Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Pražská ODS: Koalice Key Investments poražena na hlavu

  23:29

Nejsilnější organizace občanských demokratů se razantně odstřihla od minulosti a navolila vedení z politických nováčků.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

První souboj o povolební podobu ODS dopadl v Praze podle očekávání. Největší organizace občanských demokratů si do svého čela navolila samé nové tváře.

Na straně poražených je místopředseda strany, exministr životního prostředí Tomáš Chalupa z Prahy 6 a jeho „koalice Key Investments“ s Prahou 10 a Prahou 13, podporovaná Daliborem Mlejnským z Prahy 11 a Pavlem Klegou z Prahy 15. Zvítězilo křídlo, které lze označit za pokračovatele politiky bývalého primátora Bohuslava Svobody.

  • Šéfem pražské organizace byl zvolen Filip Humplík, který Chalupu porazil 44 ku 35.
  • První místopředsedkyní je místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková. U ní a u řadových místopředsedů už byly počty hlasů nižší, Humplík tedy zjevně dostal pár hlasů i z „protivného“ tábora pražské ODS.
  • Řadovými místopředsedy se stali především úspěšní komunální politici – starosta Radotína Karel Hanzlík, starosta Běchovic Ondřej Martan, starosta Vinoře František Švarc a Vojtěch Kos z Prahy 12.
  • Do výkonné rady ODS byli vysláni reprezentanti městských částí patřících do Svobodova tábora: Filip Dvořák z Prahy 1, Alexander Bellu z Prahy 3 a Zdeněk Zajíček z Prahy 5.
  • Jedinou nominaci směrem k lednovému kongresu dostal Bohuslav Svoboda, a to na místopředsedu strany.

Zůstaneme-li u rozdělení pražské ODS na „svobodovskou“ a „chalupovskou“ část, bývalý primátor porazil bývalého ministra na hlavuSečteno: zůstaneme-li u rozdělení pražské ODS na „svobodovskou“ a „chalupovskou“ část, bývalý primátor hlavního města porazil bývalého ministra 10:0. Vedení pražské organizace převzali lidé, kteří působili jen na radnicích městských částí (navíc v částech spíše malých a okrajových, nikoli v tradičních centrálních baštách; a ani to nebývalo v pražské ODS zvykem) a nemají za sebou působení v celopražské politice. Pražští delegáti zvolili naději do budoucna a odstřihli se od lidí typu Dalibor Mlejnský, David Vodrážka nebo Milan Richter, s nimiž se vlečou problémy nejen z jejich radnic, ale i z magistrátu.

Pro Chalupu je to druhá tvrdá porážka na jeho domácí půdě během letošního podzimu. Už na začátku září neuspěl se svým návrhem na složení kandidátní listiny pro volby do poslanecké sněmovny (více v článku Bilance jedné zářijové noci v ODS: Výprask za výpraskem).

První odchod: Svobodův exnáměstek

Oproti noci ze 3. na 4. září byla noc z 21. na 22. listopadu výrazně klidnější. Tomáš Chalupa byl jediným protikandidátem večera, po porážce už jeho křídlo ani nenabízelo alternativu ke kandidátům kolem Humplíka. Na prvního místopředsedu byla jediná kandidatura, na čtyři místa řadových místopředsedů byly čtyři kandidatury. Nikdo neobstruoval, nikdo nenapadal usnesení, nepřepočítával hlasy, nezkoušel měnit jednací řád. Vše proběhlo hladce.

Bývalý náměstek primátora Svobody Josef Nosek opustil řady ODS – zvolení Humplíka, kterého řada členů ani nezná, označil za absurdníLidé z vítězného tábora mohou tedy pochopitelně být spokojeni. Se Svobodou, jehož pozice v pražské ODS už po volebním debaklu nebyla zdaleka tak pevná, se povedlo odehrát příběh, že do čela organizace ani nechce kandidovat, protože usiluje o místo ve vedení celorepublikové organizace. Zvolení zbrusu nového vedení lze prezentovat jako razantní reakci na tragické volební výsledky. A někteří delegáti z křídla kolem Chalupy už začínají chápat, že si budou muset hledat jiné spojence než Mlejnského nebo Richtera, dosud vnímané jako ctitele odkazu šíbra Tomáše Hrdličky.

Někteří poražení pak novou situaci v pražské ODS neunesli. Bývalý náměstek primátora Svobody Josef Nosek rovnou opustil řady ODS – zvolení Humplíka, kterého řada členů ani nezná, označil za absurdní. Nosek tvrdí, že s ním půjdou další občanští demokraté, hovoří se například o nedávné pražské radní Andree Vlásenkové, která v tomto týdnu ztratila pozice i ve své organizaci Praha 14.

