Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Premiér není Nebojsa. Obává se konfliktu s prezidentem natolik, že nechá padnout koalici?

  10:23

Vláda hlasuje o zákonech bez ministrů TOP 09. Co ukončí jejich bojkot? Když se premiér vypořádá s jedním Bátorou napojeným na Hrad.

Premiér Petr Nečas bude muset s přítomností Ladislava Bátory ve vysoké úřednické funcki na ministerstvu školství urychleně něco udělat, chce-li, aby jeho vláda dál fungovala. foto: © ČESKÁPOZICE, Jan KunderaČeská pozice

Vláda na svém středečním zasedání i přes nepřítomnost pěti ministrů za TOP 09 schválila daňovou reformu. „Jsem velmi spokojen a vážím si toho, že to vláda schválila s několika málo změnami,“ prohlásil ministr financí Miroslav Kalousek, jenž na reformě čtyři roky pracoval, avšak v „den D“ se nechal na vládě zastoupit svým prvním náměstkem Ladislavem Minčičem vyslaným na finance občanskými demokraty. Smutné, že ano?

Poněvadž náměstci ministrů nemohou ve vládě hlasovat, museli pro reformu zvednout ruku všichni přítomní ministři za ODS, Věci veřejné i nezávislý ministr vnitra. „Véčka“ si sice prosadila zachování investičních podmínek, ale jak jízlivě poznamenal Kalousek, také si „prosadila… a vyvzdorovala nižší zdanění hazardu“. „Trochu jsme to polidštili, ale zdaleka jsme to nedostali do přijatelné polohy,“ vyjádřil se šéf poslaneckého klubu VV Vít Bárta. Věcem veřejným jde zejména o nezdaněné stravenky, za něž vedou „svatou válku“. Prý zůstanou, vzkázal veřejnosti Bárta! Jeho strana chce o daňovém zvýhodnění stravenek ještě jednat ve sněmovně.

Byla již porušena koaliční smlouva?

Poslanecká sněmovna, jak stanoví její jednací řád a přímo Ústava, samozřejmě může změnit jakýkoli návrh zákona, což v souvislosti s daňovou reformou a konkrétně se stravenkami připomněl i premiér Petr Nečas. V koaliční smlouvě si však ODS, TOP 09 a VV uložily povinnost předkládat zvláště důležité vládní návrhy zákonů, například právě o daních a poplatcích, výlučně jako takzvaně koaličně dohodnuté. To znamená, že kdyby VV chtěly kvůli zachování nezdaněných stravenek předložit ve sněmovně příslušný pozměňovací návrh, jakožto u zákona „koaličně dohodnutého“ by pro něj musely předem získat souhlas koaličních partnerů ODS a TOP 09. V opačném případě by se jednalo o „fatální porušení koaliční smlouvy a v zásadě konec koalice“, míní ministr financí a místopředseda TOP 09 Kalousek, jenž na zrušení nezdaněných benefitů trvá.

K vládou schválenému návrhu daňové reformy mají nadále výhrady VV, což by u „koaličně dohodnutého“ návrhu asi být nemělo

Nebyla už ale koaliční smlouva vlastně porušena? Nejspíš ano! Za prvé, k vládou schválenému návrhu daňové reformy mají nadále výhrady VV, což by u „koaličně dohodnutého“ návrhu asi být nemělo. Za druhé, usnesení vlády o daňové reformě bylo schváleno hlasy ministrů za ODS, VV a nezávislého ministra vnitra, přičemž schůzi vlády bojkotující TOP 09 se s ním ztotožnila dodatečně. Bod 4 závěrečné části koaliční smlouvy však říká jasně: „Za koaličně dohodnutý se má takový vládní návrh a takové usnesení vlády, které podpoří alespoň polovina z přítomných ministrů z každé koaliční strany.“ Ministrů za TOP 09 je pět a 24. srpna nebyl na zasedání vlády přítomen ani jeden.

S Bátorou jde i noblesa stranou

Byla to ostatně už druhá schůze kabinetu, kterou „topka“ kvůli urážlivým výrokům vysokého státního úředníka Ladislava Bátory na adresu vicepremiéra, ministra zahraničí a předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga bojkotovala. Cosi o osinách poblíž jisté části těla vypustil však už předtím z úst na Bátorovu adresu tentokrát nenoblesní Schwarzenberg. Proč? Snad chtěl důrazně sdělit, že člověk s extrémními, provokativními názory, v nedávné minulosti spojený s jistou šovinistickou, profašistickou stranou, nemůže být ředitelem odboru ministerstva školství v demokratickém státě.

Stanovisko předsednictva TOP 09 z úterý 23. června však už nehovoří o urážce Schwarzenberga, nýbrž argumentuje tím, že „palčivé ekonomické výzvy, které před vládou stojí, lze… řešit pouze v rámci hodnotového systému, ze kterého TOP 09 jako konzervativní strana vychází“. Správně, ale takové usnesení mělo spatřit světlo světa o týden dříve! „Podpora extremismu ve státní správě do tohoto systému nepatří,“ stojí v jeho závěru, což si ostatně myslí nejen TOP 09, ale také premiér Nečas, který už před řadou týdnů použil argumentu extremismu k vyvolání tlaku na VV a jejich ministra školství Josefa Dobeše, aby Bátoru pustili k vodě.

„Nesouhlas s politickou obhajobou neonacisty na vysokém místě ministerstva školství je omluva dostatečná,“ reagoval pak tuto středu Kalousek na Nečasovo prohlášení, že absence „topky“ už na druhém jednání vlády je neomluvená a neomluvitelná. Opravdu? V zemi, k jejímž dějinám patří i bahno ubohého českého fašismu za pomnichovské Druhé republiky, není tak nepochopitelné, že s ochránci pana Bátory se někomu nechce sednout si ke společnému stolu!

Nepřipustit plíživý extremismus

Extremismus, zvláště bude-li jej bagatelizovat či dokonce podporovat Hrad, zesílí, demokratický systém podemele a postupně rozložíŽe Nečas obrátí svou nervozitu vůči těm, kteří se ohradí proti extremismu ve státní správě místo toho, aby čerpal svoji energii vůči těm, kteří extremisty ve stání správě hájí, však prý Kalousek očekával. Petr Nečas opravdu není žádný Nebojsa. Není silným vůdcem ani ODS, ani vlády. A očividně se obává konfliktu s prezidentem Václavem Klausem, jenž se svými spolupracovníky Ladislava Bátoru a jeho iniciativu D.O.S.T. podporuje.

Že se to k hlavě státu příliš nehodí? Může být, leč chce-li se Klaus po odchodu z Hradu za každou cenu vrátit do politiky, bude potřebovat vhodný „nosič“. Může se mu hodit i D.O.S.T., i Bobošíkové Suverenita i část Věcí veřejných. A samozřejmě také ODS, pokud příští rok na podzim ve volbách prohraje, Nečase svrhne a Klaus se ji uvolí „zachránit“.

Jsou to obavy z Klause, pro něž Nečas už dávno nepřinutil Dobeše Bátoru propustit, anebo nepožádal prezidenta o Dobešovo odvolání z vlády. Pokud bude ale premiér přešlapovat a konečně nezasáhne, extremismus, zvláště bude-li jej bagatelizovat či dokonce podporovat Hrad, zesílí, demokratický systém podemele a postupně rozloží. Zkušenost První republiky varuje: hráz extremismu je třeba postavit včas!

Autor je komentátor Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...