Lidovky.cz

Premiér Nečas na hranici soudnosti

  8:32

Vášně kolem dění v Ústavu pro studium totalitních režimů vrcholí. Proč ale Nečas mluví o přeměně instituce na ústav marxismu leninismu?

Je až s podivem, k jak vypjatým slovům vedly premiéra Petra Nečase poslední události v Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). „Sociální demokracie chce prostřednictvím personálních výměn změnit ústav v ústav marxismu leninismu,“ prohlásil Nečas v reakci na změny, které ve středu vyvrcholily odvoláním ředitele ÚSTR Daniela Hermana.

Naproti tomu se potutelně usmívající šéf ČSSD Bohuslav Sobotka dušuje, že sociální demokracie s tím nemá nic společného, v personálních změnách v ÚSTR se nijak neangažovala. ČSSD prý naopak podporuje odpolitizování ústavu a jeho přeměnu na vědeckou instituci.

Oba pánové si tak trochu nevidí do úst, Nečas ovšem v tomto souboji slepců smutně vede.

S „ústavem marxismu leninismu“ se Nečas ocitl hodně mimo korektní hrací plochu. I kdyby si sociální demokracie navolila všechny důležité funkce v ústavu včetně vědecké rady z řad zaměstnanců Lidového domu, i kdyby se ČSSD možná některé informace z minulosti, které má ÚSTR v popisu práce zpřístupňovat, nehodily do krámu, tak zásadní přeměnu instituce určitě nechystá.

Možná se ale premiér vyjádřil nepřesně a měl na mysli „zkoumání marxismu leninismu“, to už by nebylo tak od věci – bádat nad teoretickými východisky komunistické ideologie. Na tom by mohli mít zájem i sociální demokraté, ke kterým se komunisté po puči v roce 1948 nechovali zrovna pěkně. Do hlavy panu premiérovi nevidíme, nicméně střípky marxismu leninismu musely utkvět i jemu – jako absolventovi vysoké školy z roku 1988... Tak možná proto.

Do hlavy panu premiérovi nevidíme, nicméně střípky marxismu leninismu musely utkvět i jemu

Premiér použil vyjádření, které zní takřka hystericky. Třeba na to ještě nějaký volič slyší, při klesajících preferencích ODS je zřejmě každý bodík dobrý. I za cenu, že na nějakého dalšího potenciálního sympatizanta může Petr Nečas působit jako člověk, který ztrácí soudnost.

A to je voda na mlýn Bohuslava Sobotky, který by skutečně mohl dalších 14 měsíců jen mlčet a volby by stejně s přehledem vyhrál. Bohužel občas promluví. V případě ÚSTR si mohl odpustit, že se sociální demokracie nijak neangažovala – i hluchý a slepý pochopil, že Senát pod kuratelou ČSSD si do rady ústavu dovolil své lidi, a rada pak rozhoduje přinejmenším o odvolání a jmenování ředitele.

Odpolitizovat!

Vášně kolem Ústavu pro studium totalitních režimů jsou přehnané. Dokud však bude radu volit a odvolávat Senát (kdysi „pravicový“, teď asi nadlouho „levicový“), bude „pojetí“ ústavu neboli výklad nedávné minulosti vnímán tak či onak.

Jestliže chce Sobotka ÚSTR odpolitizovat, což by bylo chvályhodné a jistě by s tím souhlasil i Petr Nečas, musí se změnit zákon, který působnost rady ústavu upravuje. Až do toho politici nebudou mít co mluvit, pak možná ÚSTR přispěje k tomu, aby se neopakovalo to, co je napsáno v první větě zákona, kterým vznikl: „Ten, kdo nezná minulost, je odsouzen ji opakovat.“

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.