Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Předběžný obraz ČSSD na cestě k vládě: Konflikty nejsou vítány

  23:43

Optimální varianta nového vedení, která nerozbije vztahy: Sobotka-Hašek-Zaorálek-Chovanec-Dienstbier-Škromach-Gajdůšková.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Základní tábor je vystavěn: ČSSD se v průzkumech pohybuje mezi 25 a 40 procenty, o víkendu se sociální demokraté pohnou o krok dál k vrcholu. Jejich 37. sjezd v ostravském plynojemu Gong je hodný sledování především z hlediska personálního. V podstatě se hraje o budoucího premiéra, o členy budoucího kabinetu, o vyjednavače vládní koalice.

Kdo pronikne do grémia strany? Kdo se dostane do stínové vlády (o jejímž složení předseda rozhodne až po sjezdu)? Právě tito lidé posílí šance být už příští rok u moci. ČESKÁ POZICE v uplynulých dnech absolvovala bez přehánění desítky schůzek a telefonátů, z nichž povstává následující předběžný obraz.

Žádná sjezdová noc

Hlavní prognóza je jednoduchá: Zaznamenali jsme široce sdílenou vůli, aby sjezd prezentoval stranu jako jednotnou, bez ohledu na „křídla“ sobotkovců a haškovců či sympatizanty Miloše Zemana. Muselo by se přihodit něco opravdu nečekaného, aby pozici předsedy neobhájil Bohuslav Sobotka a funkci statutárního místopředsedy Michal Hašek. O další pozice ve vrcholném vedení se však povede souboj, byť to bude spíše tlačenice než otevřená válka.

Až třetina delegátů jede podle zasvěcených zdrojů do Ostravy nerozhodnutá v otázce, koho podpořit na posty místopředsedů

Upozaďme, kolik krajských nominací který politik před sjezdem získal. O hlasování rozhodují uzavřené domluvy před sjezdem, či přímo na sjezdu.

K tomu si nelze odpustit praktickou poznámku: Sjezd je naplánovaný na pátek a sobotu, volit se však bude již v pátek. Delegáti tedy nebudou moci vyjednávat a „piklit“ během dvou sjezdových nocí, jak je tomu například u ODS. Navíc konferenční sál bude uspořádán „divadelní“ formou, čímž se snižuje fyzický prostor pro kuloární operace. Ne všichni delegáti podle našich informací našli pro takovou organizaci sjezdu pochopení.

Až třetina delegátů přitom jede podle zasvěcených zdrojů do Ostravy nerozhodnutá v otázce, koho podpořit na posty místopředsedů.

Kandidáti na ztrátu pozic

Jiří Dienstbier

Nejohroženějším druhem mezi nynějšími místopředsedy je prezidentský kandidát Jiří Dienstbier. Zisk více než 800 tisíc hlasů byl částí straníků hodnocen jako úspěch, a tak to ještě před měsícem vypadalo, že Dienstbier post obhájí. Jenže po volbách stačil vyrobit několik taktických chyb – setrvale se navážel do Miloše Zemana, jenž má v ČSSD řadu sympatizantů. V únoru rozdal členům grémia údajný dopis podnikatele Zdeňka Zbytka hanící poměry u Zemanovců. A naposledy se podepsal pod akcí na podání vlastizrádné žaloby na prezidenta Václava Klause.

„Není možné, aby vrcholný funkcionář ČSSD například sepsal nějakou významnou žalobu, a pak ji následně vedení strany neprojednalo. Jsou to chyby, které by se podle mého přesvědčení v budoucnosti neměly opakovat,“ komentoval Dienstbierův postup v magazínu Týden Michal Hašek. Nejmenovaný vlivný poslanec ČSSD a Dientsbierův spojenec ČESKÉ POZICI řekl, že „Jirku mají lidi ve straně většinou rádi jako milého člověka, ale neradi jako politického solitéra, který se rozhoduje hlavně podle sebe“.

