Lidovky.cz

Pražský úředník a jeho dotační „malá domů“

  16:21
Elitní úředník Jan Hauser šéfuje unijním penězům pro Prahu. Kolem miliard krouží i jeho bývalá firma – Evropská rozvojová agentura, která však rodinnou firmou zůstává i nadále. Jediným společníkem je totiž dnes František Hauser, otec Jana Hausera. Střet zájmů? Úředník tvrdí, že žádný neexistuje.
Evropské dotace – ilustrační foto.

Evropské dotace – ilustrační foto. foto: Lidovky.cz

Co do objemu spravovaných dotací patří Jan Hauser, ředitel odboru evropských fondů na pražském magistrátu, mezi nejmocnější tamní úředníky. Spadá pod něj operační program Praha – pól růstu, v němž se v letech 2014 až 2020 rozděluje celkem jedenáct miliard korun.

Hauser má s dotacemi velké zkušenosti – šest let vlastnil Evropskou rozvojovou agenturu (ERA), která se za jeho působení vypracovala mezi klíčové hráče na poli dotačního poradenství, pracoval také na třech různých ministerstvech. O evropských fondech přednáší na Univerzitě Karlově, působil i na univerzitách v Melbourne a Glasgow.

Až potud by se Hauserův životopis dal číst jako příběh experta, kterého státní správa dokázala zlanařit na druhou stranu dotační barikády – od toho, kdo peníze z EU pomáhá získat, po úředníka, který dbá na jejich rozdělování.

V srpnu 2014, krátce poté, co začal Hauser působil na ministerstvu spravedlnosti, Evropskou rozvojovou agenturu prodal. Jenže společnost dál zůstává rodinnou firmou.

Mnohé však nasvědčuje tomu, že přechod na druhý břeh zůstal jen na půli cesty a Hauser se v dotačních tocích z EU pohybuje uprostřed proudu. V srpnu 2014, krátce poté, co začal Hauser působil na ministerstvu spravedlnosti, Evropskou rozvojovou agenturu prodal. Jenže společnost dál zůstává rodinnou firmou – jediným společníkem je dnes František Hauser, otec Jana Hausera. Sám úředník přitom tvrdí, že se ve střetu zájmu necítí.

„Firmu jsem prodal, na jejím chodu se nijak nepodílím,“ říká k tomu magistrátní úředník. který bdí nad evropskými dotacemi pro Prahu. A Evropskou rozvojovou agenturu prý neřídí ani jeho otec. „Jako majitel nepodniká, od toho má firma svého jednatele,“ vysvětluje. Tím je Martin Synkule, Hauserův dlouholetý kolega.

„Odklonění“ firmy do rodinných rukou v malém připomíná kroky dnes již pravomocně odsouzeného Miroslava Elfmarka, který poradenskou firmu ITS 42 po nástupu na post ředitele sekce fondů EU na ministerstvu průmyslu v roce 2007 převedl na svého otce, společnost se ale dál pohybovala v byznysu s dotačním poradenstvím.

Nepotistická vazba

David Ondráčka, ředitel české pobočky Transparency International, kterého LN s Hauserovým příběhem seznámila, vidí prodej firmy do rukou rodiny jako nedostatečný krok.

„Není sporu, že v tom střet zájmů je, převodem na otce zůstala nepotistická vazba. Firma může mít insider informace, anebo minimálně uchazeči o jejich služby si to myslí, ten osobní kontakt tam vidí, a proto si ji najímají. Převod na rodinného příslušníka je naprosto nedostatečný krok. Jediný správný krok je firmu prodat úplně mimo své okolí,“ říká Ondráčka. Pro úplnost dodejme, že údaje ke kauze LN Ondráčkovi poskytly jen v obecné rovině bez toho, aby padl název agentury, úředníkovo jméno nebo operační program, který spravuje.

„Není sporu, že v tom střet zájmů je, převodem na otce zůstala nepotistická vazba. Firma může mít insider informace, anebo minimálně uchazeči o jejich služby si to myslí.“

Faktem je, že ERA na svých webových stránkách nabízí zpracování projektové žádosti na míru, a to i z operačního programu, kterému Hauser šéfuje. A agenturu si najal dokonce i pražský magistrát, tedy Hauserův zaměstnavatel. Loni v září hlavní město objednalo u agentury rešerše pro realizaci jedné z výzev OP Praha – pól růstu, balíku peněz, nad nímž bdí sám Hauser. Zakázku v hodnotě 113 tisíc korun podepsal Hauserův kolega Radek Svoboda, ředitel odboru evidence, správy a využití majetku, a to na základě přímé poptávky.

„Nic o tom nevím. Pro mě je důležité, že Evropská rozvojová agentura není žadatelem dotací. Která agentura žádost chystá, se já nedozvím, to na žádosti nikde napsáno není,“ vysvětluje Hauser, proč se „malá domů“ v jeho gesci dá vyloučit.

Existuje ovšem další doklad, který svědčí o tom, že Hauser mohl svou bývalou firmu k jednomu kontraktu přinejmenším popostrčit. V listopadu 2015 si Praha 15 najala Evropskou rozvojovou agenturu na zpracování žádosti o dotaci na místní akční plán rozvoje vzdělávání (MAP). A nepřímo přitom padlo i Hauserovo jméno.

„Kombinace zapojení odborných útvarů městské části a experta se jeví jako velice vhodná. Uvedený postup a zájem ucházet se o tuto a další dotace byl také konzultován na osobním jednání s ředitelem odboru fondů MHMP,“ stojí v důvodové zprávě usnesení rady městské části Praha 15. Připomeňme, že MAP je důležitou podmínkou pro další čerpání peněz z EU na vzdělávání. Kromě jiného z programu, který Hauser spravuje.

Trh s dotačním poradenstvím je zahuštěný a každá konkurenční výhoda se počítá. ERA má každopádně budoucí klienty dobře podchycené. Kromě zmíněné „patnáctky“ úspěšně napsala žádosti o grant na MAP za Prahu 3, 4, 10, 21 a 22.

Jan Hauser

Jan Hauser patří mezi experty na dotační politiku EU.

Byl poradcem na ministerstvu pro místní rozvoj a v resortu obrany.

Založil a vedl společnosti FM Consulting a Evropskou rozvojovou agenturu, kterou v roce 2014 prodal svému otci Františkovi.

Od května 2015 je ředitelem odboru fondů EU na Magistrátu hlavního města Prahy, spadá pod něj program Praha – pól růstu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.