Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Před lety ho zničil skandál. Politik Miroslav Poche ale „vstal z mrtvých“.

  9:44

Příběh vlivného sociálního demokrata ukazuje, že když se neštítíte politického řemesla, sponzorská aféra vás nepoloží.

Významný pražský politik ČSSD Miroslav Poche. foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto ČTKČeská pozice

Bylo pondělí 4. října 2010 a ještě zhruba ve 14 hodin odpoledne nic nenasvědčovalo tomu, že by se cokoliv mělo razantně změnit v politické kariéře tehdy 31letého sociálního demokrata Miroslava Pocheho, jednoho z lídrů pro komunální volby v Praze. Pak mu ale zavolali redaktoři z Hospodářských novin, zeptali se ho na finanční odměny z pražských městských firem a průšvih byl na světě. Poche se nevědomky přiznal, že tak nějak bokem sponzoroval ČSSD. Skandál téměř zničil kariéru mladého pražského politika. Ale jen téměř.

Od vypuknutí aféry Poche udivoval svou politickou imunitou. Z kandidátní listiny pro pražské volby na podzim 2010 nazdory nesouhlasu vedení ČSSD nevypadl. Po vytvoření koalice ODS a ČSSD na magistrátu se stal šéfem dozorčí rady Pražských služeb a členem dozorčí rady Kolektory Praha, firem ve vlastnictví hlavního města. Loni v červnu už získal i politickou funkci – stal se místostarostou na Praze 3 a později dokonce šéfem „celopražských“ zastupitelů za ČSSD; nyní je tudíž jedním z nejdůležitějších vyjednavačů o nové pražské vládě. Od skandálu uplynulo pouze 2,5 roku a Poche je zpět v plné polní.

Od skandálu se „sponzorováním“ ČSSD uplynulo pouze 2,5 roku a Poche je zpět v plné polníRevírem politického dravce je pražský Žižkov, kde jsme se také sešli k rozhovoru. Jedna z tamních putik je oblíbeným místem Pocheho a spol., během interview do ní zavítal například i Pocheho spojenec Petr Dolínek. ČESKOU POZICI zajímalo, jak se Pochemu podařilo během necelých tří let vyškrábat z politického suterénu zpět do nejvyšších pater pražské politiky, jak s odstupem času svůj skandál hodnotí, jaké jsou jeho cíle v rámci ČSSD nebo zda by si troufl opět na vyhřáté křeslo v dozorčí radě nějaké městské společnosti.

Už to nikdy neudělám!

„V každém případě toho lituji. Poučil jsem se, omluvil se za to, co jsem udělal. Takovou chybu člověk v politice nemůže opakovat, protože důvěra se pak hledá zpětně velmi náročně,“ kaje se dnes Poche za průšvih s neoficiálním sponzoringem ČSSD v roce 2010. Co vlastně bylo účelem 200tisícového daru, který rozepsal jako členské příspěvky? Upevnil si tím v rámci strany pozici? Chtěl to po něm někdo z jeho stranických nadřízených?

„Byl to dar straně. Lidé by straně měli vracet peníze, které politici vydělali v orgánech městských společností. Jen se to nesmí udělat tak nešťastným způsobem, jak jsem to učinil já. Určitě mne k tomu nikdo nenutil,“ říká Poche. V minulosti se právě Poche stal symbolem politiků, kteří si oblíbili vysedávání v orgánech městských společností – působil v orgánech Trade Centre Praha, Pražské energetiky, Pražských služeb a Kolektory Praha. S tím už prý je ale konec, v orgánech městských firem dle svých slov působit nechce.

Kolik peněz si vydělal působením v orgánech městských společností dohromady, se Poche zdráhá říct„Ne. V našem klubu budu doporučovat, abychom případně oslovovali odborníky. Já osobně o to určitě neusiluji. Nepřijde mi úplně racionální, jakým způsobem TOP 09 členy ODS odvolává, ale to je jejich věc a jejich zodpovědnost,“ naráží Poche na fakt, že „topka“ po rozpadu koalice například z dozorčí rady dopravního podniku odvolala Davida Vodrážku či Josefa Noska (oba ODS), ale jiné členy této strany – například Pavla Hurdu – v radě ponechala.

V roce 2010 Poche uvedl, že za činnost v Pražské energetice (PRE) inkasoval po zdanění zhruba 1,1 milionu korun. Kolik peněz si vydělal působením v orgánech městských společností dohromady, se však zdráhá říct: „Pohybuje se to mezi pěti až 25 tisíci měsíčně. Záleží na tom, jaký zisk daná firma má, kolik má zaměstnanců. V Pražských službách jsem dostával zhruba 18 tisíc, v PRE to bylo měsíčně 25 tisíc až 30 tisíc. Celkovou částku teď nevím.“

Nesólovat jako „Sionko“

V rámci strany mu prý po aféře pomohlo, že loni na jaře se sociální demokracii na Praze 3 povedlo svrhnout tamní ODS. „Na Praze 3 se nám podařilo poslat starou ODS – reprezentovanou Pavlem Hurdou – do opozice. To samé se nám teď podařilo na magistrátu. I to dokazuje, že jsem se poučil. Sociální demokracie v Praze potřebuje nový náboj. Všichni společně jí ho dodáme,“ burcuje.

