Lidovky.cz

Předvolební kydání hnoje na Kalouska. Nic lepšího nemáte?

  10:46

Za exministra financí byla porušována pracovněprávní legislativa, tvrdí dnes resort vedený Janem Fischerem.

foto: © ČTKČeská pozice

Zastavili jsme Kalouska! zní volební heslo Strany práv občanů – Zemanovci (SPOZ). A Zemanovcům nyní přispěchal čtrnáct dní před volbami na pomoc i současný šéf státní kasy Jan Fischer, který se snaží ukázat svého předchůdce Miroslava Kalouska jako padoucha. Ministerstvo financí ve středu Fischerovým jménem rozeslalo tiskovou zprávu s bombastickým sdělením, že za Kalouska se porušovaly pracovněprávní předpisy.

„Na jedné straně kabinet exministra Miroslava Kalouska vědomě zakrýval u některých protežovaných zaměstnanců například jejich docházku, a to tak, že jim propisoval služební cesty, ke kterým nikdy nedošlo. Služební cesty například měly probíhat celý měsíc. Na straně druhé kabinet zakrýval šikanu na pracovišti ministerstva financí tím, že nekonal, když se o těchto věcech dozvěděl, čímž porušil pracovněprávní povinnosti zaměstnavatele,“ píše se ve zprávě ministra financí vlády Jiřího Rusnoka, kterou do Strakovy akademie dosadil prezident Miloš Zeman.

Hlavním zlosynem je v této kauzičce Radek Šnábl, bývalý vedoucí odboru mezinárodní ochrany investic. Tedy vrcholový úředník odpovědný za arbitrážní spory vedené proti České republice. Když ho v půli srpna Jan Fischer ze dne na den odvolal, zdůvodňoval to tím, že „Šnáblovy pracovní návyky se neslučují se standardem zaměstnance ministerstva financí“.

ČESKÁ POZICE obšírně popisovala odvolání Kalouskova věrného úředníka Šnábla:

Dnešní zpráva to rozvádí. Šnábl je ten protežovaný, který velkou část pracovní doby trávil mimo kancelář, a aby pak seděly výkazy práce, vypisovaly se mu pracovní cesty. Ty však nejsou nijak doložitelné, ačkoliv je povinnost z nich vyhotovovat protokoly, které pak musejí být pět let archivovány.

Na úřad Fischer nastoupil bezmála před třemi měsíci a kopání špíny na jeho předchůdce bylo jedním z hlavních úkolů jeho spolupracovníkůKdyž si to přeložíme, znamená to, že Šnábl se moc na pracovišti nevyskytoval a Kalousek mu to kryl. Specialista na arbitráže ovšem velkou část svého času trávil na schůzkách mimo ministerstvo nebo v kancelářích právníků, které najímal pro zastupování státu v arbitrážních sporech. Papírování ohledně docházky si pak usnadňoval právě pracovními cestami, kterými se mimochodem ve státní správě často „dorovnává“ (rozuměj navyšuje) plat.

V zájmu objektivity ale přiznejme, že občas této benevolence právník Šnábl zneužil. V době svých „pracovních cest“ se účastnil třeba golfových turnajů. I to by mělo mít ministerstvo díky „internímu šetření“ doložené.

Z toho šetření také podle zprávy mluvčího Ondřeje Šrámka plyne, že Kalousek kryl šikanu. K tomu nicméně příklad resort nenabídl. Má však řešení. Protože jde o systémové chyby v řízení resortu a pochybení vedoucích úředníků a v tomto případě zejména personálního útvaru, zvažuje ministr Fischer výměnu vedení personalistů.

Být na Fischerově místě, zvážil bych rozsáhlejší výměnu, protože očividně na ministerstvu pracuje ještě příliš mnoho lidí loajálních Kalouskovi. Na úřad Jan Fischer nastoupil bezmála před třemi měsíci a kopání špíny na předchůdce bylo jedním z hlavních úkolů jeho spolupracovníků. Jestli se za tu dobu dopracovali jen k tomu, že Radek Šnábl nechodil do práce, znamená to, že jim v tom hledání nikdo moc pomáhat nechce. Exministr Kalousek přece není žádný skaut, na kterého by se nějaká ta špína nenašla.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.