Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Předseda Zemanovců Mynář: Budujeme lepší a zodpovědnější ČSSD

  4:09

Po sněmovních volbách 2010 to vypadalo, že strana postavená na odkazu Miloše Zemana vyhasne. Jenomže opak je pravdou.

Vratislav Mynář se prý se Zemanem, který je čestným předsedou SPOZ, poznal až při budování strany. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Miloš Zeman je černým koněm prezidentských voleb. Podporu získal i od někdejšího kolegy z opozičněsmluvních dob Václava Klause. ČESKÁ POZICE už několikrát poukazovala na to, že ze Zemanovy kandidatury na Hrad by mohlo těžit i uskupení, které v roce 2009 vzniklo právě na odkazu bývalého sociálnědemokratického premiéra – Strana práv občanů – Zemanovci (SPOZ).

Od roku 2010 je šéfem SPOZ Vratislav Mynář. Se Zemanem, který je čestným předsedou, se prý poznal až při budování strany. Po sněmovních volbách v roce 2010, v nichž Zemanovci získali něco přes čtyři procenta hlasů, se zdálo, že  SPOZ postupně vyhasne. Jenomže opak je pravdou. Nyní to vypadá, že má vzhledem k rostoucím předvolebním preferencím šanci se do parlamentu dostat.

ČESKÁ POZICE vedla s Mynářem rozhovor o roztříštěné politické levici, kam se nyní tlačí vícero nových a menších subjektů. Šéf Zemanovců tvrdí, že jeho partaj chce být lepší a zodpovědnější ČSSD, jejíž vedení ostře kritizuje. Jenomže zároveň dodává, že by jeho strana ráda angažovala moravskoslezského hejtmana ČSSD Jaroslava Palase, tedy politika, který nedokáže vysvětlit, kde vzal miliony na výstavbu svého penzionu. Mynář dále hovoří o problémech v ústecké buňce strany a zamýšlí se nad kauzou Davida Ratha.

ČESKÁ POZICE: Proč volit Zemanovce? Čím se lišíte od ostatních levicových partají?

MYNÁŘ: Podívejte se na náš název. Možná to zní jako klišé, ale chceme bojovat za práva občanů, což taky žádná jiná strana nedělá. Všechny o tom jenom mluví. Celou dobu bušíme na dveře, aby v zájmu snižování míry korupce byl přijat zákon o prokázání původu příjmů a majetku. Pro mě jako člověka z podnikatelského prostředí to je jednoduchý nástroj k tomu, aby se spousta ukradených peněz vrátilo státu. To je jen jedna drobná část našeho programu.

ČESKÁ POZICE: Velkým tématem jsou teď církevní restituce. Jaký na ně má pohled SPOZ?

Velké strany mají obrovské problémy s korupcí a je jedno, jestli je to levice či praviceMYNÁŘ: Za mě jako Vratislava Mynáře a předsedu SPOZ si nemyslím, že je dneska doba, abychom vypláceli restituce v těch číslech, které jsou v rámci návrhu zákona. Občané jsou na tom sociálně špatně, signál, že budeme řešit církevní restituce, je podle mě nevhodný. Samozřejmě souhlasím s navrácením majetku. Jsem ale proti vyplácení peněz. Navrhoval bych uspořádat referendum, aby se k tomu lidé vyjádřili sami. Vraťme církvím pole, lesy a nemovitosti, ať hospodaří. A stát by mohl – určitě méně než dnes – dále církve financovat. 

ČESKÁ POZICE: Co si myslíte o kauze bývalého mocného člena ČSSD Davida Ratha? Může poškodit levici?

MYNÁŘ: Žádná z takových kauz nikomu v politice nepomáhá. Lidé si pak politiky hodí do jednoho pytle a udělají z nich gaunery a syčáky. Neprospívá to nikomu. To, že má sociální demokracie vnitřní problémy, je všeobecně známo. Přiznám se, že jsem byl relativně překvapen, když se na naší tiskové konferenci senátor Vladimír Dryml (ČSSD) vůbec netajil tím, že o podobné kauze měl indicie delší dobu. Říkal, že toto je jen špička ledovce, že to není otázka jen středních Čech, nýbrž více hejtmanství ČSSD.

Nechci spekulovat, zda to je, či není pravda. Jsem rád, že takové starosti nemáme. V každém případě je to důkaz, že velké strany mají obrovské problémy s korupcí, a je úplně jedno, jestli je to levice nebo pravice. Je to dáno tím, že jsou na výsluní příliš dlouho a neexistují pro ně žádná pravidla, natož slušného chování. Do politiky by měl jít člověk, který už v životě něco dokázal a je za ním určitá stopa. Skleníkoví politici – jako Bohuslav Sobotka –, kteří skočí po škole rovnou do politiky, nejsou podle mě dobrým příkladem a příměrem pro to, jak by politik 21. století měl vypadat.

