Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Praktika sociálních demokratů: „Držhubné“ za tvrdý alkohol?

  8:48
Machinace při hlasování v místních buňkách ČSSD ukazují, jak se pod zástěrkou „demokratických principů“ ve straně obchoduje s vlivem a politickou mocí. Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka si uvědomil, že pokud nezmění stranické struktury, ČSSD se ocitne na okraji politického dění.

Současný předseda ČSSD Bohuslav Sobotka foto: © ČTKČeská pozice

O nutnosti reformy vnitřních mechanismů ČSSD svědčí skandál v Praze 11. Při hlasování v tamních buňkách strany se falšovaly výsledky a následně zahlazovaly stopy.

„Místní organizace brutálním způsobem pošlapávají transparentní demokratická pravidla, stanovená řádem přípravy na volby do zastupitelstva měst a obcí. Kromě hrubého porušení demokratických pravidel zakládá ne-řádně sestavená kandidátka ČSSD časované miny do samých základů činnosti ČSSD v Praze 11 s hrozícími dopady i do velké Prahy jako celku,“ stojí v dopise členů obvodního výkonného výboru jedenácté městské části. Dopis, který původně neměl opustit lokální úroveň, se nakonec dostal i do rukou předsedy strany Bohuslava Sobotky.

Netransparentní jednání

Jádrem problému jsou stranické konference místních organizací ČSSD v Praze 11 konané letos v únoru a v červnu. Na té první šlo o zvolení Drahoslava Matonohy šéfem okresního výkonného výboru ČSSD Praha 11, jeho nominaci na kandidátní listinu sociální demokracie do podzimních voleb do zastupitelstva hlavního města a také o pokus o vyloučení tehdy místostarosty Prahy 11 Josefa Belaníka ze strany.

Jádrem problému jsou stranické konference místních organizací ČSSD v Praze 11 konané letos v únoru a v červnu

Jak ČESKÉ POZICI potvrdil šéf tehdejší volební komise Ladislav Horák, jenž byl schůzi přítomen, jednání nebylo transparentní. Z dokumentů, které má redakce k dispozici, vyplývá, že pro vyloučení nepohodlného Belaníka se nenašlo dost hlasů. Volební komise jich tedy sama několik doplnila. Když poté krajská kontrolní komise hlasy prověřovala, zjistila, že jejich počet nesedí ani v případě druhého kola hlasování.

Aby kontrolní tým problém nerozmázl, dostal „držhubné“ v podobě tří lahví tvrdého alkoholu. Nespokojení straníci však iniciovali rozeslání dopisu, který byl původně směřovaný do rukou vyloučeného Belaníka, ale nakonec unikl ven. Kritici v něm popsali, co se na únorové konferenci stalo.

„Poté, co sis stěžoval (míněn Belaník – pozn. red.), dorazili zástupci krajské kontrolní a revizní komise. Po otevření zapečetěné obálky a kontrole hlasovacího lístku, k překvapení všech, nesouhlasily počty pro tvé odvolání. Spravily to tři lahve značkové whisky a pan Nonfried (Jiří Nonfried je členem krajské kontrolní komise - pozn. red.), Hrabal (Petr Hrabal je členem okresního vedení ČSSD v Praze 11 – pozn. red.) a Matonoha (Drahoslav Matonoha je šéfem ČSSD v Praze 11 – pozn. red.) odešli spokojeně domů,“ stojí v dokumentu.

Pravdivé skutečnosti

Nebyl to jediný problém únorové schůze ČSSD v Praze 11. Komplikace nastaly i při hlasování o šéfovi okresní organizace. „Při tomto ,tajném‘ hlasování se opět stalo, že výsledné skóre bylo nedostatečné – předseda Matonoha nebyl zvolen. A co se nestalo, jistě si vzpomínáš, že se žádná volba neopakovala. To proto, že manželé Matonohovi všechny hlasovací lístky skartovali, vytiskli si nové a ,v úzkém kruhu rodinném‘ si je všechny zakroužkovali. A hurá, máme lídra za Prahu 11 do magistrátu,“ napsali kritici v dopise pro Belaníka, který následně opět unikl.