Otázkou je, jak daleko bude Bohuslav Sobotka ochoten v podpoře Dienstbiera zajít

Pardubický hejtman Martin Netolický se vyjádřil: „Musíme vždycky uznat porážku, byť dle mého nebyla nijak zásadní. Jsem však názoru, že lidi jako Jiří Dienstbier by strana neměla posílat na druhou kolej. Jiří má své místo v sociální demokracii.“ Je pravda, že Dienstbier je jedním z nejpopulárnějších politiků a ve větších městech umí přitáhnout mladší a liberálně laděné voliče. V zákulisí zaznívá, že pro předsedu strany by bylo výhodnější mít Dienstbiera v ohrádce, než aby grémium ostřeloval zvenku.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka za Dienstbierem dlouhodobě stojí. „Do užšího vedení sociální demokracie patří a má při opětovné kandidatuře na místopředsedu moji jasnou a silnou podporu,“ napsal ČESKÉ POZICI. Otázkou je, jak daleko bude ochoten v podpoře Dienstbiera zajít.

Jeden z významných pražských delegátů pod příslibem anonymity uvedl: „Sjezd v podstatě bude mít dvě varianty scénáře. Prvním je klidná verze, kdy Sobotka nebude tolik tlačit na prosazení Dienstbiera do grémia a u ostatních místopředsedů dojde k jakési domluvě mezi Sobotkovým a Haškovým křídlem. Pak je tu ale i divočejší verze, kdy Sobotka bude ochoten na Dienstbierovi vykrvácet. Nejenže ho bude tlačit do vedení, ale navíc bude prosazovat své spojence na ostatní místopředsednická křesla. To by mohlo vyvolat ostré spory.“

Případná ztráta místopředsednického křesla by sice neměla být pro Dienstbiera fatálním zásekem politické kariéry – senátor je stínovým ministrem spravedlnosti. O tuto funkci, jež signalizuje potenciální šance na zisk ministerského postu, by u Sobotky přijít neměl. Na druhou stranu být v grémiu strany v době případného vládního angažmá znamená být u strategických jednání o vládě, což je pro ministry důležité.

Marie Benešová

Sociální demokraté musejí mít dle stanov ve vedení ženu a tou je nyní místopředsedkyně Marie Benešová. Na problém si však zadělala před prvním kolem prezidentských voleb, když novinářům sdělila, že její hlas získá Miloš Zeman. Tím se de facto postavila proti stranickému kandidátovi, za což dodnes sklízí kritiku nejen od „sobotkovců“. I Michal Hašek, jindy blízký spojenec Benešové, se nechal slyšet: „Jestli někomu vyčítám, že nebyl takovým hráčem, byla to Marie Benešová, která veřejně podpořila jiného kandidáta ještě před prvním kolem prezidentské volby, jakkoli mám Marii Benešovou lidsky rád.“

Názor delegáta: Právě volba místopředsedkyně je jedním z nejproblematičtějších bodů nadcházejícího sjezdu

Dobře informovaný delegát středočeské sociální demokracie dokonce míní, že právě volba místopředsedkyně je jedním z nejproblematičtějších bodů nadcházejícího sjezdu. „Je tam pat. Uvidíme až v Ostravě.“ Podle delegátky z Ústeckého kraje, ve kterém Benešová získala nominaci (krom toho v kraji Středočeském), obdržela Benešová podporu proto, že tam v minulosti pomáhala řešit problémy s nábory takzvaných mrtvých duší a velrybářskými praktikami. „Ukázala, že umí straně pomoci,“ dodala delegátka. Že Benešová obhájí post, se ještě před měsícem zdálo nemožné, v posledních dnech však podle vnitrostranických zdrojů Benešová sílí. 

Zdeněk Škromach

Poněkud překvapivě se v posledních dnech objevilo na seznamu adeptů na odpis jméno hodonínského senátora Zdeňka Škromacha. Ač je považován částí straníků za levicovou ikonu, některým vadí, že pro stranu toho ve vedení příliš nedělá a údajně spíše jen žije ze své minulosti (exministr, na jižní Moravě populární lidový politik). Tuto informaci nám sdělil jeden z hejtmanů ČSSD, který si nepřál být jmenován. Škromach by mohl ztratit pozici údajně v okamžiku, kdy by se ukázalo, že šanci projít sítem nemá Dienstbier.

