Lidovky.cz

Přemíra informací a jejich snadná dostupnost je kontraproduktivní

  14:44
Po relativně dlouhém období klidu zřejmě čeká akciové trhy v dohledné době kolísání cen. Investoři by ale neměli panikařit, reagovat nepřiměřeně, a spoléhat se na „zaručené“ tipy ze sociálních sítí, říká Martin Řezáč, šéf společnosti Erste Asset Management, jež spravuje aktiva za 1,5 bilionu korun.

Čínská burza. foto: AP

Lidé častým sledováním vývoje na trzích mají tendenci dělat panické reakce, to znamená prodávat hned, když nastane krátkodobá korekce, říká Martin Řezáč, šéf společnosti Erste Asset Management.

LIDOVÉ NOVINY: Podílové fondy vykazovaly až dosud velmi malé kolísání cen. Nastal teď čas připravit se na větší výkyvy?

ŘEZÁČ: Rozkolísanost cen, tedy volatilita, klesla v roce 2017 na historické minimum. Je to díky tomu, že ve světě přebývají peníze, obecně panuje poměrně nízká nezaměstnanost, rostou mzdy, korporátní sektor se těší dobrému zdraví, stejně jako makroekonomické základy. V roce 2017 nedosahoval pokles cen akcií na světových trzích více než tří procent. To samozřejmě nemůže dlouhodobě vydržet. Musíme se všichni připravit na to, že kolísavost postupně půjde nahoru. V příštím roce může klidně nastat situace, kdy akciové trhy spadnou o tři procenta ze dne na den a snadno může nastat tržní korekce o deset procent.

LIDOVÉ NOVINY: Jsou drobní čeští investoři, kteří do podílových fondů přišli v poslední době právě díky nízké volatilitě, připraveni na změnu prostředí?

ŘEZÁČ: V posledních letech jsme se snažili klientům vysvětlovat, že investiční produkt prochází určitým cyklem a že volatilita je přirozená věc.

LIDOVÉ NOVINY: Jenže zatím takovou situaci reálně nezažili…

ŘEZÁČ: Je pravda, že lidská paměť je pozitivně asymetrická. Máme tendenci vytěsňovat věci negativní a pamatovat si ty pozitivní. Lze proto očekávat, že některým investorům bude chvíli trvat, než si znovu uvědomí, že volatilita je přirozenou součástí investování.

LIDOVÉ NOVINY: Budou lidé z podílových fondů utíkat?

Lidská paměť je pozitivně asymetrická. Máme tendenci vytěsňovat věci negativní a pamatovat si ty pozitivní. Lze proto očekávat, že některým investorům bude chvíli trvat, než si znovu uvědomí, že volatilita je přirozenou součástí investování.

ŘEZÁČ: Doufám, že ne. Při prodeji jsme věnovali velké úsilí tomu, abychom prodávali „správné“ produkty „správným“ typům investorů. Zdůrazňovali jsme, že musejí dodržet určitou investiční disciplínu. Očekáváme příliv většího počtu dotazů, lidé budou nervózní, budou chodit za svými bankéři a ptát se jich. Taková situace se objeví, i když nevíme, jestli už za kvartál nebo za rok či za dva. Přijít to ale musí a my na to bankéře již nyní připravujeme.

LIDOVÉ NOVINY: Přestože investiční poradci budou hlásat: „Nepanikařte a vytrvejte v investiční disciplíně,“ nemohou toto odhodlání nezkušených investorů nahlodat „zaručené“ tipy a zprávy na sociálních sítích a permanentní přístup k datům?

ŘEZÁČ: Přemíra informací a jejich snadná dostupnost prostřednictvím sociálních sítí skutečně může být kontraproduktivní z hlediska optimálního investorského chování. Lidé častým sledováním vývoje na trzích mají tendenci dělat zbytečně panické reakce, reagovat nepřiměřeně, to znamená prodávat hned, když nastane krátkodobá korekce.

LIDOVÉ NOVINY: Jak budou podílové fondy reagovat na růst úrokových sazeb? Kterých typů fondů se nejvíce dotkne a jaké změny v portfoliích lze očekávat?

