voliči si stejně nebudou pamatovat události starší než včerejší televizní zprávy.

Zemanovi jde jen o Zemana. Jestliže Klaus volil při svém zabírání politického prostoru pečlivý, dlouhodobý a cílený postup, Zeman se naopak chová jako neřízená střela. I nejmenování Putny profesorem vypálil bez přípravy, jak svědčí následné dementi jeho tiskové mluvčí (které bylo Zemanovým následným vyjádřením opět postavené na hlavu). Zatímco Klaus je stratégem, který rozehrává svoje oblíbené spory a konsenzuálně se jich drží, Zeman je taktikem, který chce konfliktních situací vytvořit co nejvíce a vytěžit zrovna tu, která mu přináší největší užitek - tedy díky níž zabere co nejvíce prostoru.

Co s touto nabytou mocí bude dělat, možná neví ani on sám - v jeho politice se těžko hledá nějaká jednotící vize pro českou společnost (je to vize jen pro Zemana). Ale tady mu už jistě poradí nové elity jako Vratislav Mynář nebo Martin Nejedlý.

Nečas riskuje

Vládní i opoziční politici Zemanovi jeho úsilí svou pasivitou velmi usnadňují. Karel Schwarzenberg je ve svém boji o velvyslance osamocen, Petr Nečas mu podporu nevyslovil. Stejně premiér váhal i s vymezením se vůči prezidentovi v kauze Putna. Nejspíše proto, že v ODS je stále příliš mnoho vlivných jedinců, kteří opozičně smluvní duo Klaus – Zeman uctívají.

Naopak místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek potvrdil pověst nejbystřejšího politického stratéga současnosti a do prezidenta se pustil zostra. „Pokud prezident opovrhuje akademickými svobodami, existuje reálné riziko, že brzy začne opovrhovat i svobodami občanskými,“ řekl ministr financí s tím, že jeho TOP 09 bude proti tomuto riziku ze všech sil bojovat. Až si bude pravicový volič vybírat ze dvou pravicových stran, z nichž jedna chce expanzivnímu prezidentovi opovrhujícímu lidskými právy bránit a druhá jeho akcím nečinně přihlíží, kterou si asi zvolí?

Možná si Nečas nemyslí, že je Zemanovo uzurpování politického prostoru hrozbou pro demokratické zřízení. Měl by si ovšem rychle uvědomit, že Zemanovy výstřelky jsou nebezpečné nejen pro jedince jako Schwarzenberg nebo Putna, ale také pro celou ODS a její výsledek ve volbách.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.