Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Právní dohra o dluhy z Key Investments

  15:50
Radnice Prahy 6, 10 a dalších měst, kterým zadlužená společnost Via Chem Group dluží stovky milionů korun, přecházejí do tvrdé ofenzivy. U Vrchního soudu v Praze navrhují odvolání insolvenční správkyně. Právní bitva o dědictví po firmě Key Investments tak nabírá zajímavý směr.
Věřitelé.

Věřitelé. foto: Richard Cortés, Česká pozice

Když počátkem letošního roku jmenoval soud insolvenčním správcem Via Chemu na jeho vlastní žádost Vladimíru Jechovou Vápeníkovou, zdálo se, že kontroverzní finančník Petr Sisák, označovaný jako faktický vládce společnosti, má situaci pevně v rukou.

Vápeníková totiž figurovala v řadě konkurzů, v nichž měl Sisák své zájmy. Například ve společnosti Falkonida, ve které se rozhoduje o akciích fotbalové Slavie. Nebo ve společnosti STZ, nástupkyni ústecké Setuzy. V její insolvenci někteří věřitelé Vápeníkovou obviňovali, že vědomě kryje vyvádění majetku. Obsazení tak důležitého postu člověkem, který by mohl rozhodovat v Sisákův prospěch, znamenalo velké minus pro ty, komu Via Chem dluží peníze.

Zejména radnicím Prahy 6, 10, Sokolova a dalších měst, které nakoupily stovky milionů jeho dluhopisů skrze brokerskou firmu Key Investments.

Právní zástupce Prahy 6 Mojmír Ježek ale minulý týden přišel se závažným obviněním. Informoval Vrchní soud v Praze, že Vápeníková by mohla jednat v podjatosti. Přinejmenším jeden ze spisů, které zasílá k soudu, totiž připravoval znojemský právník Hubert Müller.

Vyplývá to z vlastností datového souboru, který Vápeníková k soudu podala v polovině dubna. Sám Müller přitom zastupuje jednoho z velkých věřitelů Via Chemu, a to maďarskou společnost Baltis Investment Kft. Té dluží Via Chem prostřednictvím dluhopisů 208 milionů. Jak už právníci městských částí v minulosti upozorňovali, Baltis Investment patří mezi společnosti, které podle nich jednají ve shodě se samotným Via Chemem. Pro Vápeníkovou to znamená vážné nařčení z podjatosti, které bude jen velmi těžko odrážet.

„Svoji podjatost v tomto řízení zcela vylučuji. Neexistuje pro ni žádný důvod,“ tvrdí Jechová Vápeníková s tím, že o Müllerově spolupráci se společností Baltis Investment nic neví. Samotnému soudu potom písemně vysvětlila, že s Müllerem už na několika insolvencích v minulosti pracovala. Právě proto se prý jeho jméno objevilo ve vlastnostech datového souboru.

Další důkazy

Podle zdroje ČESKÉ POZICE z okruhu věřitelů, který si nepřál být jmenován, je však taková interpretace absurdní a právníci městských částí k ní ještě řeknou své. Podle něj mají k dispozici další důkazy, které soudu předloží během několika dní. „Argumentace insolvenční správkyně tím bude postavena na hlavu a osobně si myslím, že nemůže svou pozici obhájit,“ říká zdroj. Sám Müller se k námitce právníků Prahy 6 nechtěl příliš vyjadřovat. „Není to tak dlouho, co jsem byl o tomto nařčení informován. Teď k tomu nemůžu nic moc říct, ale moje vyjádření se během několika dnů objeví v insolvenčním rejstříku,“ říká Müller. Vysvětlit nechtěl ani charakter své předchozí spolupráce s Vápeníkovou.

Pro radnice Prahy 6, Prahy 10 a dalších měst je to další krok, kterým zvyšují šance alespoň na malý úspěch v insolvenci, v které se hraje o stamilionové částky investované z peněz daňových poplatníků. Do metropole Na začátku dubna už dokázali část sporu přesunout z Českých Budějovic do Prahy, když upozornili na možnou podjatost budějovického soudce Miroslava Veselého. O dovolání se bude rozhodovat na pražském vrchním soudu, kde mají podstatně větší šanci na úspěch.

Jak už dříve upozornily Lidové noviny, zadlužený Via Chem udělal vše pro to, aby se jeho případ řešil právě v jižních Čechách. Své sídlo tam přesunul jen pár měsíců před podáním insolvenčního návrhu. Kromě toho chtějí právníci Prahy 6 v dohledné době předložit vlastní reorganizační plán.

Zadlužený Via Chem aneb Jak šel čas v kauze Key Investments.

