Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Pražský primátor Hřib neřeší problémy města. Dělá si jen laciné PR

Poslanec Patrik Nacher. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

V celostátních volbách i preferencích si hnutí ANO drží náskok před ostatními, v Praze to ale neplatí. Nejviditelnější aktér opozice z ANO Patrik Nacher se v rozhovoru domnívá, že se pověst hnutí rehabilituje.
  10:40

Patrik Nacher (nestraník za ANO), zastupitel hlavního města Prahy a poslanec Parlamentu ČR, v rozhovoru mimo jiné říká: „Zdeněk Hřib je primátorem marginálií. Jak jinak si vysvětlit podněty, s nimiž přichází na straně jedné – řešení bezproblémového novoročního ohňostroje, změna znělek na zastupitelstvu, vyvěšování vlajek na magistrátu spojené s focením, nediplomatické až arogantní jednání s premiérem o projektu administrativního komplexu v Letňanech – a kompetence, jež si primátor vzal pod sebe na straně druhé.“

LIDOVÉ NOVINY: Jak coby opoziční zastupitel hodnotíte první rok vládnutí nové koalice v hlavním městě v čele se Zdeňkem Hřibem (Piráti)?

NACHER: Jako velké zklamání mezi očekáváním a skutečností, mezi aktivistickými sliby a každodenní realitou. Připomenu čtyři slova, která zástupci současné pražské koalice nejčastěji zmiňovali jak v kampani, tak po volbách a která ilustrují, o čem mluvím – transparentnost, komunikace, kompetentnost a změna. Pokud jde o transparentnost, bylo to toto vedení Prahy, tedy rada, která poprvé v historii hlasovala na svém jednání tajně. A připomínám, že Piráti slibovali jednání rady v přímém přenosu! Stejně tato rada poprvé v historii falšovala zápis, pokud jde o výsledky jejího hlasování.

Pokud jde o transparentnost, bylo to toto vedení Prahy, tedy rada, která poprvé v historii hlasovala na svém jednání tajně. A připomínám, že Piráti slibovali jednání rady v přímém přenosu! Stejně tato rada poprvé v historii falšovala zápis, pokud jde o výsledky jejího hlasování.

Když se podíváme na styl komunikace, vidíme zase takovou zvláštní aroganci. Z 33 námi navržených bodů na jednání zastupitelstva nám koalice za poslední rok „velkoryse“ dovolila zařadit celé čtyři body. A poprvé se také stalo, že rada odmítla zařadit na program jednání zastupitelstva bod navržený kontrolním výborem, který se týkal podnětu a stížnosti občanů. Jistě si všichni pamatují, jak nám zejména Piráti vyčítali, že jsme body, které se týkaly veřejnosti, nezařadili na pevný čas, aby tam nemuseli lidé zbytečně čekat. Tentokrát jej pro jistotu nezařadili vůbec.

Pokud jde o kompetentnost, stačí zmínit fakt, že v odborných výborech, které jsou poradním orgánem zastupitelstva, sedí rekordní počet 44 „nezastupitelů“, vesměs za Piráty a za hnutí Praha sobě. Copak tyto strany nemají mezi svými zastupiteli odborníky? No a konečně slovo změna. Tato koalice se definovala jako koalice změny. Po ročních zkušenostech musím potvrdit, že jde o změnu, ale dle mého hlubokého přesvědčení a na základě každodenních zkušeností jde o změnu k horšímu.

LIDOVÉ NOVINY: A co personální politika? Došlo k větší transparentnosti?

NACHER: Piráti a spol. kritizovali předchozí vedení města, že vybralo ředitele dopravního podniku bez výběrového řízení. A co se stalo nyní? Této koalici stačilo jen pár měsíců, aby jmenovala 3, slovy tři ředitele městských firem bez výběrového řízení, paradoxně včetně dopravního podniku. To je k neuvěření. Je to vůbec možné?!

Tato koalice se definovala jako koalice změny. Po ročních zkušenostech musím potvrdit, že jde o změnu, ale dle mého hlubokého přesvědčení a na základě každodenních zkušeností jde o změnu k horšímu.

Zároveň si nedokážu představit, že by si ANO dovolilo, aby pronájem lukrativní restaurace dostal v Praze náš sponzor či člen. Praha sobě Jana Čižinského to udělala v případě pronájmu nebytových prostor Šlechtovy restaurace. Člověk, který za ně kandidoval a sponzoroval je, měl provozovat onu restauraci ve Stromovce. O tom, že to bylo za hranou, svědčí, že se tento krok nelíbil ani jejich koaličním partnerům.

