Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Pražský primátor: Dohlédnu na projekt firmy CWI Smíchov

  10:28
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) po skoro dvou měsících poprvé promluvil k citlivé kauze podzemního vodního díla. Slíbil, že než radní začnou o budoucnosti developerského projektu na pozemcích nad vodním dílem hlasovat, magistrát zodpoví otázky, které nad výstavbou masivního komplexu bytů a kanceláří na pražském Smíchově visí.

Spor o utajované vodní dílo na pražském Smíchově. foto: Lidové noviny

Až dosud panovalo ze strany veřejných představitelů ke kauze citlivé výstavby na pražském Smíchově ticho. Teď se radnice hlavního města po skoro dvou měsících ozvala. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v rozhovoru pro LN uvedl, že dohlédne na projekt neprůhledné firmy CWI Smíchov. Developer hodlá stavět na pozemcích, pod kterými leží cenné vodní dílo, jež je schopno v případě nouze zásobovat pitnou vodou přes půl milionu obyvatel. „Pochopitelně je nutné, aby vodní zdroj a veřejné zájmy byly ochráněny,“ řekl Hřib.

Primátor slíbil, že než radní začnou o budoucnosti developerského projektu na pozemcích nad vodním dílem hlasovat, magistrát odpoví otázky, které nad výstavbou masivního komplexu bytů a kanceláří visí. Jasné zejména není, jak ochránit vodní zdroj pod zemí tak, aby jej výstavba nepoškodila.

„Těch otázek je mnoho. Nevíme, komu vodní dílo patří (o vlastnictví má rozhodovat soud – pozn. red.). Nevíme také, jak zajistit jeho ochranu. Pak jsou tu otázky z hlediska územního řízení, tedy co v dané oblasti může stát a jak to může vypadat. To vše je nutné vyřešit a zodpovědět,“ uvedl Hřib ke kauze, kterou LN začaly rozkrývat na začátku loňského prosince.

Pochybný majoritní vlastník

Nebýt několika odvážných politiků v minulé koalici bývalé primátorky Adriany Krnáčové (ANO), developer CWI Smíchov už mohl na svých pozemcích rejdit se stavební technikou. Předtím než začne, potřebuje získat výjimku ze stavební uzávěry, která na jeho pozemcích spočívá. Uzávěru může sejmout rada hlavního města. Loni v září dostali radní návrh na udělení výjimky z uzávěry na stůl, o dva hlasy však neprošel. Zejména díky tehdejším členkám rady Petře Kolínské (Strana zelených) a Janě Plamínkové (STAN).

Otazníků nad smíchovským projektem je víc. Jasné není, kdo je koncovým majitelem CWI Smíchov. Developer tvrdí, že majoritním vlastníkem je podnikatel Radek Menšík; obchodní rejstřík však nic takového neukazuje.

Že rada o návrhu tehdy hlasovala, je zvláštní, protože politici v tu dobu nemohli znát odpovědi na klíčové otázky kolem smíchovské výstavby. „Je to pozoruhodné, my k tomu přistoupíme mnohem odpovědněji,“ slíbil primátor Hřib. Otazníků nad smíchovským projektem je víc. Jasné není, kdo je koncovým majitelem CWI Smíchov. Developer tvrdí, že majoritním vlastníkem je podnikatel Radek Menšík; obchodní rejstřík však nic takového neukazuje.

Polovina akcií patří pražské společnosti Galleta právníka Josefa Březiny, jenž vystupuje za developera. Pět procent drží podnikatel Karel Kopp a zbylý 45procentní balík vlastní neprůhledná londýnská firma City West Investors Ltd. Na dotaz, kdo je majitelem této skořápky, developer pouze obecně uvedl, že majoritním vlastníkem mateřské CWI Smíchov je podnikatel Menšík. Dál tedy nebylo jasné, kdo je koncovým vlastníkem.