Poslední fáze

Insolvence společnosti Via Chem Group je poslední fází několikaleté kauzy brokerské firmy Key Investments. Ta spravovala stamilionová portfolia některých českých radnic a v průběhu minulé dekády pro ně nakoupila dluhopisy několika firem. Kromě Via Chemu ještě leasingové společnosti Borsay a E Side Property, vlastníka slávistického stadionu Eden. Všechny společnosti se ale v průběhu posledních dvou let ocitly ve velkých problémech. Chemické dědictví Největší částky však radnice Prahy 6 a Prahy 10 investovaly právě do Via Chemu ovládaného podle České pozice a dalších médií finančníkem Petrem Sisákem. Praha 6 a její společnost SNEO investovali přibližně 200 milionů korun, Praha 10 zase 100 milionů korun.

V době splatnosti dluhopisů, tedy v říjnu loňského roku, podnik bondy nevyplatil a místo toho podal sám na sebe insolvenční návrh. V něm mimo jiné uvedl, že má více než 60 věřitelů a pohledávky téměř za dvě miliardy korun. Zatím se do insolvence přihlásilo jen 13 věřitelů.

Nejcennějším, ne-li vůbec jediným majetkem Via Chemu zůstává třetinový podíl v ústecké chemičce Spolchemii. Právě ta bude rozhodujícím dílem skládačky v otázce, zda radnice vymohou alespoň část peněz zpět.

Spolchemie je však těžce zadlužená. Celý podnik je zastavený u bank a Via Chem v něm navíc v posledních letech údajně ztratil majoritu. Donedávna vlastnil 66 procent, podle insolvenčního návrhu ze začátku letošního roku už mu ale náleží jen třetinový podíl. Kam se chybějících třicet procent akcií Spolchemie podělo, zůstává velkou neznámou. Jasněji bude na začátku července. Spolchemie totiž mění akcie na majitele za akcie na jméno a koncem června doběhne lhůta, kdy si akcionáři mohou cenné papíry vyměnit.

Mezitím se věřitelé Via Chemu mohou jen podivovat nad tím, že Spolchemie čile investuje v Německu. Během loňského roku spustila investici v německém Schwarzheide, kde spoluprovozuje jednotku na zpracování glycerinu.

Svěží bojovnost

Komentář Tomáše Plhoně.

Key Investments hrála před lety klíčovou roli při pohádkovém zbohatnutí sociálnědemokratického expremiéra Stanislava Grosse.

Aféra Key Investments je jednou z nejkomplexnějších kauz posledních let a řada vysoce postavených lidí s bolavou hlavou úpěnlivě sleduje, jakým způsobem se bude vyvíjet. Jde přece jen o stovky milionů z veřejných peněz, pomocí kterých se financovaly aktivity velmi problematického byznysu.

Můžeme se oprávněně ptát, proč zatím policie kromě obvinění několika pěšáků s ničím velkým nepřišla. Svou roli bude patrně hrát i tajemný spis Key Investments a citlivá data všech osob, které jejím prostřednictvím investovaly. Vždyť mezi ně patřili i expremiér Stanislav Gross a bývalý ministr Martin Kocourek. Momentálně se však u soudů hraje o to, aby radnice městských částí Prahy 6, Prahy 10 a dalších měst dostaly alespoň část investovaných prostředků zpět.

Zaslouží si ocenění, s jakou vervou jejich právníci v soudní bitvě postupují. Dokáží být velmi rafinovaní a jejich kroky dosahují hmatatelných úspěchů.

O jednom z nich dnes ostatně LN píší. Onen tah na branku by bez nejmenších pochyb nebyl možný bez politické podpory a ta si vynucuje oprávněný potlesk.

Jenže to byli právě politici v barvách ODS a ČSSD, kteří v čele těchto radnic o vysoce ztrátových investicích rozhodli. Byť dnes jejich posty drží jiní lidé, jde stále o jejich kolegy, přátele nebo jen spolustraníky.

Nelze si tak nevšimnout, že bojovnost radnic graduje spolu s tím, jak se blíží komunální volby. Zatím jsme ale neslyšeli, že by současné vedení Prahy 6 vystoupilo proti bývalému starostovi Tomáši Chalupovi, který o kontroverzním obchodu rozhodl. Místo toho se uplatňovala politika mrtvého brouka a ještě se aktivně odklízel špinavý materiál. Například v podobě bezcenných dluhopisů firmy Borsay, kterých se radnice zbavila velmi problematickou operací. Teď se ale blíží volby a bojujeme s korupcí.

Možná je to logické a užitečné, ale zároveň dosti pokrytecké.