Přínos hoteliéra Palase

ČESKÁ POZICE: Mluvíte o hejtmanských problémech ČSSD. Proč vaše strana pošilhává po Jaroslavu Palasovi, který je právě jedním z těch nejméně důvěryhodných hejtmanů sociální demokracie? Nevysvětlil, kde vzal 20 milionů korun na svůj penzion...

MYNÁŘ: Snažíme se mluvit se všemi lidmi, kteří jsou pro nás osobnosti, jež by mohly naši stranu pozvednout. K nim patří i pan Palas. Jestli nedokáže vysvětlit, jakým způsobem nabyl peníze, to nás zajímá samozřejmě, ale je to otázka na něho. Nemyslím si totiž, že pan Palas dnes není na kandidátce ČSSD – coby její lídr a kandidát na hejtmana – kvůli penzionu. Z mých úst určitě otázka na původ peněz padne. Troufám si ale říct, že je za ním kus poctivé práce v Moravskoslezském kraji. Viděli jsme to při naší petiční akci, kdy jsme projížděli napříč regiony.

Jaroslav Palas počátkem května pro Deník uvedl, že nebude kandidovat na hejtmana za Zemanovce a zůstane v ČSSD. Miloše Zemana prý ale v prezidentských volbách podpoří.

ČESKÁ POZICE: Možná by si to ještě před pár týdny člověk řekl i ve Středočeském kraji…

Angažování lidí jako pan Palas by mělo být krokem k tomu, abychom v naší straně postoupili s ‚budováním‘ vlastních osobností MYNÁŘ: Kdybyste se rozjel do středních Čech, tak vám nedají takové dobrozdání na Ratha, jako na Palase v Moravskoslezském kraji. Jsou to naprosto odlišné osobnosti. Chceme být lepší sociální demokracií, být alternativou a být jakýmsi levicovým větrem. Bohužel ale trochu narážíme na deficit osobností, nechci říct, že je nemáme, ale teprve se vyvíjejí. Jako neparlamentní strana nemáme v médiích takový prostor, a bude proto trvat, než se naše osobnosti vyprofilují. Angažování lidí jako pan Palas by mělo být krokem k tomu, abychom v naší straně postoupili s ‚budováním‘ vlastních osobností.

ČESKÁ POZICE: Prozradíte, jaké další osobnosti chystáte získat?

MYNÁŘ: Samozřejmě že na tom neustále pracujeme. Abych nebyl úplný tajnůstkář, tak třeba velmi výraznou osobností a naším kandidátem na senátora je pan profesor Josef Fiala z Masarykovy univerzity.

V úterý 29. května se objevily informace, že lídrem kandidátky Zemanovců pro regionální volby by v Plzeňském kraji měla být poslankyně ČSSD Milada Emmerová. Paradoxní je, že Emmerová by sice chtěla kandidovat za SPOZ, ale zároveň by ráda zůstala členkou ČSSD.

Ješitní hoši ve vedení ČSSD

ČESKÁ POZICE: Co prezidentský kandidát? Co si myslíte o soupeřích Miloše Zemana? Má levicového konkurenta?

MYNÁŘ: Miloš Zeman je tak silný kandidát, že – bez urážky k sociálním demokratům – si myslím, že v ČSSD se Zemanovi nikdo nevyrovná. Kdyby vedení ČSSD trochu zapomnělo na svou dětskou ješitnost a více naslouchalo volání členské základny, která čím dál častěji žádá návrat Miloše Zemana do vysoké politiky, myslím si, že by jeho pozice coby hlavního kandidáta levice byla ještě silnější.

Jenomže vedení sociální demokracie o něčem takovém nechce ani slyšet, a tak vzniká uvnitř strany tu a tam revolta. Od doby Zemana nevidím v ČSSD podobně výraznou osobnost. A my potřebujeme mít silného kandidáta proti pravicovému Janu Fišerovi.

ČESKÁ POZICE: Jakým způsobem bude kandidovat v krajských volbách? Neobáváte se tříštění sil na levici? To máte ČSSD, KSČM, Paroubkův Lev 21...

