Lidovky.cz

Předčasné volby eurofoby nezastaví. Protože nebudou!

Evropa

  14:51

Přivést voliče k urnám by TOP 09 a ČSSD musely do března 2013, dokdy je Klaus omezen prezidentským mandátem a nemůže plně podpořit národovce.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Spor, který se rozhořel mezi prezidentem republiky Václavem Klausem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, se netýká pouze toho, zdali se Česká republika připojí či nepřipojí ke smlouvě o fiskální odpovědnosti. Politolog Jiří Pehe v Právu (16. ledna 2012) má dokonce za to, že nejde v prvé řadě o spor „evropský“, ale o další směřování české demokracie. Pehe, ke Klausovi tradičně kritický, se domnívá, že prezident chce využít sporu o evropskou integraci k „nacionalizaci“ české politiky, jež by podle Klause měla fungovat jako „´vozová hradba´, za níž by se česká politika bránila náporu globalizace vyzdvihováním národních tradic a zájmů i uměle vykonstruované identity“.

Dodejme, že v českých moderních dějinách by to od Václava Klause, pokud by opravdu měl takový úmysl, nebylo nijak originální. „Vozové hradby“ budovali před sto padesáti lety staročeši a po Mnichovu nejen Národní sjednocení, ale pod heslem „Malá, ale naše!“ také KSČ. A bylo to ovšem právě budování „vozových hradeb“, zatímco svět už šel jinudy, čím se historicky znemožnili staročeši stejně jako provinčně konzervativní ideologové druhé republiky.

Někdo povolaný by měl tyhle analogie včas ozřejmit Nečasově ODS, dříve než kvůli svému a priori zapšklému a nedůvěřivému vztahu k Evropské unii, stále přiživovanému loajalitou k Václavu Klausovi, také skončí na vedlejší koleji. Vysvětlovat něco konjunkturalistickým Věcem veřejným asi nemá smysl, pokud mají ne víc než tři procenta volebních preferencí a jakžtakž stále dýchají díky trvalé resuscitaci, jíž se jim dostává z Hradu.

Referendum není za dveřmi

Vraťme se ale ke Karlu Schwarzenbergovi. Nebylo překvapením, když v Lidových novinách prohlásil, že by ministři za TOP 09 mohli opustit vládu, jestliže by se Česká republika nepřipojila ke smlouvě o evropské fiskální odpovědnosti. Následně sice tento výrok opravil v tom smyslu, že on sám by za takových okolností těžko mohl ve vládě setrvat, ale na podstatě jeho sdělení se tím nic nezměnilo. Spočívá v potvrzení toho, co na základě projevu prvního místopředsedy „topky“ Miroslava Kalouska akceptoval jako programovou tezi nedávný republikový sněm strany: že TOP 09 je proevropskou, proces další integrace EU neodmítající pravicovou stranou.

Od posledního sněmu TOP 09 je ostatně zcela zřejmé že právě na tématu „my a EU“ se chce na pravici Schwarzenbergova strana výrazně vyhranit vůči ODS, jež zůstává euroskeptická, což potvrdila přede dvěma měsíci na svém kongresu.

V současné atmosféře nedůvěry tří pětin občanů k eurozóně a EU by referendum smlouvu zabilo

Rozhodné Kalouskovo Ne! středečnímu usnesení vlády, na němž ministři za ODS a Věci veřejné prosadili, že případné přistoupení České republiky ke smlouvě o fiskální odpovědnosti by měli schválit občané v referendu, na Schwarzenbergovu rozmíšku s prezidentem Klausem organicky navazuje. V současné atmosféře nedůvěry tří pětin občanů k eurozóně a EU by totiž referendum smlouvu zabilo.

Na referendum nicméně hned tak nedojde už jen proto, že bez hlasů poslanců a senátorů TOP 09 nedají ODS a VV ani s podporou též eurofobní KSČM ve Sněmovně ani v Senátu dohromady ústavní většinu. A ta je ke schválení speciálního zákona o takovém referendu nezbytná. Obecně sice ČSSD všelidová hlasování podporuje, ale poněvadž je zároveň stranou s výrazně pozitivním vztahem k EU a její další integraci, stojí v tomto ohledu na stejném břehu jako TOP 09.

Předčasné volby? Nereálné.