Vypadnutí Zdeňka Škromacha by mohlo sjezd významně poznamenat

Podle lidí z prostředí kolem Michala Haška došlo nedávno k dohodě Středočeského a Moravskoslezského kraje, což by údajně mělo Škromachovi zajistit dostatečnou sílu. Šéf středočeské ČSSD Miloš Petera to však popřel a naznačil, že Škromach funkci stoprocentně jistou skutečně nemá: „Zdeněk Škromach nezískal naši nominaci. Nicméně stále vyjednáváme. U místopředsedů to s výjimkou Haška nemá stoprocentní nikdo.“ Vypadnutí Škromacha by mohlo sjezd významně poznamenat (podobně jako problém „Dienstbier“). Bylo by pochopeno jako oslabení Haškova křídla, které sympatizuje s Milošem Zemanem, a jako snaha o utlumení vlivu prezidenta ve straně.

Na téma Škromach jsme zachytili ještě jeden střípek. Pražský delegát ČESKÉ POZICI řekl, že ve straně se šeptá i o „šíleném“ scénáři: Kdyby prý Škromach těsně před sjezdem vycítil, že nemá šanci post místopředsedy obhájit, mohl by vyzvat Sobotku v boji o předsednický post. Sjezd by tím dostal úplně jiný náboj.

Martin Starec

V úterý večer jsme se dozvěděli ještě o jednom plánu, který se prý upekl až v posledních dnech. Údajně by z vedení měl odejít veřejnosti nepříliš známý místopředseda pro hospodaření Martin Starec. Post místopředsedy by získal plzeňský hejtman Milan Chovanec (viz dále), ve vedení by zůstali Škromach i Dienstbier. Tím by se jednou ranou zabilo několik much – neoslabili by ani sobotkovci, ani haškovci, do vedení by se navíc dostala nová tvář.  

Řada delegátů i členů vedení se shoduje, že Starec je směrem dovnitř strany důležitý, neboť zná její fungování a ve funkci stranického hospodáře je nepostradatelný. Tuto aktivitu by však nemusel vykonávat z pozice místopředsedy. „Politické poselství Martina Starce není velké,“ dodal člověk blízký členům grémia.

Kandidáti na vzestup

Největší šanci proniknout do vedení strany mají plzeňský hejtman Milan Chovanec a místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková. Hovořilo se ještě o jihočeském hejtmanovi Jiřím Zimolovi, který se však dle zdrojů z vedení strany nakonec domluvil na podpoře Chovance. ČESKÉ POZICI ovšem Zimola napsal: „Vše je v jednání a může se stát cokoliv. Tedy kromě toho, že bych kandidoval na předsedu :-) Budu postupovat tak, aby na sjezdu bylo zvoleno silné vedení a fungující tým. Budu-li jeho součástí, či ne, se rozhodne nejpozději v pátek.“

Milan Chovanec

Stínový ministr dopravy a plzeňský hejtman Milan Chovanec by mohl představovat kompromisní řešení, kdyby neprošel Jiří Dienstbier (nebo Martin Starec). Ve straně je Chovanec považován za úspěšného hejtmana, který je pilný i jako stínový ministr (například Oranžová kniha dopravy). Pozičně stojí zhruba mezi Haškem a Sobotkou, straníky je zpravidla označován spíše za Sobotkova spojence. Podporu mu však vyjádřil i Michal Hašek.

Za Chovancem stojí také vlivná pražská buňka, která do boje o místopředsedu vyslala Jiřího Bodenlose, ten má však chabé šance. Pro pražskou ČSSD by prý bylo vítězstvím, kdyby neuspěl Dienstbier (který je s pražským vedením „na kordy“), a místo něj do grémia pronikl Chovanec. „Kandiduji jako dlouholetý člen sociální demokracie. A mám ambici více propojit vedení strany s realitou všedního života, jak ji znají lidé v regionech,“ řekl Chovanec ČESKÉ POZICI. 

Alena Gajdůšková

První místopředsedkyně Senátu by mohla nahradit Marii Benešovou. Zpočátku měla senátorka výhodnější výchozí pozici. Místopředsednickou nominaci získala na sedmi krajských konferencích (Benešová jen na dvou), ústavně je jedním z nejvýše postavených sociálních demokratů v zemi, navíc patří mezi spojence předsedy Bohuslava Sobotky. Postupem času se však situace začala komplikovat.