LIDOVÉ NOVINY: A jak se vám líbí výkon primátora Hřiba?

NACHER: Stručně? Je primátorem marginálií. Jak jinak si vysvětlit podněty, s nimiž přichází na straně jedné – řešení bezproblémového novoročního ohňostroje, změna znělek na zastupitelstvu, vyvěšování vlajek na magistrátu spojené s focením, nediplomatické až arogantní jednání s premiérem o projektu administrativního komplexu v Letňanech, a kompetence, jež si primátor vzal pod sebe na straně druhé.

Neřeší reálné problémy města, ale dělá si jen laciné PR. Na rozdíl od naší bývalé primátorky Adriany Krnáčové, jež se nebála přímo angažovat ve složitých a kontroverzních tématech, kde výsledek, a tudíž i pozitivní PR, nebyl předem jasný, ať už šlo o vyjednávání kolem nájmu Škodova paláce, kauzy OpenCard či s taxikáři. Primátor Hřib se zásadním kompetencím vyhýbá a nechává je na radních.

LIDOVÉ NOVINY: Můžete být konkrétní?

Této koalici stačilo jen pár měsíců, aby jmenovala 3, slovy tři ředitele městských firem bez výběrového řízení, paradoxně včetně dopravního podniku

NACHER: Budu dokonce aktuální. Nedávno odmítl, aby to kromě radního Jana Chabra z TOP 09 byl on, kdo ponese odpovědnost za miliardový tendr na městský mobiliář a kdo bude informovat zastupitelstvo, jak se tato třaskavá věc vyvíjí. Spojené síly pro Prahu chtěly podpořit tento návrh opozice. Primátor Hřib v půlhodinové pauze tak dlouho přesvědčoval jejich zastupitele, že to nakonec neprošlo. On je však hlava města, která nese za ty věci odpovědnost, nelze se před tím schovávat.

LIDOVÉ NOVINY: Kdo v trojkoalici Pirátů, hnutí Praha sobě a uskupení Spojené síly pro Prahu dominuje nejvíce a proč?

NACHER: Podle toho v čem. Pokud jde o nekonzistentnost s předvolebními sliby, Piráti a Praha sobě, pokud jde o řízení města, ani nevím. Za mě, zejména v posledních měsících, dominuje zmatek a neustálé koaliční spory, jež Prahu dopředu neposouvají.

LIDOVÉ NOVINY: Piráti občas přicházejí s výrazně levicovými myšlenkami, kvůli kterým jim kritici někdy dávají nálepku neomarxistů. Může v tom případě v Praze fungovat jejich koalice s TOP 09, jež se hlásí k pravici?

NACHER: Nemůže, ale jak vidíte, koalice navzdory všem potížím dál funguje. Přesněji řečeno nefunguje, ale tak nějak vládne. Doplácejí na to Pražané. Současná koalice však naráží na své limity. Při klíčových hlasováních se již stává, že koaliční TOP 09 nepodporuje kroky rady. Celkem logicky. Tato koalice, která by se dala přejmenovat na koalici zdražování, totiž v posledních měsících na každém jednání zastupitelstva přichází s nějakou položkou, kde sahá do peněženek občanů.

Nedávno primátor Hřib odmítl, aby to kromě radního Jana Chabra z TOP 09 byl on, kdo ponese odpovědnost za miliardový tendr na městský mobiliář a kdo bude informovat zastupitelstvo, jak se tato třaskavá věc vyvíjí

Minule to bylo zvýšení daně z nemovitosti, nedávno zvýšení poplatku za odvoz odpadu o 30 procent a jednotliví radní pak mluví i o dalším zdražování. Náměstek pro dopravu prohlásil, že parkování je v Praze zbytečně levné a primátor řekl totéž o jízdném v MHD. Můžeme tedy očekávat zdražování i zde. Nemluvě o zvýšení cen vodného a stočného, přestože se u této položky snižuje sazba DPH.

LIDOVÉ NOVINY: Zvyšování daní je však tradiční doménou levice, proč se tedy divíte?

