Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Pražský gambit Miroslava Kalouska

  10:41

Jednání pražské TOP 09 nemá logiku. Ministr financí ji zřejmě používá ve svůj osobní prospěch.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ReutersČeská pozice

KOMENTÁŘ Jakuba Kalenského / Jednání TOP 09 v hlavním městě je nepochopitelné. Rozbít přirozenou koalici s jedinou pravicovou stranou na magistrátu a spojit se s levicovou ČSSD je bláznivé samo o sobě. Tím spíše spojit se s pražskou organizací ČSSD, které i někteří její vlastní členové vytýkají mafiánské praktiky. Sociální demokraty v Praze řídí lidé jako Petr Hulinský, Miroslav Poche nebo odchovanec Miroslava Šloufa Karel Březina – lidé, jež asi málokdo považuje za morální autority české politiky.

Právě proto byl na podzim 2010 primátor Bohuslav Svoboda oprávněně terčem ostré kritiky, když se o tyto struktury opřel a vytvořil proti TOP 09, tedy vítězi voleb, koalici ODS a ČSSD (socialisté museli kvůli tomuto spojenectví bezskrupulózně „zaříznout“ svého volebního lídra Jiřího Dienstbiera). Svobodova první koalice dostala od jednoho z vrcholných politiků přízvisko 4K: „Kmotrovská koalice korupčního kartelu“.

Toto epiteton před dvěma a půl lety vymyslel ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a zásoboval jím všechna média. Tentýž Miroslav Kalousek podle dnes už exprimátora Svobody stojí za náhlým obratem TOP 09 a čtvrtečním odvoláním Svobody a jeho kolegů z ODS z funkcí radních. Druhá Svobodova koalice, kterou vytvořil v listopadu 2011, se stala minulostí.

Mozek TOP 09 se snaží kroky svých pražských kolegů vysvětlit zdánlivě jednoduchou historkou. „Důvodem jsou zoufalé rozpory uvnitř pražské ODS a její neschopnost přijmout jakékoliv řešení,“ řekl ve čtvrtečním vysílání České televize. Stejná slova opakují i jeho kolegové z pražské organizace strany.

Kalousek by si měl lépe vymýšlet

Tohle vysvětlení může Kalouskovi věřit jen někdo, kdo poslední rok a půl míjel Mariánské náměstí velkým obloukem. Nespokojenost pražské TOP 09 s občanskými demokraty je obehraná písnička. Rozštěpení do dvou (či více) nekomunikujících frakcí, těžká osobní animozita mezi primátorem a radním za ODS Josefem Noskem, a z těchto faktorů pramenící paralýza koaličního partnera – to vše jsou výhrady, které bylo možné od lídrů pražské TOP 09 poslouchat řadu měsíců.

Titíž lidé však jedním dechem dodávali, že nikdo jiný než ODS a především její křídlo kolem primátora Svobody se jim ke spolupráci v Praze nenabízí. Že nejde halasně bojovat proti kmotrům ovládajícím magistrát po několik minulých volebních období a fungovat při tomto boji ve spojení s týmem Tomáše Hrdličky – ať už tím v ODS kolem Borise Šťastného, nebo s jeho „béčkem“ v ČSSD.

Taková byla situace na magistrátu téměř od samotného převratu v listopadu 2011, který ustavil koalici ODS a TOP 09. Topka nespokojená s rozhádanou ODS, občanští demokraté nespokojení s nezkušenou TOP 09. A oba nespokojení partneři si celou dobu uvědomovali, že ke spolupráci jsou de facto odsouzeni.

V posledním týdnu přesto došlo k rozbití tohoto sňatku z rozumu.

Aktuální dění ve vedení hlavního města jsme popsali v článku: Éra primátora Svobody skončila. Klíčové problémy zůstaly nevyřešeny.

Obchody nebo budoucí vláda?

Odpovědět na otázku, proč se tak stalo, není úplně snadné. Zdá se, že celé unáhlené bláznění pražské TOP 09 skutečně orchestruje Kalousek, vždyť i nynější hlavní mluvčí magistrátní TOP 09 Jiří Vávra je považován za jeho nejdůležitější pražskou spojku. Musí tedy jít o něco velmi důležitého.

Křeslo ministra financí bude Kalouska lákat, ať vládu povede kdokoli – a stínový ministr ČSSD Jan Mládek pro něj opravdu nebude konkurencíVe hře jsou velké obchody, které Prahu čekají – téměř domluvený odkup minoritního podílu v Pražských službách, plánovaný odkup Pražské plynárenské, některá z velkých dopravních staveb v Praze. Lze také zaslechnout, že Kalousek byl roztrpčený tím, že se s pražskou ODS na magistrátu domluvil na dvoumiliardové injekci do Kongresového centra, aby pak tuto dohodu ve vládě zbortil ve spolupráci s ministrem dopravy Zbyňkem Stanjurou jiný pražský občanský demokrat Tomáš Chalupa. Ministr životního prostředí si údajně myslí na post pražského primátora po roce 2014, a proto se mu nemohlo hodit, aby Svoboda dostával tak výraznou finanční pomoc od vlády právě teď.

Vyloučit však nejde ani divoce znějící teorie o tom, že pražským testem se Kalousek připravuje na celostátní vládu TOP 09 a ČSSD. Bude-li tento model fungovat v Praze, může za rok působit méně obskurně než dnes. Pokud to někomu připadá příliš neuvěřitelné, měl by si připomenout, že oportunismus Kalouskovi není cizí – byl to on, kdo s Jiřím Paroubkem domluvil vládu své bývalé KDU-ČSL s ČSSD, která by se opírala o toleranci komunistů. Křeslo ministra financí bude Kalouska lákat, ať vládu povede kdokoli – a stínový ministr ČSSD Jan Mládek pro něj opravdu nebude konkurencí.

V TOP 09 by se takové spojenectví jistě setkalo na mnoha místech s odporem, především v okruhu „pravdoláskařů“ kolem šéfa strany Karla Schwarzenberga. Jenže právě ti jsou od momentálních zmatků na magistrátu dost odříznutí, Schwarzenberg je už od víkendu mimo republiku. V době jeho nepřítomnosti první z vedení strany, který posvětil „pražskou akci“, byl Kalousek. Právě Schwarzenbergova absence ostatně může být důvodem podivného spěchu TOP 09 – „kníže“ se vrátí do Česka až v situaci, kdy se bude muset smířit s vysvětlením, že situace neměla jiné řešení…

Cui bono?

Vítězové situace jsou jasní. Pražští socialisté se opět vrátí do městských firem. A spolu s nimi se budou jistě radovat i lidé z pražské šedé zóny, kteří měli Svobody a jeho boje proti Hrdličkovi nebo Ondřeji Palounkovi, jehož ODS v Praze 4 byla dokonce rozpuštěna, plné zuby.

V TOP 09 si možná myslí, že i tuto cenu se vyplatí uhradit za to, že na postu primátora se teď bude zviditelňovat místo Svobody její člověk, ať už jím bude Jiří Vávra, Václav Novotný, Martin Dlouhý, nebo někdo jiný. O tom, že by členy TOP 09 mohla s blížícími se volbami zlákat vidina vlastního primátora, už ČESKÁ POZICE psala v textech Primátor byl poražen ve velké bitvě o dopravní podnik, prohraje i válku o Prahu? nebo Volání divočiny aneb TOP 09 na křižovatce slepých ulic.

Že by ovšem stejný názor měli voliči v Praze, o tom lze dost úspěšně pochybovat.