Lidovky.cz

Pražská burza slaví 20. výročí. Přežije další pětiletku?

Evropa

  21:55

Burza cenných papírů v Praze skomírá, objemy obchodů jsou na mnohaletém minimu. Pomohlo by připojení k Varšavě?

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Burza cenných papírů Praha (BCPP) letos slaví 20. výročí od zahájení novodobého obchodování (6. dubna 1993). Důvodů k oslavám je však pramálo. Zatímco strach a lakota jsou klíčovými fenomény, jež fungují na všech světových finančních trzích, současný stav pražské burzy nejlépe vystihuje slovo „upadající“. Není to však pouze stav letošního roku, ale jde o postupný vývoj za posledních několik let.

Objemy obchodů dramaticky poklesly a nacházejí se na mnohaletém minimu. Stejné je to i s dalšími ukazateli aktivit pražské burzy. Objektivně vzato, nepomáhá tomu ani situace na světových finančních trzích, která se začala zhoršovat počínaje rokem 2008. Bylo by však mylné spojovat „status quo“ – nebo vlastně „sešup“ – pražské burzy se situací na světových trzích a vymlouvat se na ni.

Zatímco klíčové indexy burz ve světě jsou nyní na nových maximech, BCPP je někde na úrovni kolem roku 2005. Což má samozřejmě také vliv na obchodované objemy v korunách. Je více než zřejmé, že BCPP je na pokraji zájmu investorů.

Dokonce i vedení pražské burzy se nedávno nechalo slyšet, že se na budoucnost BCPP dívá pesimisticky. Generální ředitel Petr Koblic uvedl, že za pět let by už burza nemusela vůbec existovat. To zní hodně nemotorně a nepěkně.

Co tedy způsobilo, že BCPP jen skomírá, a co se zřejmě udělalo a stále dělá špatně?

Interní faktory

  • Málo titulů, s nimiž se aktivně obchoduje – v současné době 15 na hlavním (prime) trhu. To je opravdu bída.
  • „Mlha“ a netransparentnost určitých kroků u některých, a to zejména nově představených titulů, které většinou nebyly na burze úspěšné (například AAA Auto, NWR).
  • Zavřené oči regulátorů v případě takzvaného „insider trading“ (nezákonného obchodování na základě neveřejných informací) u některých velkých obchodníků. Gordon Gekko, hlavní antihrdina amerického filmu Wall Street, by se divil.
  • Optimistická vlna ve střední Evropě je pryč, investoři dávají přednost trhům BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) či Turecku, Vietnamu a jiným.
  • „Zvláštní“ role a přístup státu například v daňové oblasti, týkající se možné úpravy daňových výnosů.
  • Absence klíčové funkce burzy jako zdroje kapitálu, na rozdíl třeba od varšavské burzy.
  • Obecně nízká úroveň finanční gramotnosti obyvatelstva a z toho vyplývající nízké investice do akcií.
  • Současný stav penzijní reformy, kdy zájem o druhý pilíř, jehož fondy by mohly více investovat do akcií, je mizivý.
  • Chybí větší rizikový apetit investorů. Výrazně klesl například objem „margin trading“, neboli obchodování na úvěr.
  • Totální nezájem zahraničních investorů.
  • Čím dál více nových investorů uskutečňuje burzovní obchody v zahraničí, zejména on-line.

Externí faktory

  • Již zmíněná vleklá krize na světových finančních trzích.
  • Zpřísňující se nadnárodní regulace.

Když se sečtou všechny negativní faktory, výsledkem je současný stav BCPP a alarmující údaje o akciových obchodech.

Objem akciových obchodů

RokObjem v milionech korun
20051 041 172
2006848 895
20071 013 018
2008852 042
2009463 858
2010389 867
2011370 986
2012250 581

Pramen: Burza cenných papírů Praha

Co tedy dál, aby se situace nezhoršovala a neskončilo to objemy obchodů a likviditou srovnatelnou třeba s Tanzanií (tam se mimochodem obchoduje s devíti tituly). Bylo by škoda, aby se rozšířilo „nové“ označení pro BCPP, kolující občas na webu, a to BBPP neboli Burza bezcenných papírů Praha. Význam slova „bezcenných“ papírů lze prý chápat vícevýznamově.

V současné době je BCPP součástí CEE Stock Exchange Group (CEESEG), která sdružuje také burzy v Budapešti, Lublani a ve Vídni. Centrála je právě v rakouské metropoli. Tato forma funguje od 14. ledna 2010, tedy již déle než tři roky, a objektivně vzato zatím se sestupný trend BCPP neobrátil a asi ani neobrátí. V souvislosti s tím je smutnou nostalgickou skutečností, že za první republiky byla pražská burza mnohem větší a aktivnější, než ta vídeňská.

„Usínající“ BCPP donutila některé obchodníky s cennými papíry k tomu, že začali velice aktivně mimo hlavní světové trhy nabízet i papíry z Turecka, Rumunska a jiných zemí. Jdeme stále „na jih“, jak říkají smutně obchodníci na burze, když komentují její aktivitu a koneckonců i směr jejího indexu. Zřejmě jim přitom zvoní v uších ekonomické peripetie jižního křídla Evropské unie.

Prodej a odejdi

I vedení BCPP (alias BBCP) tuší, že při zachování nynějšího způsobu řízení a strategie burzu lepší zítřky nečekají. A výše zmiňované, na první pohled úsměvné srovnání s Tanzanií, se může stát skutečností. Anebo to tak její rakouští vlastníci vlastně chtějí?!

Jde tedy o stav, kdy budeme čekat, že objemy dále klesnou, některé tituly budou staženy z trhu a o nových dobrých emisích budeme jen snít?

Určité řešení zmínil nedávno český prezident Miloš Zeman při návštěvě Polska. Šlo o variantu připojení BCPP k burze ve Varšavě (WSE). O tom se ale, pane prezidente, musí rozhodnout – jako za Rakousko-Uherska – v centrále ve Vídni.

Budeme jen čekat, že objemy dále klesnou, některé tituly budou staženy z trhu a o nových, dobrých emisích budeme jen snít?Na WSE se obchoduje s více než 400 tituly. Varšavská burza je mezi investory mnohem respektovanější a věhlasnější než naše. Na WSE je také daleko razantnější (v dobrém slova smyslu) role státu, který tam také potvrzuje svoji roli akcionáře držícího 35procentní podíl. Mimo vlastní WSE existuje ještě takzvaný NewConnect, což je v podstatě alternativní trh, kde se obchodují tituly menších společností.

Ke zlepšení stavu BCPP je však cesta dlouhá, ale rozhodně je třeba něco radikálně změnit, aby se situace začala vyvíjet pozitivně.

Nechají-li  se totiž věci v BCPP tak, jak jsou, pak by mohli obchodníci v souvislosti s BCPP zkrátit známý žargon „sell in May and go away“ na pouhá poslední dvě slova.

Spoluautorem článku je Petr Beneš – investiční konzultant, který léta pracoval v investičním a komerčním bankovnictví v České republice, Velké Británii a USA, mimo jiné v ING Bank a Nomuře.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.