ŘEZÁČ: Změny úrokových sazeb jsou nejvíce relevantní pro fondy, které investují do státních dluhopisů. Většina manažerů podílových fondů již na očekávání růstu úrokových sazeb reagovala dávno. Je potřeba si uvědomit, že zvyšování sazeb na mezibankovním trhu, tedy nejen základní sazby České národní banky, se odehrálo již v průběhu roku 2017. Manažeři proto začali klást větší důraz na dluhopisy s kratší dobou splatnosti, bondy s dlouhou dobou splatnosti prodali nebo vyměnili právě za dluhopisy s kratší dobou splatnosti. Zároveň docházelo k navyšování podílu hotovosti – nové peníze přitékající do fondu se hned neinvestovaly a čekalo se na lepší načasování.

LIDOVÉ NOVINY: Co děláte s těmito penězi?

ŘEZÁČ: Ukládáme je na krátkodobé termínované vklady i do dluhopisů s kratší splatností a čekáme, až nastane další korekce cen.

LIDOVÉ NOVINY: Jaká je situace na trzích? Nevnímáte nebezpečí „bublin“ zejména u nemovitostí, ale i na akciových trzích?

V posledních letech jsme sledovali neuvěřitelně dlouhé období růstu s minimem cenových korekcí směrem dolů. Snížila se i průměrná kolísavost cen. Důsledkem obrovského přebytku peněz je, že je nyní drahá většina aktiv. To, že jsou například akcie nadprůměrně drahé, ale ještě automaticky neznamená, že je tam bublina.

ŘEZÁČ: V posledních letech jsme sledovali neuvěřitelně dlouhé období růstu s minimem cenových korekcí směrem dolů. Snížila se i průměrná kolísavost cen. Důsledkem obrovského přebytku peněz je, že je nyní drahá většina aktiv. To, že jsou například akcie nadprůměrně drahé, ale ještě automaticky neznamená, že je tam bublina. Porovnáte-li ceny a očekávané zisky, zjistíte, že český akciový trh je například vůči americkému relativně levný. Akcie jsou v současnosti drahé hlavně ve Spojených státech. Ve zbytku světa, ať již jde o Evropu, Japonsko, Českou republiku, nebo některé rozvíjející se trhy ve východní Asii, odpovídají ceny akcií dlouhodobému průměru.

LIDOVÉ NOVINY: Před „bublinou“ na realitním trhu ale varuje i česká centrální banka…

ŘEZÁČ: To je pravda. Je ale nutné mít na paměti, že problém realitního trhu je koncentrován primárně na rezidenční bydlení v Praze a okolí, kde existují další příčiny než stav regulace a úrokových sazeb, zejména pak limitovaná nabídka realit. Proto zde sledujeme extrémní růst cen, který neodpovídá zvyšování mezd.

LIDOVÉ NOVINY: Vy si nemyslíte, že kdyby splaskla nějaká „bublina“, tak by to ovlivnilo celou naši ekonomiku?

ŘEZÁČ: Žádná bublina zde není. Když neexistuje dostatečná nabídka a poptávka je silná, nemá co splasknout. To byste musel očekávat, že buď dramaticky vzroste nezaměstnanost, anebo dojde ke stagnaci tempa růstu, či dokonce poklesu reálných mezd. Nic z toho ale v horizontu následujících dvou až tří let nevidím.

LIDOVÉ NOVINY: Opravdu tedy neexistuje žádná hrozba dramatického poklesu cen?

Nemám rád věci, které nedokáži ocenit a které neumím řídit. A bitcoin nelze řídit. Samozřejmě to neznamená, že na něm nemůžete vydělat.

ŘEZÁČ: V tuto chvíli je cena aktiv mírně nad dlouhodobým průměrem, ale existují k tomu rozumné důvody. Pak jsou samozřejmě věci, které se stávají předmětem spekulací, ať již jde o reality, nebo kryptoměny. Ty jsou velmi populární, čemuž rozumím. Když vám něco za jediný den vyroste o 25 procent, všichni o tom rádi diskutují. U komodit, kryptoměny nevyjímaje, ale nedokážete odhadnout, jaký bude cenový pohyb zítra, pozítří nebo za 14 dní.

LIDOVÉ NOVINY: Takže nelze očekávat, že vytvoříte podílový fond, který bude mít v portfoliu například bitcoiny?

ŘEZÁČ: Nemám rád věci, které nedokáži ocenit a které neumím řídit. A bitcoin nelze řídit. Samozřejmě to neznamená, že na něm nemůžete vydělat. Abych však vytvořil fond založený na spekulaci, to bych nepovažoval za rozumný investiční produkt.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.