Rozkrytí majetkové struktury

Po sérii článků o vodním díle developer přišel s informací, že londýnskou City West Investors Ltd. vlastní Menšík. I kdyby tomu tak bylo, zbylých 55 procent drží společnost Galleta a podnikatel Kopp. LN vypátraly, že minimálně v rovině spolupráce má CWI Smíchov napojení na bývalého šéfa polostátního energetického gigantu ČEZ Martina Romana. Ten na dotazy LN neodpovídá. Právní zástupce CWI Smíchov Březina potvrdil, že vlivný bývalý ředitel ČEZ je partnerem developerské skupiny. Primátor Hřib bude chtít rozkrýt majetkovou strukturu smíchovského investora.

Minimálně v rovině spolupráce má CWI Smíchov napojení na bývalého šéfa polostátního energetického gigantu ČEZ Martina Romana. Právní zástupce CWI Smíchov Josef Březina potvrdil, že vlivný bývalý ředitel ČEZ je partnerem developerské skupiny. Primátor Zdeněk Hřib bude chtít rozkrýt majetkovou strukturu smíchovského investora.

„Jednoznačně jsem deklaroval, že bude-li se podepisovat s touto společností jakákoliv dohoda, budu chtít kompletní a důkladné rozkrytí majetkové struktury firmy až na úroveň skutečných koncových vlastníků. Zatím mám k dispozici jen informace dostupné z veřejných rejstříků,“ sdělil Hřib. O smíchovském podzemním díle donedávna vědělo jen několik zasvěcených. V hloubce několika desítek metrů stavební dělníci narazili v osmdesátých letech na vodní zdroj, když budovali smíchovskou stanici metra na trase B.

Zjistilo se, že vodu lze poměrně snadno upravit na pitnou a po dobu minimálně deseti dnů jí v případě nouze zásobovat až 600 tisíc lidí. Pro hlavní město má tento zdroj cenu zlata, o které však může přijít. Developer totiž prohlašuje, že inkriminovaná část metra mu patří. Podzemní poklad si nárokuje na základě skutečnosti, že nad objektem vlastní pozemky. Ve druhé polovině loňského prosince o tom informoval členy dozorčí rady pražského městského dopravce.

Rozhodne soud

„Tyto pozemky spolu s vodními díly nabyla naše společnost,“ informoval dozorčí radu 17. prosince 2018 jednatel firmy CWI Smíchov Menšík. Již týden předtím podobné psaní odeslal i pražskému primátoru Hřibovi. Vlastnictví vodního díla bude muset určit soud. Firma s neprůhlednou akcionářskou strukturou radnici nabízí, že upřednostňuje dohodu a části pozemků městu přenechá. „Došlo by k převodu i s pod nimi umístěnými vodními díly (primárně jímacími vrty),“ napsal developer členům dozorčí rady dopravního podniku.

Vlastnictví vodního díla bude muset určit soud. Firma s neprůhlednou akcionářskou strukturou radnici nabízí, že upřednostňuje dohodu a části pozemků městu přenechá. Taková nabídka má však háček – podzemní stavba je rozsáhlejší a leží pod větším množstvím pozemků, než které CWI Smíchov Praze nabízí.

Taková nabídka má však háček – podzemní stavba je rozsáhlejší a leží pod větším množstvím pozemků, než které CWI Smíchov Praze nabízí. Vedle vrtů, jimiž lze vodu dostat na povrch, jsou součástí díla důležité štoly a šachty. Proti tvrzením CWI Smíchov stojí názory špičkových pracovníků dopravního podniku či soudního znalce, který pro dopravní podnik zpracoval odbornou analýzu. Když se k dané kauze sešla loni v květnu na radnici pracovní skupina, elitní český znalec na vodohospodářské stavby Martin Jakoubek výše uvedenou nabídku developera rozcupoval.

„Nelze oddělovat objekt vrtů jako jímací části díla od ostatních částí – železobetonových konstrukcí, štolového systému a gravitačního zásobníku. Toto vodní dílo tvoří jeden celek a je nedělitelné. V daném místě je vyhlášena stavební uzávěra, a to proto, že tam tento podzemní objekt – vodní dílo pro zásobování metra – existuje,“ pronesl Jakoubek před pražskými úředníky a zástupci investora na květnovém jednání, z něhož LN získaly záznam.