Po sponzorské aféře a vypadnutí ČSSD z koalice na pražském magistrátu na podzim 2011 by však jeden neřekl, že parta okolo Pocheho, Petra Hulinského či Karla Březiny bude mít ještě v tomto volebním období nějakou šanci ovlivnit politické dění v Praze. Jenže i když se to leckterým voličům a pozorovatelům pražské politiky nemusí dvakrát zamlouvat, tito politici pražské sociální demokracie tvoří sehraný tým, který sice v prvním poločase dostal několik gólů a vypadal „na ručník“, ale v poločase se vzpamatoval. Březina je v zákulisí popisován jako motor týmu, který je například schopný během krátké doby připravit návrh zákona, Hulinský jako sociálně zdatný kapitán se zkušenostmi z mnoha zápasů a Poche jako politický hrot s tahem na branku.

V konfrontaci s Pochem, Hulinským a Březinou nedopadli Bohuslav Svoboda, Jiří Dienstbier a Zdeněk Tůma příliš dobře„V dnešní rozbouřené době je souhra a týmová spolupráce velice cenná. Například pražská ODS řeší jen vlastní rozmíšky a na řízení města, které je v žalostném stavu, jí nezbývá čas. Na rozdíl od toho je TOP 09 vnitřně jednotná, a přestože je politicky zcela jinde, má schopnost držet dané slovo. A k tomu fotbalovému mančaftu, co jste popsal, bych ještě dodal, že největší průšvih jsou politici, kteří nenahrají a nedají gól. Takový Libor Sionko,“ vzpomněl Poche bývalého fotbalového reprezentanta, přestože by se podobných borců určitě našlo mnohem víc.

V konfrontaci s těmito pražskými harcovníky nedopadli lídři ODS, ČSSD a TOP 09 z voleb 2010 – Bohuslav Svoboda, Jiří Dienstbier a Zdeněk Tůma – příliš dobře. Svoboda byl z postu primátora sesazen, Dienstbiera zcela odstřihli v pražské ČSSD a Tůma se navzdory vítězství ve volbách nijak výrazně v Praze neprosadil.

„Zdeněk Tůma není příliš dobrý politik. Mohu ho obdivovat jako bankéře, sportovce či ekonoma, ale není to žádný plamenný řečník. Není to kandidát na primátora, byla to tvář pro TOP 09. Bohuslav Svoboda je zkušený doktor, na doktorskou reputaci český volič slyší automaticky. Vytáhla ho stará a zdiskreditovaná parta v ODS, protože se potřebovala schovat za kandidáta na primátora. Jenže tím, že byl zvyklý nést celý život primárně odpovědnost sám za sebe, neuměl pak v politice nést odpovědnost za tým. Jiří Dienstbier je kapitola sama pro sebe, nemohu a nechci to komentovat. Osobně se známe a byl to náš prezidentský kandidát. V tuto chvíli je senátorem za Kladno, to mluví samo za sebe,“ zní Pocheho hodnocení politiků, kteří jsou nyní odstaveni na druhé koleji.

Jaké vztahy vlastně panují mezi Pochem a Hulinským? Nepřenechal stínový ministr pro sport a mládež pražskou situaci Pochemu, aby se mohl soustředit na příští sněmovní volby a případné angažmá ve vládě?

„Nelze říci, že jsme kamarádi, vzhledem k věkovému rozdílu. Spolupracujeme spolu ale 12 let, máme velmi dobré vztahy. Neřekl bych, že Petr Hulinský nyní ustoupil do pozadí. Je stínovým ministrem, je členem předsednictva strany. Jsem teď v pražské ČSSD nejviditelnějším politikem jen kvůli tomu, že jsem předsedou zastupitelského klubu. Výraznou osobností je odborně i politicky Karel Březina, stejně tak Petr Dolínek,“ ujišťuje místostarosta Prahy 3.

Žádní Hrdličkové ani Janouškové

Miroslav Poche vede vyjednávací tým ČSSD o nové pražské koalici. Dodnes ale není úplně jasné, co všechno přispělo k pádu primátora Svobody a jeho koalice. Pouhá nespokojenost TOP 09 s činností ODS? Pomsta primátorovi za jeho údajné politické podrazy? Záměr pražských stratégů vytvořit v Praze nepřehlednou politickou situaci a takzvaný mrdník, čímž by vznikl prostor pro nové hnutí ve volbách 2014? Nebo snaha šíbrů a silných ekonomických skupin dostat do svých spárů primátora?