Je to právě eurooptimistické pojítko TOP 0 a ČSSD, jež už několik měsíců vede některé komentátory k úvahám o tom, že kdyby „topka“ shodila vládu, mohla by se s ČSSD pokusit o vyvolání předčasných voleb. Poněvadž by v takovém případě byl Václav Klaus ještě prezidentem republiky, nemohl by svou autoritou podpořit „národovecké strany“, případně se do čela některé z nich postavit a pokusit se zajistit jí takový volební výsledek, aby se dalo v Parlamentu a v budoucí vládě prosadit odpoutání České republiky od EU.

Mimochodem přínos Unie pro nás označil Klaus v minulých dnech v Rijádu za minimální, ne-li negativní, čímž už vysloveně kompromituje Nečasovu vládu, jejíž oficiální stanovisko je přes zdrženlivost ODS odlišné. Předčasné volby do Poslanecké sněmovny by se však musely uskutečnit do 7. března 2013, dokdy je Klaus omezen prezidentským mandátem. Pak už bude mít volné ruce a „vlasteneckými“ kartami zamíchá. Podobné úvahy o předčasných volbách nepostrádají jistou logiku, ale reálné nejsou. Proč?

Shodit Nečasovu vládu by arciť „topka“ dokázala, ale o mnoho víc asi ne. Jen se sociálními demokraty by ve Sněmovně nedala dohromady většinu pro usnesení, na jehož základě by podle předloňské novely Ústavy mohl prezident dolní komoru rozpustit a vypsat volby v předčasném termínu.

Hlasovat lze sice i nohama, ale v tomto případě by asi žádný ze zákonodárců zvolených za ODS a VV nechyběl a kvórum tím nesnížil. ČSSD a „topce“ by, pravda, mohli pomoci komunisté, ale o to by asi Schwarzenbergova strana nestála a asi by to byla pomoc drahá k nezaplacení. Navíc KSČM počítá s tím, že ekonomická krize současného kapitalismu se ještě prohloubí. Bude spíše čekat na její vyvrcholení a tudíž si přát volby v řádném termínu na jaře 2014.

Stranické kasy jsou proti

Připusťme však variantu, že by se to ve Sněmovně nějak „vybártrovalo“ a na předčasné volby by došlo. Velmi pravděpodobně by v nich zvítězila levice, a pokud by se ČSSD „nespustila“ s komunisty, musela by vládnout koaličně s pravicí. Výsledek voleb by stanovil, zdali by to bylo s TOP 09, s ODS anebo s oběma těmito stranami zároveň.

Musela by to být velmi pragmatická koalice, jež by od všech účastníků vyžadovala couvnout ze stranických ekonomicko-sociálních ideologických fetišů. Aby je za to jejich voliči neprokleli, musela by být země v tak hluboké krizi, že by jiná možnost než vytvoření pragmatické „vlády národní záchrany“ prakticky neexistovala. Jinak se do takové vlády ani levice, ani pravice nepohrne, což platí i o případné přechodné vládě TOP 09 a ČSSD, kdyby „topka“ Nečasův kabinet opravdu odstřelila.

Navíc v ČSSD se příští rok očekává změna na postu jejího předsedy a pragmatici ve straně tvrdí, že jím nebude ani Bohuslav Sobotka, ani Michal Hašek, ba ani nyní nejpopulárnější český politik Jiří Dienstbier, ale nejspíš někdo z úspěšných sociálnědemokratických primátorů či hejtmanů. A z „topky“ zní: Se současným předsedou ČSSD Sobotkou se žádná pragmatická politika dělat nedá.

Předčasné volby jsou ale chimérou hlavně z jiného důvodu. Zejména ČSSD a ODS si je nepřejí, poněvadž si je prostě nemohou dovolit. Téměř roční kampaň před volbami do Sněmovny v květnu 2010 obtěžkala ČSSD třísetmilionovým dluhem a zadlužila se i ODS, byť o něco méně. Jestliže budou muset letos na podzim vydat další desetimiliony na kampaň před volbami do krajských zastupitelstev a do třetiny Senátu, a nedej bože napřesrok do přímé volby prezidenta, na předčasné volby do Sněmovny nebudou mít prostředky. „Velké“ volby budou opět velmi nákladné i v případě, že by se zákonem podařilo výdaje na kampaně zastropovat. Ostatně kdo ví, zdali to s ohledem na obří stranické dluhy ještě nějak nezaonačí senátoři i s přímou volbou prezidenta.

Petr Nováček je komentátorem Českého rozhlasu 1-Radiožurnálu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.