Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Předloží výstavní koncepci na Expo 2017 Zdeněk Zbytek?

Kazachstán

  18:31
Ať už se komisařem pro Expo, které se příští rok uskuteční v kazašské Astaně, stane kdokoliv, bude se muset vyrovnat se silným zákulisním hráčem. Je jím Zdeněk Zbytek, podnikatel s kontroverzní minulostí a blízký přítel prezidenta Miloše Zemana.

Prezident Miloše Zeman a Zdeněk Zbytek (vlevo) na Šumavě,. foto: Archiv MAFRAMAFRA

Na ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) se rodí nový významný post. Poté, co vláda ve středu 1. června kývla na českou účast na Expu, které se pod heslem „energie budoucnosti“ uskuteční příští rok v kazašské Astaně, úřad ministra Jana Mládka do konce měsíce vypíše konkurz na post komisaře. Ten bude mít k dispozici rozpočet bezmála sto milionů korun. A především přijde se svou výstavní koncepcí. Jinými slovy vládě předloží, čím a jak by se Česko mělo prezentovat.

Ať už se komisařem pro Expo 2017 stane kdokoliv, bude se muset vyrovnat se silným zákulisním hráčem, který má dosud prezentaci Česka v Kazachstánu pod palcem. Není jím nikdo jiný než Zdeněk Zbytek, podnikatel s kontroverzní minulostí a blízký přítel prezidenta Miloše Zemana.

„Nejsem ten, kdo by o tom (české účasti na Expu – pozn. red.) mohl rozhodnout, to udělala vláda. No, trochu jsme to ukecávali,“ popsal Zbytek svou roli pro LN. Předlistopadový velitel tankové divize ve Slaném má přitom k zemím bývalého Sovětského svazu blízko. V Moskvě studoval a nyní své kontakty na východních trzích využívá.

Využívání minulých kontaktů

Již týden předtím, než dal kabinet účasti na obřím veletrhu v Astaně zelenou, proběhlo v jihočeském Táboře česko-kazašské energetické sympozium. Ministr průmyslu Jan Mládek tu před plným sálem, kde nechyběl vysoký úředník kazašského ministerstva energetiky Vladimir Kljakin a kazašský velvyslanec v Česku Seržhan Abdykarimov, vychvaloval český energetický byznys. Paradoxně přitom řečnil před logem Expa – ač v té době ještě česká účast nebyla stvrzena.

Zdeněk Zbytek využívá i kontakty, které nasbíral v době, kdy oblékal plukovnickou uniformu někdejší Československé lidové armády. A studoval také v Moskvě, na Akademii generálního štábu ozbrojených sil Sovětského svazu.

Tím, kdo Mládka do Tábora dostal, byl právě Zbytek. Druhý den pak Zbytek s delegací Kazachů přijel do sídla MPO na setkání česko-kazašské pracovní skupiny pro energetiku. V ní Zbytek figuruje jako šéf Konsorcia CZET, které sdružuje firmy podnikající v šetrných technologiích. „Ministr Mládek dodal akci punc. Kazaši si málem sedli na zadek, když viděli, co všechno jsme schopni v energetickém sektoru nabídnout,“ vylíčil LN Zbytek.

On sám v energetickém byznysu přímo nepodniká. Konsorcium CZET je ale napojeno na jeho firmu Česká východní, která má výborné kontakty do zemí bývalého Sovětského svazu a řadě firem pomohla na východní trhy. Zbytek přitom využívá i kontakty, které nasbíral v době, kdy oblékal plukovnickou uniformu někdejší Československé lidové armády. A studoval také v Moskvě, na Akademii generálního štábu ozbrojených sil Sovětského svazu.

Především energetika

Zbytek „umí“ zejména Rusko, Ukrajinu a Moldavsko, odkud sám dováží vína. Do svého portfolia ale v uplynulých letech přidal i další destinace slibné pro české exportéry. Třeba Írán. Prostřednictvím České východní Zbytek figuruje v loni založené Česko-slovensko-íránské obchodní komoře, které šéfuje bývalý ministr zahraničí Jan Kavan.

V Kazachstánu se Zbytkova Česká východní angažuje především v energetice. Sám Zbytek loni v říjnu doprovodil ministerskou delegaci do Astany.

V Kazachstánu se Zbytkova Česká východní angažuje především v energetice. Sám Zbytek loni v říjnu doprovodil ministerskou delegaci do Astany. A opět šlo o akci s mezinárodním puncem, tentokrát pod hlavičkou mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědecko-technickou spolupráci.

Nepřekvapí, že mezi členy komise je nejen Česká východní, ale i firmy, které patří do Zbytkovy vlivové sféry – třeba benešovský Mavel, dodávající do Kazachstánu turbíny pro hydroelektrárny, nebo brněnská Thermona, která vyrábí kotle a zařízení pro kotelny. „V Kazachstánu jsou obrovské možnosti. Oni potřebují kompletně modernizovat svou energetiku. My zvládáme staré technologie, umíme vodní i větrnou energii. I ten atom bychom zvládli,“ popisuje Zbytek šance pro české firmy.

