Lidovky.cz

Předpovědí běžní lidé světové události lépe než experti?

USA

  16:48

Poté, co americké tajné služby nedokázaly předvídat několik událostí, jež otřásly světem, vznikl v USA projekt, který má prognózy zlepšit.

Americké tajné služby nedokázaly v uplynulých letech předvídat několik událostí, jež otřásly světem, nejnověji nepokoje v arabských zemích. Proto vznikl projekt, který má prognózy zlepšit. Nazývá se Projekt předpovědí světových událostí a jeho základ má tvořit lidová moudrost a zúčastnit se jej tisíce dobrovolníků. Pozvání k účasti na něm je nyní vyvěšené na webových stránkách projektu.

Tetlock a Gardner

Projekt financuje málo známá americká Zpravodajská agentura pro projekty vyspělého výzkumu (Intelligence Advanced Research Projects Activity, IARPA), jejíž šéfkou je Lisa Porterová. Většina práce agentury i její rozpočet jsou tajné, nikoli však prognostický projekt. Jeho záměrem je vytvořit pět velkých, vzájemně si konkurujících týmů složených z lidí z různých prostředí, kteří budou předvídat v oblastech od politiky, globální bezpečnosti, byznysu a ekonomiky přes zdravotnictví, společenské a kulturní změny až po vědu a technologie.

Projekt má začít v polovině tohoto roku a trvat čtyři roky. A vychází z poznání, že předpovědi odborníků bývají často chybné. Sestavení jednoho z týmů má na starosti profesor Pensylvánské univerzity Philip Tetlock, jehož průlomová kniha z roku 2005 Expert Political Judgment (Polické úsudky expertů) analyzovala téměř 27,5 tisíce předpovědí různých odborníků. A Tetlock zjistil, že jsou stejně přesné jako zcela náhodné odhady či jak prohlásil „skotačícího šimpanze“.

Prognostický skeptik Dan Gardner se domnívá, že některé věci předpovědět nelze

Dan Gardner, který loni na podzim publikoval knihu Future Babble (Bláboly o budoucnosti), jež se také zabývá chybnými předpověďmi expertů, je přesvědčen, že projekt financovaný agenturou IARPA, bude největší svého druhu. Gardnerova kniha je dobře zdokumentovaným průvodcem po naprosto chybných předpovědích významných lidí v uplynulých několika desítkách let.

Chybné prognózy významných lidí

Například britský spisovatel H. N. Norman na začátku poklidného roku 1914 předvídal, že tehdejší světové mocnosti už nikdy nepovedou války. O několik měsíců později však začala první světová válka. Biolog Stanfordovy univerzity Paul Ehrlich v bestsellerové knize z roku 1968 The Population Bomb (Populační bomba) předpovídal, že v sedmdesátých letech zemře v hladomorech několik set milionů lidí. V osmdesátých letech byly napsané stohy knih, které předvídaly, že Japonsko předstihne USA v roli hlavní světové ekonomické mocnosti.

Vojenská zpravodajská služba USA v září 1978 vydala prognózu, dle níž měl tehdejší íránský šáh Rezá Pahlaví zůstat v příštích deseti letech u moci. Ten však uprchl do exilu o tři měsíce později, k čemuž jej přinutil růst násilí během demonstrací proti jeho autokratické vládě. V podobném duchu současná ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová letos 25. ledna  prohlásila: „Domníváme se, že egyptská vláda je stabilní a hledá možnosti, jak odpovědět na legitimní potřeby a zájmy egyptského národa.“ O 17 dnů později však vůdce stabilní vlády Husní Mubarak v důsledku masových protestů Egypťanů odstoupil.

Na webové stránce, jež zve k účasti na projektu, se píše, že má v úmyslu „významně zvýšit správnost, přesnost a včasnost předpovědí“. Prognostický skeptik Gardner se však domnívá, že některé věci předpovědět nelze.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.