Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Překonejme předsudky vůči Číně aneb Sedm poznámek z Varšavy

  4:58

Čína chce v příštích letech investovat ve střední a východní Evropě deset miliard dolarů, zájem má o infrastrukturu, technologie a ekologii.

Čínsky premiér Wen Ťia-pao během právě ukončené cesty po Evropě navštívil Island, Švédsko a Polsko. Příležitost setkat se s ním či s někým z jeho početné delegace si nenechalo ujít 16 zástupců zemí střední, jihovýchodní a jižní Evropy. Ti se ve čtvrtek 26. dubna sjeli na obchodní fórum do Varšavy. Nechyběl ani Petr Nečas.

Varšavský „summit“ rozhodně stojí za několik poznámek:

  • Čína je světovou mocností. To samozřejmě není novinkou, která by nebyla známá před návštěvou Wena ve Varšavě. Ale všimněme si, že šestnácti státníkům není zatěžko vypravit se do Varšavy. Ani Petr Nečas nelenil, přestože mu zbývalo jen necelých 24 hodin do začátku hlasování o důvěře vládě.
  • Pokud dnes někdo disponuje hotovostí, pak je to Čína. Zatímco země eurozóny přemýšlejí, jak zalepit své dluhy, čínský premiér ve Varšavě přislíbil, že v příštích letech hodlá Čína investovat ve střední a východní Evropě deset miliard dolarů. Peníze půjdou především do rozvoje infrastruktury, technologií a projektů zaměřených na ekologii.
  • Zmíněných deset miliard dolarů hodlá v Evropě utratit země, o které si stále řada lidí myslí, že je za vyspělou Evropou svým vývojem opožděná nejméně o sto let. Evropští politici v Pekingu žadoní o pomoc při překonávání dluhové krize. Nenastala již doba překonat předsudky vůči Číně?
  • Petr Nečas je optimista. Je přesvědčen, že Česko má velkou šanci získat z deseti miliard dolarů značný podíl. „Tím, že jsme zemí se silnou průmyslovou tradicí a také s tradicí inovativního podnikání, tak tady máme velkou šanci uspět, řekl ve Varšavě český premiér. A dodal: „Bude to především záležitost aktivity českých firem. Číňané jsou velcí pragmatici, rozhodují se podle čísel, dle toho, co jim daný projekt přinese. Kladné body za tradici rozhodně neudělují.
  • Oceňme dobrou vůli Petra Nečase, který se dle svých slov při jednání s čínským premiérem snažil podpořit „vzájemný obchod, ale také vzájemné investice, v tomto případě i investice do českých firem v Číně“. Problémem je, že Nečas, co se týká česko-čínských vztahů, nestaví na „zelené louce“. Koncem loňského roku zavítal do Prahy dalajláma a setkal se s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Byť šéf TOP 09 zdůrazňuje, že šlo o soukromou schůzku, pro Číňany je ministr zahraničí symbolem zahraniční politiky státu. Proto je setkání Schwarzenberga s dalajlámou rozhodně nenechalo v klidu. Číňané nezapomněli ani na Mirka Topolánka. V létě 2008, tedy v době, kdy byl českým premiérem, oznamoval svou účast na olympiádě v Pekingu s tibetskou vlaječkou na klopě saka. Tehdy si stěžovala na ministerstvu zahraničí čínská velvyslankyně v Praze a český velvyslanec v Pekingu byl předvolán na čínské ministerstvo zahraničí.
  • Chceme v Číně investovat? A chceme, aby čínské investice proudily do Česka? Pokud ano, měla by tomu odpovídat i česká zahraniční politika. To neznamená, že do Česka nemůže zavítat dalajláma nebo že nelze mít kritický pohled na dodržování lidských práv v Číně. Inspirovat se můžeme v Maďarsku, které je dnes ve střední a východní Evropě největším čínským partnerem. Dalajláma zavítal do Budapešti v roce 2010. Primátor ho tehdy dokonce jmenoval čestným občanem města. Dalajláma navštívil také parlament. Jenže nikde nefiguroval maďarský prezident, premiér (ten se setkal s dalajlámou v roce 2000) nebo ministr zahraničí. Čínský premiér Wen Ťia-pao navštívil Maďarsko v polovině loňského roku, v nejbližších dnech tam zavítá vicepremiér Li Kche-čchiang. Čínská velvyslankyně v Budapešti Kao Ťien loni v rozhovoru pro China Daily uvedla, že Čína si z Maďarska udělala základnu ve střední a východní Evropě. Seznam čínských aktivit v Maďarsku zahrnuje řadu položek. Jen namátkou: V Budapešti otevřela již v roce 2003 pobočku Bank of China. Mezi Budapeští a Pekingem funguje přímé letecké spojení, které provozují Hainan Airlines. Těsně před koncem roku 2010 byla v Budapešti otevřena i první právní kancelář s čínskou majetkovou účastí ve střední Evropě Yingke-Várnai. Před sedmi lety byla založena první škola, kde se vyučuje v maďarštině a v čínštině a kterou sponzoruje čínská vláda.
  • Pokud naše zahraniční politika zůstane nadále vůči Číně bezkoncepční, nemůžeme očekávat vstřícnost ani z druhé strany. „Je tu prostor pro ekonomickou spolupráci mezi oběma zeměmi. Česko má přednost v automobilovém průmyslu, strojírenství, elektronice, farmaceutickém průmyslu nebo v oblasti ochrany životního prostředí,“ řekl čínský premiér Wen Ťia-pao po čtvrteční schůzce s Nečasem. Jenže tato proklamace nemusí ve skutečnosti znamenat vůbec nic.