Až za několik měsíců…

Znalec Jakoubek, který přišel do kontaktu s vodním dílem již před více než deseti lety, zároveň dodal, že stavbu je zapotřebí zabezpečit coby součást systému metra tak, aby ji případná výstavba nepoškodila. „Pokud dopravní podnik považuje toto vodní dílo za součást metra, je nepochybné, že zde musí být vypořádáno i ochranné pásmo metra,“ uvedl. Jeho slova na stejném jednání potvrdil i vedoucí služby ochranného systému metra dopravního podniku Petr Kysilko, který si podle svých slov neumí představit, že by se k „podzemnímu pokladu“ nepřistupovalo jako k jednomu dílu.

Jelikož primátor řekl, že koalice rozhodne až po zodpovězení důležitých otázek, je pravděpodobné, že rada vyřkne verdikt ke kauze znovu až za několik měsíců

„Dopravní podnik chápe gravitační přivaděč, jímací vrty, ale i základní technické centrum na Smíchově jako jednu stavbu vodního díla. Takto to bylo kolaudováno,“ uvedl Kysilko. Jelikož primátor řekl, že koalice rozhodne až po zodpovězení důležitých otázek, je pravděpodobné, že rada vyřkne verdikt ke kauze znovu až za několik měsíců.

Komu patří podzemní vodní dílo

  • Pozemky vlastněné developerskou společností CWI Smíchov se nacházejí na pražském Smíchově, poblíž nádraží a ostrova Císařská louka. Na místě má vzniknout vícefunkční centrum. Projekt má být součástí revitalizace a rozšíření Nádražní ulice. K dispozici má být 451 bytů a k tomu 23 230 metrů čtverečných pro kanceláře.
  • Pod pozemky se nachází rozsáhlé vodní dílo, sloužící k jímání vody, její akumulaci a zásobování některých stanic metra na lince B.
  • Vedle soustavy jímacích vrtů a dvou štol je přivaděč o délce 1,2 kilometru, který gravitačně odvádí vodu do metra. Plní funkci vodojemu. Čerpací šachta se nachází v hloubce 88 metrů.
  • Vodu lze upravit na pitnou. V případě nouze může zásobovat minimálně po dobu deseti dnů 600 tisíc obyvatel.
  • Vzhledem k bezpečnostnímu významu jde o utajené vodní dílo, které není ani zakresleno v katastru. Vzniklo v osmdesátých letech při výstavbě metra B.
  • Kolaudace se uskutečnila v roce 1995. Odbor výstavby pražského magistrátu povolil dceřiné firmě dopravního podniku – společnosti Inženýring dopravních staveb (IDS) – užívání dané stavby.
  • V kolaudačním dokumentu je jako provozovatel a správce vodohospodářského díla uveden pražský dopravní podnik.
  • V letech 2002 až 2007 dopravní podnik postupně prodal firmu IDS. Získala ji společnost Kvatris podnikatele Bohumila Kvasničky. Firmu přejmenoval na IDS Praha.
  • V roce 2015 od IDS Praha kupuje developer CWI Smíchov několik pozemků na Smíchově. Zjišťuje, že se pod půdou nachází vodní dílo.
  • Podzemní soustavu si od té doby nárokuje jak pražský dopravní podnik, tak developer. Případ s nejvyšší pravděpodobností zamíří k soudu.

Neprůhledný developer

  • Z obchodního rejstříku není jasné, komu všemu firma CWI Smíchov patří. Polovinu akcií vlastní pražská společnost Galleta právníka Josefa Březiny, jež vystupuje za developera.
  • Pět procent drží podnikatel Karel Kopp a zbylý 45procentní balík vlastní neprůhledná londýnská firma City West Investors Ltd.
  • LN zjistily, že minimálně na úrovni spolupráce je s CWI Smíchov spojený bývalý šéf ČEZ Martin Roman, který žije v Londýně a studuje na Cambridgi.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...