Lukrativní pavilón

Expo 2017 v Astaně je pro Zbytka důležité ještě v jednom ohledu. S podobným lobbingem totiž před třemi roky pohořel. V létě 2013 se o Expo 2020 ucházel také Jekatěrinburg, kde Zbytek udržuje výborné kontakty s tamním gubernátorem Jevgenijem Kujvaševem. Kandidaturu podpořil přímo v ruské státní televizi také Zbytkův dobrý přítel prezident Miloš Zeman. Nakonec ale mezinárodní porota dala přednost Dubaji, kam Zbytkův vliv nesahá.

Kazachstán drží Česku jeden z lukrativních pavilonů hned poblíž centrální budovy Expa – jde o gentlemanskou dohodu Zemana s jeho kazašským protějškem Nursultanem Nazarbajevem

Vadou na kráse Expa v Astaně, které proběhne v bombastických kulisách moderního výstavního areálu, budovaného na zelené louce, může být fakt, že jde jen o „malé Expo“. Na rozdíl od předloňské přehlídky v Šanghaji má akce v Astaně status specializované, nikoliv světové výstavy. „Náš pavilon bude úměrný tomu, že jde o malé Expo,“ říká náměstek ministra průmyslu Vladimír Bärtl.

Tomu odpovídá i rozpočet české účasti 98 milionů korun, což je historicky nejskromnější balík určený na Expo. Na rozdíl od předchozích přehlídek musí peníze najít ministerstvo průmyslu a obchodu ve své pokladně, s žádnou zvláštní položkou státního rozpočtu se nepočítá. „Prostředky ve výši deset milionů budou zajištěny z rozpočtu ministerstva na rok 2016, dalších asi 88 milionů budeme požadovat v rámci přípravy rozpočtu na rok 2017,“ upřesňuje Dita Havlíčková z MPO.

Plusem je naopak fakt, že Kazachstán drží Česku jeden z lukrativních pavilonů hned poblíž centrální budovy Expa. Mimochodem – šlo o gentlemanskou dohodu Zemana s jeho kazašským protějškem Nursultanem Nazarbajevem. Zeman mu ostatně slíbil, že na Expo do Astany sám dorazí. Termín jistý není. „Pan prezident iniciativu vlády vítá. V případě návštěvy jde ale o předčasnou otázku,“ říká mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Zdeněk Zbytek

Zdeněk Zbytek se s vojenskou kariérou rozloučil v roce 1990, kdy byl v hodnosti plukovníka z armády propuštěn. Ještě v prosinci 1989 coby velitel tankové divize ve Slaném vystoupil na sjezdu družstevních rolníků, kde vyzýval k represím a obnově pořádku.

Na své kontakty v armádě záhy po vynuceném odchodu navázal a postavil na nich svou podnikatelskou kariéru. S někdejším ministrem obrany Miroslavem Vackem Zbytek počátkem devadesátých let rozjížděl projekt „Svobodná zóna Severní Čechy“, který měl za cíl zprivatizovat bývalý vojenský újezd Ralsko.

Zatímco s Ralskem zkrachoval, v dovozu a vývozu se Zbytek dobře chytil. Pomohly mu i dobré vazby na Rusko, kde dva roky studoval důstojnickou školu. Zbytek ostatně dodnes využívá dva objekty v diplomatickém komplexu v ulici Na Zátorce, který patří ruskému státu.

Zbytkova firma Česká východní působí jako exportní poradce, sám plukovník v záloze prostřednictvím své firmy Moldvin dováží vína z Moldavska. Jeho zájmy ale sahají až k Uralu, dobré kontakty má třeba v Jekatěrinburgu. Není ale jen proruský lobbista. Aktivně také ovlivňuje dění na Šumavě, kde má dva penziony. Angažoval se v boji s kůrovcem a prosazuje vybudování lanovky na vrchol Hraničníku v 1. zóně národního parku. Sjezdovka by se tak propojila s německým areálem Hochficht.

Konstantní je pak Zbytkovo přátelství s Milošem Zemanem. Byť není oficiálním poradcem, prezident na jeho názor údajně dodnes slyší. Sám Zbytek se angažuje i politicky – je místopředsedou jihočeské organizace Strany práv občanů, někdejších Zemanovců.

Malé a levné

  • Rozpočet české účasti na Expo 2017 je 98 milionů korun. Peníze bude muset ve svém rozpočtu najít ministerstvo průmyslu, s přímým příspěvkem státu se nepočítá.
  • Předloňské „velké“ Expo v Miláně nás stálo 230 milionů korun, z toho 130 milionů šlo přímo ze státního rozpočtu, zbytek dodala ministerstva, firmy i fondy EU.
  • Doposud nejdražší světovou výstavou bylo z českého pohledu Expo 2010 v Šanghaji, stát tehdy uvolnil 533 milionů korun.
  • Předchozí přehlídky: Expa v Aiči v roce 2005 a v Hannoveru v roce 2000 stála po 300 milionech korun.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!