Pokud by Gajdůšková uspěla, mohla by ve vedení strany výrazně posílit Sobotku a jeho přívržence

Gajdůšková totiž v rozhovoru pro ČESKOU POZICI uvedla, že pro ty, kdo tíhnou k Zemanovi (například Škromach nebo Benešová), by možná bylo výhodnější přejít do SPOZ. Tím proti sobě poštvala haškovce. Statutární místopředseda Hašek v reakci na její slova webu idnes.cz řekl: „Myslím, že sociální demokracie by se měla před sjezdem a volbami sjednotit a sjednocovat. V tomto kontextu bych doporučil kolegyni Gajdůškové, aby se zaměřila na práci na programu místo hledání nějakého vnitřního nepřítele.“

Nejmenovaný vlivný středočeský delegát si myslí, že Gajdůšková měla zpočátku navrch, ale teď není jasné, která z žen zvítězí. „Gajdůšková není ve straně silným koněm, neumí tak vyjednávat.“ Boj o funkci místopředsedkyně se přitom může ukázat jako klíčový. Pokud by totiž uspěla Gajdůšková, mohla by ve vedení strany výrazně posílit Sobotku a jeho přívržence.

Krajskou nominaci získala také málo známá politička Lenka Fojtíková z Moravskoslezského kraje – s ní se však nepočítá, neboť ze stejného regionu je místopředseda Lubomír Zaorálek, který by měl svůj post obhájit. Podle zdrojů z vedení strany není vyloučeno, že nakonec delegáti navrhnou na místopředsedkyni úplně jinou kandidátku.

Co vyvolá prezident?

S patrnou nervozitou se očekává návštěva prezidenta Miloše Zemana, který má s několika členy současného grémia ČSSD (například Sobotka a Zaorálek) kvůli neúspěšné prezidentské volbě v roce 2003 nevyřízené účty. Vyvolá něco, čím by mohl vzít za své kýžený obraz jednoty strany?

Nečekáme, že Zeman do průběhu sjezdu a jeho výsledků zasáhne zásadně

Prognóza: Nečekáme, že Zeman do průběhu sjezdu a jeho výsledků zasáhne zásadně. Jistě dodá kuráž některým kandidátům, kteří to mají nahnuté (Škromach, Benešová); do některých – třeba do Dienstbiera – si rýpne, příjemné potkání to asi nebude ani pro Sobotku, který se minulý týden navezl do Zemanovy SPOZ. Ale drsnější konfrontace se podle sebíraných názorů zatím odkládají.

Podpůrným argumentem budiž i fakt, že Sobotka (zatím) nemá protikandidáta. Zemanovi sympatizanti Benešová i Škromach jsou ve straně oslabení, Hašek má pozici statutárního místopředsedy téměř jistou. Situace se zatím vyvíjí tak, že případný tvrdý střet, ať už by měl být vyvolán uvnitř strany či v širším smyslu na levici, do sněmovních voleb 2014 nenastane. Pak ale přijde vyjednávání o vládě, kdy Zeman teoreticky dostane prostor Sobotkovi a spol. ukázat svou sílu. Bude se na to jistě připravovat. V takovém případě by však mohli konflikt tlumit haškovci, kteří mají k Zemanovi blízko. Velmi bude záležet na přesvědčivosti volebního zisku.

Válcování se nehodí

Delegáti si přejí, aby sjezd stranu posílil, což může zhatit snad jen vyhrocení sporu kolem personálního obsazení grémia. Pro vztahy Sobotka-Hašek by zřejmě nejméně bolestivou variantou byla ztráta Benešové. Naopak výpadek Škromacha nebo Dienstviera by vzájemné vztahy mohl citelně nabourat. Pokud by neuspěl Dienstbier, částečnou náplastí by pro Sobotku mohlo být zvolení Chovance a Gajdůškové, která by nahradila Benešovou.

Sociální demokracii by uškodilo, kdyby sjezd „zválcovala“ jedna strana – ať už haškovci, či sobotkovci. Pro budoucí vyjednávání o vládě (se SPOZ,  KSČM, případně středovými stranami) a vůbec pro atmosféru v tradičně vypjaté předvolební kampani by byla strategicky výhodnější pestrá sestava vedení. Optimálně: Sobotka-Hašek-Zaorálek-Chovanec-Dienstbier-Škromach-Gajdůšková.

O situaci ČSSD v širších souvislostech jsme psali v textu ČSSD si s programem hlavu lámat nemusí.