K politické situaci v Praze: „Myslím si, že lze vyloučit vliv jakýchkoliv Hrdličků a Janoušků v tuto chvíli. To je úplná hloupost.“„Myslím si, že lze vyloučit vliv jakýchkoliv Hrdličků a Janoušků v tuto chvíli. To je úplná hloupost. Hrdlička je sice hybatelem části ODS, ale rozpad koalice občanských demokratů a ,topky‘ byl způsoben špatnými vztahy v koalici. Jsou zde dva základní momenty, které vnímám už od loňského léta, možná už jara. TOP 09 se cítila velmi nekomfortní v situaci, kdy byla dominantní pravicovou stranou a nesla náklady primátora za ODS. Už loni na podzim jsme usilovali o odvolání primátora Svobody, v čemž se nyní protnuly naše zájmy s TOP 09. A pak ve chvíli, kdy bylo kvůli Opencard obviněno deset členů rady, rada se logicky musela otřást,“ míní Poche.

Žižkovský politik popírá informace ČESKÉ POZICE, že byl před dvěma týdny s některými kolegy straníky viděn v jedné luxusní pražské restauraci u jednoho stolu s vlivným občanským demokratem Tomášem Hrdličkou. „Ne, to určitě nejednáme takhle po restauracích, ani nic dopředu nekonzultujeme. Samozřejmě se známe a pozdravíme se, když se potkáme. ODS je v tuto chvíli tak marginalizovaná v pražském prostředí, že žádní její členové nemají sílu chod města ovlivnit.“

Podle Pocheho je výsledkem vlády Bohuslava Svobody každopádně zmatek. „Když jsme s ním byli v koalici my, blokoval naše návrhy. Když byl v koalici s TOP 09, sám do rady nic nepřinesl a blokoval to, co přinesli radní z TOP 09. Ten mrdník, o kterém mluvíte, je výsledkem jeho vedení města. Nemyslím, že by bylo třeba pod takovým kotlem ještě víc zatápět.“ Co se týká nějakého nového hnutí, podle šéfa pražských zastupitelů ČSSD bude mít takový subjekt problém vymyslet nějaký program. „K dostavbě tunelu Blanka program nevymyslíte, musíte být hlavně kompetentní, abyste takové problémy vyřešili,“ dodává.

Poche je na odvolání Svobody, které proběhlo na konci května v režii s TOP 09, patřičně hrdý. „Dokázali jsme odvolat primátora z ODS. Určitě se nestane, že vstoupíme rok před volbami do koalice s TOP 09. Jiří Dienstbier byl zastáncem koalice s TOP 09. Teď by to vhodné nebylo, vzhledem k angažmá ,topky‘ v Nečasově vládě.“

Gross? Děkuji, nechci.

Podíváme-li se na vedení sociální demokracie, Poche má poměrně blízko k druhému nejvýše postavenému muži ve straně Michalu Haškovi. „Nemáme k sobě daleko. Stejně tak ale k Bohuslavu Sobotkovi máme jako pražská organizace blízko. Jejich případné problémy neřešíme, netýkají se nás.“

„Určitě se nestane, že vstoupíme rok před volbami do koalice s TOP 09“Praha prý ve straně byla vždy velmi svébytná jednotka. „Vladimír Špidla v kuloárech říkává, že pražská sociální demokracie je problémem ČSSD. Nemyslím si to. Jen máme trochu jiné předpoklady pro sestavování krajských koalic. V Praze nikdy nevytvoříme koalici s KSČM, a není to jen tím, že má KSČM málo zastupitelů. Lišíme se i od Středočechů, natož od severní Moravy. Musíme se snažit prosadit naše zájmy jinak než zbytek ČSSD.“

Poche je pragmatik, který pokud se neušpiní o další kauzu, může v rámci ČSSD v budoucích letech stoupat. Nic takového ale nahlas nepřizná. „Moje osobní cíle jsou spíš v oblasti sportu, jezdím na kole, běhám maratóny a jsem hodně aktivní v Českém svazu cyklistiky. V rámci strany určitě budu vystupovat proti spolupráci ČSSD s KSČM. Z hlediska ideového, pražského a rodinného pro mne vládní angažmá v tuto chvíli není přípustné. Vedu klub zastupitelů v opozici a chci se ještě dlouho soustředit na pražskou komunální politiku.“

„Z hlediska ideového, pražského a rodinného pro mne vládní angažmá v tuto chvíli není přípustné“Až se nám ta jeho skromnost nechce věřit. Prý ale bere život tak, jak přijde. „Byl jsem poradcem Jana Kohouta, spolupracoval jsem s Jiřím Dienstbierem starším, pracoval v diplomacii, vystudoval mezinárodní vztahy, ale byl jsem i brigádníkem v Tesku. Po svobodovském puči na magistrátu jsem měl radost, že jsem se mohl stát radním na Praze 3. Mně je 34 let a neusiluji o parlamentní funkce. Musím se ještě mnohé naučit, nechci dopadnout jako Stanislav Gross. Držím se se svými cíli při zemi.“

Pocheho příběh je názornou ukázkou, že když ovládáte politického řemeslo, jste urputným a pragmatickým vyjednavačem, navíc obklopeným vhodnými spoluhráči, ani kauza s nekalým sponzorováním strany vás nemusí zničit. Přesvědčí to však za rok i voliče?