Lidovky.cz

Přepřažení v pražské ČSSD: Stádo má nové „pasáčky“

  10:48

Situaci kolem kandidátky dle zdrojů ČESKÉ POZICE ovládl mladý trojlístek Miroslav Poche – Petr Dolínek – Karel Březina.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Vývoj pražské „dcery“ sociální demokracie je důležité sledovat. Byť ČSSD v hlavním městě dosahuje slabších výsledků, za nitky zde tahají silní hráči, kteří mohou svůj vliv přes své emisary uplatnit i na půdě sněmovny. ČESKÁ POZICE před několika dny informovala o tvorbě tamní kandidátní listiny a jistém „přikrytí“ vlivného sociálního demokrata Petra Hulinského. V uplynulých dnech jsme zkoumali, které figury v současnosti v pražské sociální demokracii bubnují tempo.

Příprava kandidátní listiny pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny vyvolala v pražské organizaci rozruch. Podle několika na sobě nezávislých zdrojů ČESKÉ POZICE situaci kolem kandidátky ovládl mladý trojlístek Miroslav Poche – Petr Dolínek – Karel Březina, který formálnímu šéfovi pražské ČSSD Karlu Klímovi de facto předložil hotový seznam jmen. To pochopitelně vyvolalo u části pražské organizace (například u exposlanců Karla Šplíchala, Jiřího Koskuby či spojenkyně Jiřího Dienstbiera Michaely Tominové) jistou dávku nevole.

Podle několika pražských sociálních demokratů Hulinský neprosadí vše, na co si vzpomeneNejde o nic překvapivého, neboť základy k takovému vývoji byly položeny již koncem loňského roku na krajské volební konferenci, kterou ovládli lidé kolem Petra Hulinského. Na druhou stranu od té doby čas postoupil. Podle několika pražských sociálních demokratů Hulinský, který už do sněmovny nekandiduje, nemá úplně na růžích ustláno, respektive neprosadí vše, na co si vzpomene.

Příkladem budiž sesazení jeho blízkého spojence a exposlance Miroslava Svobody z Prahy 10, který je na kandidátce na nevolitelném 13. místě. Důležitou roli v tomto příběhu hrála i osobní animozita mezi Svobodou a Karlem Březinou, který prý měl osobní zájem na jeho potopení. I když se prý Hulinský při jednáních v minulém týdnu snažil, Svobodovi už neměl jak „pomoci“.

Čím to? V minulých měsících nebyl exposlanec Hulinský „top“ personou (na rozdíl od Pocheho a spol.) ve vyjednáváních o vzniku menšinové vlády TOP 09 s podporou ČSSD na pražské radnici. Pochemu a spol. navíc mohou významně pomáhat sítě kontaktů z Mladých sociálních demokratů. Na druhou stranu jsme se v Praze setkali s názorem, že Hulinského stažení je taktika pro dosažení hlavního cíle – účast v celostátní vládě (je členem stínové vlády). Navíc Hulinský byl v minulosti natolik silným hráčem v celopražské politice vůbec, že není radno ho nyní jakkoliv podceňovat.

Cukřík a loajalita

Abychom tvrzení o síle Pocheho lidí doložili konkrétními příklady, podívejme se na přední místa kandidátní listiny pražské ČSSD, kterou bude „lídrovat“ odborářský pes Jaroslav Zavadil. Jen v první sedmičce (zhruba pět až sedm mandátů by ČSSD v Praze mohla získat) má Pocheho skupina několik svých koní. Na sedmém místě figuruje Pavol Škrak, radní z Prahy 1, kterou v rámci ČSSD ovládá Daniel Hodek. Ten je Pocheho spojencem. Na šestém místě kandiduje Miroslava Oubrechtová z Prahy 3, což je Pocheho domovský revír.

Pro sněmovní volby je vymalováno. Příští rok na jaře se ale rozjede řežba o kandidátní listinu nanovo.Zastavme se u nejvýše umístěné ženy-kandidátky (čtvrté místo) Hany Novákové z Prahy 10. V jejím případě hraje důležitou roli její manžel Vladimír Novák, šéf sociální demokracie v této městské části a tamní místostarosta. Novák si na Praze 10 vydobyl silné postavení, spekuluje se však o podivných náborech členů v místních organizacích. Poutem k Pochemu může být Novákův červnový nástup do dozorčí rady společnosti Pražské služby (Poche zde v letech 2011 až 2012 působil). Stalo se tak v době, kdy si ČSSD s TOP 09 v Praze domlouvaly vládnutí na radnici.

O tom, jak si pomocí cukříku zajistit loajalitu politika, je i příběh místostarosty Prahy 6 Štěpána Stupčuka. Ještě před rokem šlo o „noname“ komunálního politika, teď je z něho pořádný skokan. Díky podpoře Hulínského křídla na volební konferenci se vyhoupl na druhé místo kandidátní listiny, což by měl proměnit v postup do sněmovny.

Pro sněmovní volby je vymalováno. Příští rok na jaře se ale rozjede řežba o kandidátní listinu nanovo – tentokrát pro komunální volby na podzim 2014. Poražení z bitvy o sněmovnu mají o čem přemýšlet.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.