NACHER: Divím se, že TOP 09 a pár dalších zastupitelů setrvává v koalici zdražování, protože zrovna je za levicovou stranu nepovažuji. Na druhé straně v komunální politice bych dělení na pravici a levici tak ostře neviděl. Spíše vidím dělení na ty, kteří chtějí rozumně rozvíjet město, stavět, investovat do infrastruktury, a na ty, kteří chtějí město spíše zakonzervovat, žijí z minulosti, rozvoji a změnám se brání s aktivistickou energií. Že se pak oba proudy potkají v koalici, je poněkud pikantní a v důsledku nefunkční.

LIDOVÉ NOVINY: Média jsou poslední dobou plna zmínek o silných osobních vazbách mezi některými významnými členy Pirátů. Zdá se, že politiku v Praze určuje tandem Jakub Michálek / Michaela Krausová, kteří jsou partnery v osobním životě. Připomíná to jiné vlivné partnerské dvojice z minulosti: Martin Bursík / Kateřina Jacques ze zelených či Petr Nečas / Jana Nagyová z ODS. V tom případě by primátor Zdeněk Hřib byl spíše jejich „loutkou“. Myslíte, že to tak je? Nebo jde o pouhou mediální derivaci, realita je zcela jiná a stranu přece jen řídí předseda Ivan Bartoš?

NACHER: Když je v politice přítomna partnerská dvojice, z definice věci to nedělá dobrotu – jak vůči spolustraníkům, tak navenek. Dříve či později vyhřeznou problémy. To však není hlavní problém této dvojice. To, co předvádějí Piráti v Praze, je neuvěřitelné. Nechápu, že když město chystá nový tendr na městský mobiliář, že se člen komise pro přípravu tendru a zároveň nový předseda pirátského klubu pan (Viktor) Mahrik a paní Krausová, která do značné míry určuje pirátskou politiku na magistrátu v Praze, potkávají s obžalovaným ředitelem jednoho z účastníků připravovaného tendru.

Zejména v posledních měsících, dominuje trojkoalici Pirátů, hnutí Praha sobě a uskupení Spojené síly pro Prahu zmatek a neustálé koaliční spory, jež Prahu dopředu neposouvají

Člověk si pak jen stěží řekne, že soutěž probíhá standardně. Pokud však jde o partnerskou dvojici, to je vnitřní záležitostí Pirátů, jak to mají nastavené. V tuto chvíli se Pirátům jen vrací to, co s takovou oblibou kritizovali u ostatních politických stran – neprůhlednost a nepotismus.

LIDOVÉ NOVINY: ANO ztratilo Prahu zcela oprávněně. Z hnutí jako by se vytrácela bojovnost. Přiznám se, že na první dobrou si nejsem schopen vybavit žádného zastupitele ANO ve „velké Praze“. A v městských částech už vůbec ne. Proč zbytek zastupitelů ANO rezignoval na opoziční roli?

NACHER: Nemyslím si, že rezignoval. Naopak, jako opozice vystupujeme na zastupitelstvech, ale i na výborech velmi aktivně, razantně, zároveň však korektně a kultivovaně. Ivan Pilný je velmi aktivní v oblasti financí, Radomír Nepil zase v IT, Luboš Brož patří k agilním zastupitelům směrem ke kultuře, Václav Bílek je úspěšný místostarosta a mohl bych pokračovat. Celý klub je aktivní, přijďte se někdy na zastupitelstvo podívat, to se s naším zastupitelským klubem v minulém období nedá vůbec srovnat.

LIDOVÉ NOVINY: Pardon, ale já o těch jménech, kromě exministra financí Pilného, slyším od vás poprvé...

NACHER: U mě je možná rozdíl v tom, že jsem zároveň poslancem parlamentu, tudíž komentuji i celostátní témata, proto jsem více vidět. Navíc berte v úvahu, že opozice se do médií vždy dostává hůře, ledaže by dělala akce na efekt. To by však zase bylo na úkor obsahu a serióznosti. Neděláme to dokonale, máme rezervy například v komunikaci na sociálních sítích, v prezentování alternativních řešení, ale nemyslím si, že bychom nebyli slyšet jako opoziční síla.

LIDOVÉ NOVINY: Sice je už více než rok po volbách, ale nemělo by se ANO v kampani soustředit zejména na hlavní programový bod – na dostavbu dálničního okruhu kolem Prahy?

Současná koalice naráží na své limity. Při klíčových hlasováních se již stává, že koaliční TOP 09 nepodporuje kroky rady. Celkem logicky. Tato koalice, která by se dala přejmenovat na koalici zdražování, totiž v posledních měsících na každém jednání zastupitelstva přichází s nějakou položkou, kde sahá do peněženek občanů.

