Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Pražský čas šedé eminence čínského byznysu v Česku se nachýlil

  9:51
Peking neprodloužil mandát velvyslankyni Ma Kche-čching, jež otvírala dveře investicím CEFC a „rovnala“ české politiky. Prahu by měla opustit do léta. Osud vlivné Číňanky, která měla dveře na Pražský hrad vždy otevřené, poté, co se vyměnilo výkonné vedení parlamentu, jež velvyslance dozoruje, jako by kopíroval klesající vliv CEFC.

Ma Kche-čching foto: ČTK

Paní Ma Kche-čching je nenápadná dáma drobnější postavy. Za čtyři roky toho ale v Česku zvládla hodně. Dostala k nám na návštěvu svého prezidenta Si Ťin-pchinga a podílela se hned na třech cestách české hlavy státu Miloše Zemana do říše středu. Především však stála u zrodu expanze investiční skupiny CEFC, která si Česko vybrala jako svou evropskou základnu.

Pomohla lobbistům v budování klinik čínské medicíny i kontraktům pro český letecký byznys. A dokázala srovnat do latě české politiky, kteří až na výjimky pekingský režim nekritizují a o Číně pod heslem nové hedvábné stezky mluví jako o zemi velkých příležitostí. Jenže pražský čas paní Ma se podle informací LN nachýlil.

Osud vlivné Číňanky, která měla dveře na Pražský hrad vždy otevřené, jako by kopíroval klesající vliv CEFC. V Pekingu se vyměnilo výkonné vedení parlamentu, které činnost velvyslanců dozoruje, a kariérní diplomatka údajně dostala zprávu, že s prodloužením svého čtyřletého mandátu již nemá počítat. Ještě do léta by měla Prahu opustit.

Jiná diplomatka

Pro většinu diplomatů je Praha vysněnou destinací. Česká metropole je městem, kde se dobře žije a moc se tu toho neděje. Někteří velvyslanci mají ovšem napilno. V tvrdém politickém lobbingu i zastupování byznysu přitom málokdo umí chodit stejně dobře jako čínská velvyslankyně Ma Kche-čching. Pražské působení kariérní diplomatky, která měla vždy otevřené dveře na Pražský hrad a může se pochlubit úzkými kontakty jak na prezidenta Miloše Zemana, tak třeba na expremiéra Petra Nečase, je ale po čtyřech letech u konce.

S končící velvyslankyní Prahu opustí zřejmě i její muž Wang Čchien, který v Česku působí ve funkci atašé. Post v Praze je údajně připraven pro jinou diplomatku, která tu již v minulosti působila.

Jak LN zjistily ze dvou důvěryhodných zdrojů, ambasadorka Ma by do léta měla být z Prahy stažena. Důvodem jsou politické změny ve vysokých patrech čínské komunistické strany. Sbor čínských velvyslanců po světě totiž řídí Stálý výbor Všečínského shromáždění lidových zástupců. Parlamentní sbor se ovšem před třemi týdny kompletně vyměnil. V jeho čele stanul Li čan-šu, vlivný poradce prezidenta Si Ťin-pchinga, a přivedl si své lidi.

Na pořad dne se přitom dostalo i personální obsazování ambasád, a do Prahy tak putovala zpráva, že ambasadorka Ma již nemá počítat s prodloužením svého čtyřletého mandátu. „Post v Praze je údajně připraven pro jinou diplomatku, která tu již v minulosti působila,“ řekl LN zdroj z diplomatického prostředí. Vyjádření čínského velvyslanectví se LN získat nepodařilo. S končící velvyslankyní Prahu opustí zřejmě i její muž Wang Čchien, který v Česku působí ve funkci atašé.

Největší obchod

Velvyslankyně Ma, která kdysi působila jako dvojka stranické buňky na čínském ministerstvu zahraničí, každopádně z pohledu Pekingu odvedla dobrou práci. Hned po svém nástupu do Prahy v roce 2014 začala systematicky objíždět regiony. A také nabízet spolupráci s čínskými vysokými školami. Státní čínské granty tak přihrála třeba institucím v Hradci Králové, Českých Budějovicích nebo Praze, kde vznikla pobočka Konfuciovy akademie.

