Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Přejmenujte Amnesty na Arresty International! Inu, proč ne?

Afghánistán

  4:53

Polemika: „Nemohu se zbavit dojmu, že Roman Joch se snaží za každou cenu obhajovat nedotknutelnost těch, kteří jsou u moci.“

foto: © ČESKÁ POZICE, Jiří BušekČeská pozice

V pondělí 17. října vyšel na serveru ČESKÁ POZICE článek Romana Jocha Přejmenujte Amnesty na Arresty International! S Jochovým textem polemizuje ředitelka Amnesty International Česká republika Dáša van der Horst.

Jakou radost způsobilo, že se poradce premiéra pro otázky lidských práv o lidská práva zajímá! Nadšení ale rychle vyprchalo. Článek Romana Jocha totiž obsahuje řadu neověřených informací a polopravd, které považuji za nutné uvést na pravou míru.

Není pravidlem Amnesty International (AI) reagovat na každý text, který o ní, potažmo o tématu lidských práv, vyjde. Máme ale nechat čtenáře v bludu, že AI označila potrat za lidské právo? Máme nechat čtenáře v bludu, že AI chce zatýkat politiky za jejich názory? Snad každému je jasné, že zde se autor netrefil, stejně jako v dalších případech. Roman Joch však na adresu AI uvedl tolik zavádějících informací, že považuji za férové se k nim vyjádřit.

Vysvětlení nejkřiklavějších „pravd“

„Arresty International, kdysi úctyhodná, bohulibá a záslužná organizace nyní požaduje vyrábět politické vězně – tj. kriminalizovat demokratické státníky, kteří mají jiný názor než ona,“ píše Roman Joch. Myslí tím snad to, že Amnesty kritizuje každého, kdo porušuje právo bez ohledu na to, jakou funkci zastává? Znamená to snad, že by demokraticky zvolení činitelé neměli nést odpovědnost za své činy? Podle našeho názoru nikoliv. Nemohu se v této souvislosti zbavit dojmu, že Roman Joch se snaží za každou cenu obhajovat nedotknutelnost těch, kteří jsou u moci. Přesně tahle nedotknutelnost je ale trnem v oku Amnesty.

A podobně je to s dalšími „tvrdými daty“, kterými mává poradce premiéra čtenáři před očima. Ve svém textu mimo jiné píše, že jedním z bodů na agendě „Arresty“ je propagace potratů, respektive jejich prosazování jakožto posvátného lidského práva. A jaká je skutečnost? Namísto bezbřehé propagace potratů argumentuje Amnesty International nutností přístupu k umělému ukončení těhotenství všude tam, kde žena otěhotněla následkem znásilnění anebo kde jí hrozí vážné zdravotní komplikace. Žádná kampaň za potraty se tedy nekoná.

Amnesty International nepodporuje žádnou formu džihádu

Nad otázkou vztahu k Izraeli, respektive obhajoby forem džihádu, mohu uvést jediné: Amnesty International nepodporuje žádnou formu džihádu. Vystupujeme veřejně proti jakémukoliv porušování mezinárodního a humanitárního práva, a to kýmkoli a bez rozdílu argumentace pro použití násilí. Nepřikláníme se k žádnému konkrétnímu ospravedlnění využívání násilí ze strany jedinců, skupin či států, ať už tomuto násilí říkáme džihád, válka za národní osvobození či „pouze“ válka. Požadujeme, aby takové skupiny, jako jsou například Tálibán v Afghánistánu nebo ozbrojené palestinské skupiny v Gaze, respektovaly civilisty a dodržovaly mezinárodní pravidla ozbrojených konfliktů.

Neříkáme však, že musejí ukončit to, co sami nazývají džihád. Pokud bychom totiž takový přístup zaujali, stali bychom se jednou ze zúčastněných stran konfliktu. A jak jistě víte, jednou ze základních premis naší organizace je už po několik desetiletí nestrannost a nezávislost na jakékoli vládě a politické či jiné ideologii.

Vděčné izraelsko-palestinské téma je v podání pana Jocha korunováno líbivým, leč bohužel opět zavádějícím obviněním Amnesty z propagace pojmu „Dženíngrad“ pro události, jež se staly ve městě Dženín na Západním břehu v roce 2002. Média tehdy šílela, světové osobnosti se předháněly v emocionálních projevech. AI vydala na podzim roku 2002 obsáhlou zprávu monitorující průběh této protiteroristické izraelské akce známé pod názvem Obranný štít. Celkem logicky ve zprávě operujeme s pojmy „Jenin City“ nebo „Jenin Refugge Camp“. Chce-li si někdo tyto termíny vykládat jako „Jenin–Grad“, nezbývá než smutné pousmání.

Trefný název

Tolik alespoň k nejkřiklavějším „pravdám“, které se v podání pana Jocha jaksi pokroutily a zohýbaly. A co říct na návrh nového jména „Arresty International“? Inu, pokud se dobře podíváme na to, čím se Amnesty opravdu zabývá, není to vlastně název špatný.

Z původní hrstky nadšenců, kteří bojovali za lepší svět, se stalo třímilionové hnutí lidí z celého světa, kteří kritizují porušování lidských práv a mají chuť s tím systematicky něco dělat. Nebojí se proto požadovat „arrest“ pro kohokoliv, kdo se na porušování práv podílí. Funkce nefunkce.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...