NACHER: Dostavbu obou okruhů měly jako hlavní bod programu všechny strany včetně hnutí ANO. Teď se však ukazuje, že povolební realita je v podání koaličních stran poněkud jiná. Přešlapují na místě a příprava klíčových staveb se příliš neposouvá. Myslím si, že není vůle. Stále dokola připomínáme nejen tento bod, ale i další klíčové věci, jež usnuly – vznik jednoho stavebního úřadu pro větší stavby, rušení některých stavebních uzávěr, řešení parkovacích zón.

Ale nefunguje ani to, čím se koalice chlubila a co vypadalo jako jednoduchá věc, která se zařídí lusknutím prstů – koordinace oprav v Praze. Zeptejte se řidičů, jestli jsou letošní kolony kratší či delší než loňské nebo předloňské. Tam, kde se stálo 15 minut, tráví řidiči půl hodiny, a tam, kde kolony nebyly, teď už jsou. Hlavně že se pro auta omezil vjezd na Mariánské náměstí, kde sídlí pražský magistrát...

LIDOVÉ NOVINY: Jste autorem knihy Šílenosti doby korektní. Už vám kvůli vašim postojům někdo vyhrožoval či nadával na sociálních sítích?

NACHER: Už se to děje a tito lidé se tím odhalují. Bojují proti nenávisti a nálepkování tím, že jsou sami agresivní vůči odlišnému postoji, a nálepkují svoje oponenty výrazy jako xenofobní, homofobní, nesnášenlivý, radikální, extrémistický. Horují za toleranci jinakosti tím, že jinakost v názorové rovině odsuzují. Je to smutné, ale už jsem si zvykl a připravuji druhý díl knihy.

LIDOVÉ NOVINY: Ve velkých evropských městech roste poptávka po stále liberálnějších politicích, takzvaných pokrokářích. Ti jsou často v jejich čele. Je ještě šance pro zastánce tradičních hodnot?

V tuto chvíli se Pirátům jen vrací to, co s takovou oblibou kritizovali u ostatních politických stran – neprůhlednost a nepotismus

NACHER: Když se podíváte na výsledky celostátních voleb u nás, na Slovensku, v Maďarsku či v Polsku, abych zůstal v našem geoprostoru, narazíte na obrovské názorové rozdíly mezi postoji v hlavních městech těchto států a zbytkem země. Je to trend, takže občas mám pocit, že člověk se zdravým selským rozumem v hlavním městě by měl být chráněn proti diskriminaci jako menšina, mám-li se na to dívat očima zmíněných progresivistů.

Ale nemyslím si, že člověk, co se celý život hlásí k osobní odpovědnosti, svobodě a pravicovým hodnotám, by v Praze byl nějakým unikátem. Lidem jde především o to, aby Praha dobře fungovala, aby se investovalo a město se rozvíjelo. Když vidí, že se čtyři roky přešlapuje na místě, budou chtít změnu a bude jim jedno, kdo tam bude sedět.

Patrik Nacher (45)

  • Absolvent vysoké školy Bankovní institut, obor Bankovní manažer (2006).
  • V letech 1996 až 2004 pracoval v různých tiskových a mediálních pozicích ODS a později Unie svobody.
  • Od roku 2005 se angažuje pro Národní radu osob se zdravotním postižením ČR.
  • Provozuje několik internetových stránek, z nichž nejznámější se od roku 2005 zabývá tématem bank, poplatků a zvyšování finanční samostatnosti a gramotnosti spotřebitelů – www.bankovnipoplatky.com.
  • Byl spolumajitelem prvního kamenného obchodu pro levoruké ve střední Evropě.
  • Podílí se na projektech ke zvyšování finanční gramotnosti českých spotřebitelů, například na televizním pořadu Suma sumárum aneb kde jsou mé peníze (ČT). Je spoluautorem seriálu o finanční gramotnosti, který měsíc vycházel v Lidových novinách (2016).
  • V oblasti médií a marketingu se pohybuje 24 let, posledních více než 14 let se věnuje spotřebitelským tématům a bankovnictví. Je autorem knih Konec finančních negramotů v Čechách (2015) a Šílenosti doby korektní (2018).
  • Jako nestraník za ANO je zastupitelem hlavního města Prahy a poslancem Parlamentu ČR, kde je předsedou podvýboru pro ochranu spotřebitele.
Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...