Jejich další působení ještě není zřejmé, spekuluje se například o přestupu do relativně nového projektu Starostové pro Prahu. ČESKÁ POZICE chtěla tuto informaci ověřit u Noska i Vlásenkové, ani jeden z nich však v pátek nezvedal telefon.

Chalupa: Nikam neodcházím

„Teď si ta situace nejdřív musí sednout a musíme se podívat, zda skutečně budeme tým, který potáhne za jeden provaz.“Humplíkův protikandidát Chalupa se k ničemu podobnému zatím nechystá, byť čtvrteční drtivou porážku sám přiznává. „Ano, je to tak, že si Svoboda prosadil, co mohl. Výsledek je takový, jaký je, musím ho tak brát. V ODS jsem dvacet let, nehodlám z ní nikam odcházet. A už na sněmu jsem deklaroval, že jsem připraven novému vedení pomoci,“ řekl Chalupa ČESKÉ POZICI.

O své další budoucnosti zatím exministr mluvit nechce. „Chvíli teď budu mimo tu hlavní exekutivu, ale jsem homo politicus.“ Vzhledem k jisté zdrženlivosti Humplíka, co se týče případné kandidatury na primátora, se podle některých delegátů Chalupovo jméno nabízí jako silná váha pro magistrátní volby v roce 2014. Sám Chalupa je zatím opatrný: „Teď si ta situace nejdřív musí sednout a musíme se podívat, zda skutečně budeme tým, který potáhne za jeden provaz. V roce 2010 jsem byl taky mezi zvažovanými jmény na primátora, ale nebyl jsem si celým tím týmem jistý.“

I od některých občanských demokratů z Chalupovy Prahy 6 lze zaslechnout, že je chyba spojovat se při každé důležitější bitvě s nejproblémovějšími pražskými organizacemi (Praha 10, 11 a 13). „Šestka“ pak pravidelně končí v poli poražených a tuto nálepku řada členů nese nelibě. Ani zde ještě není exministr životního prostředí jednoznačný: „Víte, jsem v ODS už opravdu dlouho. Dříve spolu zase soupeřili mladočeši a staročeši… Všichni jsme na sněmu deklarovali, že zasypeme příkopy, takže uvidíme.“

Naopak jisté „překabátění“ pozorovali účastníci včerejšího sněmu u Prahy 7, které předsedá bývalý náměstek Pavla Béma Rudolf Blažek. Údajně mohly některé z „jeho“ hlasů přistát Humplíkovi. Blažkova ruka se zvedla i ve chvíli, kdy byl aklamací volen kandidát Prahy na místopředsedu Svoboda (pro nějž překvapivě hlasovali i někteří členové z Vodrážkovy Prahy 13).

Ukáže Praha cestu celé ODS?

Radikální převolba celého vedení v sobě nese jisté riziko, ale je i spokojenost s tím, že končí éra lidí jako Richter, Mlejnský nebo VodrážkaCelkem smířená atmosféra, kdy už chalupovci po volbě předsedy ani nenabízeli protikandidáty, však samozřejmě neplatí pro všechny občanské demokraty v Praze. Například další z někdejších Svobodových náměstků Ivan Kabický se na volbu Humplíka dívá velmi kriticky. „Tenhle směr ODS nenastartuje. Že pravicová konzervativní strana dává dopředu lidi jako Petr Fiala nebo Filip Humplík… Takhle se nechová tradiční pravicová strana, takhle se chová kartelová strana. ODS tím kopíruje TOP 09 a ANO,“ řekl Kabický ČESKÉ POZICI. „Jsem v ODS sedm let, to je dostatečně dlouhá doba na to, abych ukázal, že jsem ODSák. Máme se dívat dopředu, na své programové vize, a ne na to, jak je kdo dlouho členem strany,“ odmítá to Humplík.

I lidé, kteří Humplíka a spol. volili, přiznávají, že radikální převolba celého vedení v sobě nese jisté riziko. Na druhou stranu se často opakuje, že po historickém výprasku je třeba udělat něco radikálního; a zdůrazňuje se spokojenost s tím, že lidé jako Richter, Mlejnský nebo Vodrážka dostali jasný signál, že jejich éra končí.

Na lednovém kongresu celostátní ODS se ukáže, zda tato „revoluční“ nálada vydrží a vynese do čela strany další nováčky. Akcie Petra Fialy i po včerejším pražském sněmu ODS nadále stoupají.