Největší obchod, který ambasadorka Ma postrčila kupředu, však byla expanze investiční skupiny CEFC, jejímž evropským ředitelem se stal exministr obrany a lobbista Jaroslav Tvrdík

Kromě zadních vrátek do akademické sféry ale Ma zvládala i velký byznys. Právě za jejího působení propojily Prahu s Čínou tři přímé letecké linky – do Pekingu, Šanghaje a Čcheng-tu. Výrazně pomohla v rozjezdu byznysu s klinikami tradiční čínské medicíny skupině Delta Capital česko-německého milionáře Michaela Brody, který si jako lobbistu najal expremiéra Petra Nečase. Dodejme, že Broda loni prodal podíl v pražské klinice Tong Ren Tang právě Číňanům.

Největší obchod, který ambasadorka Ma postrčila kupředu, však byla expanze investiční skupiny CEFC, jejímž evropským ředitelem se stal exministr obrany a lobbista Jaroslav Tvrdík. Nikoli náhodou se čínská velvyslankyně objevovala na mnoha akcích spojených s investicemi CEFC. Letos v únoru například byla u křtu nového letounu Boeing společnosti Travel Service, kde CEFC drží podíl.

Naplněné přísloví

Zlatá éra velvyslankyně Ma jako by kopírovala i osud skupiny CEFC v Česku. Společnost, jejíž šéf Jie Ťien-ming, jinak též Zemanův poradce, je nezvěstný a údajně doma vyšetřován pro korupci, minulý měsíc oznámila, že oproti očekávání nenavýší svůj podíl ve skupině J&T Finance Group. Čínské ústředí CEFC také podle agentury Bloomberg plánuje rozprodat své portfolio nemovitostí, mezi něž patří mimo jiné vršovická Eden Aréna.

Jestli velvyslankyně Ma jen mlžila, nebo už ztratila důvěru stranických špiček, které ji do Prahy před čtyřmi lety vyslaly, ví jen ona sama. Ostatně její oblíbené přísloví, které v českých médiích několikrát zopakovala, nenápadně naznačuje, že své problémy si Číňané řeší sami: „Jestli boty sedí, ví jen ten, kdo je má na noze.“

Zatímco neblahou situaci CEFC velvyslankyně Ma ovlivnit k lepšímu sama nemohla, názory českých politiků si uhlídat dokázala. Když se v říjnu 2016 tehdejší ministr kultury Daniel Herman sešel s nejvyšším tibetským vůdcem dalajlamou, Ma okamžitě vyrazila na Hrad a ještě týž večer bylo na stole prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, kteří potvrdili, že uznávají územní celistvost Číny.

Naposledy byla čínská ambasadorka na Hradě před měsícem. Setkala se s kancléřem Vratislavem Mynářem, který se vyptával na vyšetřování Zemanova poradce Jia. Nic nového se ovšem nedozvěděl. „Je třeba vyčkat vyjasnění situace,“ prohlašuje od té doby prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Jestli velvyslankyně Ma jen mlžila, nebo už ztratila důvěru stranických špiček, které ji do Prahy před čtyřmi lety vyslaly, ví jen ona sama. Ostatně její oblíbené přísloví, které v českých médiích několikrát zopakovala, nenápadně naznačuje, že své problémy si Číňané řeší sami: „Jestli boty sedí, ví jen ten, kdo je má na noze.“

Pražské milníky velvyslankyně Ma

Únor 2014

Paní Ma Kche-Čching nastupuje jako čínská velvyslankyně v Praze.

Říjen 2014

Miloš Zeman cestuje poprvé na návštěvu Číny.

Květen 2015

Čínská skupina CEFC získává pětiprocentní podíl v J&T Finance Group a zahajuje svou expanzi v Česku.

Březen 2016

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Prahy.

Říjen 2016

Ma iniciovala v den pražské návštěvy dalajlamy „prohlášení čtyř“, v němž se Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, šéf sněmovny Jan Hamáček a předseda Senátu Milan Štěch zavázali neporušovat čínské zájmy.

Březen 2018

Čínský parlament mění svůj stálý výbor. Ten už s dalším působením Ma v Praze nepočítá.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...