„Jsme připraveni ke slučování levice, sociální demokraté jsou ideálním programovým partnerem“MYNÁŘ: To, jestli v krajských volbách budeme kandidovat sami nebo v koalici, nechávám na našich regionálních lídrech. Musíme se do krajů dostat, musíme uspět, abychom lidem ukázali naši politiku. Rádi bychom ale v některých krajích spojili levicové síly a lidem navenek dali najevo, že na levici umíme spolupracovat. Nejde přece vytvářet koalice ODS a ČSSD, tam o programovém souznění nemůže být řeč. Zemanovci jsou ideálním programovým partnerem sociálních demokratů, byť jsme zodpovědnější. Mám informaci, že ve dvou krajích byla krajská ČSSD spolupráci se Zemanovci nakloněna, přišel ale befel shora a sešlo z toho. My jsme připraveni ke slučování levice.

ČESKÁ POZICE: Jaká je teď situace ve vaší ústecké buňce? Místopředseda SPOZ Josef Baxa kritizoval tuto organizaciza nečinnost a uvedl, že po přeregistraci členů jich z původních 260 zůstalo jen 60. V souvislosti s těmito problémy jsem zaslechl i jméno Petra Bendy, štědrého sponzora Paroubkovy strany. Vedení ústecké SPOZ se dostalo následně do konfliktu s celostátním vedením.

MYNÁŘ: Uvedl bych to do dvou rovin. V té spekulativní jsem měl bohužel podobné informace jako vy. Vzhledem k nečinnosti bývalého vedení a negativnímu přístupu k čemukoliv se opravdu nabízí takové vysvětlení, že za tím stojí někdo zvenčí a že to někomu z konkurence mohlo sloužit. Naštěstí se ale podařilo neklidnou situaci vyřešit. Před dvěma týdny proběhla za účasti kompletního celostátního vedení SPOZ, včetně Miloše Zemana, krajská konference, která si zvolila úplně nové vedení. V jiných krajích takové problémy nemáme.

Černí pasažéři Zemanovce neživí

ČESKÁ POZICE: Jak jsou na tom Zemanovci finančně? Vystačíte s penězi od státu? Máte to štěstí jako národní socialisté Jiřího Paroubka, jehož straně poskytl významný sponzorský dar stranický volební manažer Petr Benda?

MYNÁŘ: Dostáváme ročně 8,8 milionu korun. S tím bychom si na letošní kampaň měli vystačit. Nemáme tak velké příznivce typu pana Bendy. Přiznám se ale, že bych tyto peníze ani nechtěl. Na druhou stranu, když někdo přijde, ztotožní se s naším programem a nabídne nám za transparentních podmínek nějaké finance, není důvod se jim bránit. 

ČESKÁ POZICE: Když jsme se zabývali personálními propletenci ve firmách napojených na zakázky pražského dopravního podniku (DPP), narazili jsme na firmu Tessile ditta services (s akciemi na majitele), v jejímž představenstvu jste místopředsedou. Tato společnost kupuje část pohledávek na vymáhání pokut od černých pasažérů v prostředcích DPP od firmy Tessile ditta, která tuto zakázku získala na 15 let bez soutěže. Jste akcionářem Tessile ditta services? Nesměřují nějaké peníze z této zakázky do vaší strany?

MYNÁŘ: To jednoznačně vylučuji. Žádné zakázky dopravního podniku. Byl jsem požádán mým dlouholetým společníkem a kamarádem, jestli bych v té společnosti nemohl být ve statutárních orgánech. To je všechno. Vůbec neřeším strukturu Tessile ditta, neznám ji. Po kotrmelcích a melách v médiích kolem této firmy jsem požádal, abych byl vymazán z rejstříku (Dle údajů z rejstříku Mynář sice stále figuruje v představenstvu firmy, své tvrzení o vyškrtnutí ze statutárního orgánu ale dokládá příslušným dokumentem – pozn. red.). Akcionářem nejsem.

Mynář je spolumajitelem brněnské firmy VV Invest, jejíž kapitál před několika lety navýšil vložením domku na Jánském vršku v Praze za 28 milionů korun. Zajímavé je, že tato firma je personálně propojena se společností, která se podílí na lukrativním vymáhání pohledávek od černých pasažérů v prostředcích pražského dopravního podniku.

ČESKÁ POZICE: Ve statutárních orgánech Tessile ditta a Tessile ditta services působí Martin Horák, někdejší ekonomický náměstek dopravního podniku. Byl kritizován za střet zájmů. Pojí vás s Horákem nějaké vazby?

MYNÁŘ: Pana Horáka znám několik let. Ale jak říkám – ani s jednou z firem nejsem akcionářsky vázán a žádal jsem, abych byl vyškrtnut z představenstva Tessile ditta services. Žádné peníze z veřejných zakázek do naší strany neplynou.