Manželé Matonohovi všechny hlasovací lístky skartovali, vytiskli si nové a „v úzkém kruhu rodinném“ si je všechny zakroužkovali

Na anonymní dopis zareagoval předseda volební komise Horák, který na inkriminované konferenci na hlasování dohlížel. „K vlastní hanbě musím potvrdit, že skutečnosti uvedené v dopise jsou pravdivé. Hluboce se stydím, že jsem podlehl nevybíravému nátlaku předsedy obvodního výboru Drahoslavu Matonohovi a dopustil jsem, aby jeho manželka Hana Matonohová jako výkonná členka volební komise dostala možnost zfalšovat výsledky voleb, které Matonohovi nevyhovovaly,“ litoval Horák v oficiálním prohlášení.

Doplnil, že postupem času zjistil, že tyto „neférové prasárničky“ jsou Matonohovým pracovním „know-how“. A problémy pokračovaly. Na dvou červnových jednáních sociálních demokratů v Praze 11 se dotvářela kandidátní listina ČSSD pro volby v této městské části.

Dopad na ČSSD

Podle jednoho z předsedů místní organizace Olega Rybnikáře byly porušeny stanovy sociální demokracie. Například na konferenci 18. června byla schválena rozdílná kandidátka, než na které se strana usnesla o týden dříve. Tato schůze navíc nebyla svolaná dle pravidel – o konferenci se nevědělo dostatečně dopředu. Na upravené kandidátní listině coby lídr figuruje Matonoha, jenž ale nemá trvalé bydliště v Praze 11, jak stanovuje zákon.

„Tím byla naprosto kardinálně a nenapravitelně porušena demokratická pravidla,“ napsal Rybnikář ve stížnosti okresní kontrolní komisi. Ta jeho připomínky na začátku července podpořila a konstatovala, že kauza může mít negativní dopad na výsledek ČSSD ve volbách do celopražského zastupitelstva.

Sociální demokracie by s reformou vnitrostranických mechanismů neměla otálet

Když se pak sociální demokraté z Prahy 11 chtěli znovu sejít, aby situaci vyřešili, předseda organizace Matonoha odmítal schůzi svolat. Proto se sešli bez něho, navíc v náhradním prostoru, neboť Matonoha jim nezpřístupnil prostor sekretariátu okresního výkonného výboru. Sociální demokraté následně Matonohu vyzvali k rezignaci na post a schválili novou kandidátku.

Nakonec prošla verze, na které je Matonoha na jednom z předních míst. Předseda ČSSD Sobotka odmítl do sestavování kandidátek vedení strany zasahovat. Jedno je ale jisté, s reformou vnitrostranických mechanismů by sociální demokracie neměla otálet.

Dopis anonymního čtenáře

Reaguji na článek novináře Ondřeje Koutníka v Lidových novinách ze dne 28. 7. 2014 – Za tři lahve whisky do čela kandidátky. Musím Vám sdělit, že článek týkající se pana ing. Drahoslava Matonohy v těchto dnech četlo mnoho zaměstnanců a pedagogů ze Střední školy technické, Zelený pruh 52 v Praze 4, kde jmenovaný působí jako ředitel.

Praktiky, které popisujete v článku, uplatňuje i ve školství a není zřejmě nikdo, kdo by se mu postavil, kdo by ho zastavil a sesadil. Neuznává jiný názor a praktiky než svoje, a když si někdo stěžuje oprávněně na Magistrátu hl. m. Prahy, stížnosti se bohužel nepodařilo vyřešit, protože má dlouhé prsty všude.

Kromě jiného ve škole zaměstnává i svoje rodinné příslušníky a vymýšlí pracovní pozice pro své známé a kamarády. O případných kontrolách je vždy včas informován. Možná by stálo za to, podívat se na výběrové řízení na místo ředitele střední školy, protože ještě dříve než proběhl konkurz, se vědělo, kdo na pozici usedne. Zkrátka, osoba pana ing. Matonohy pro mládež svým chováním a jednáním není přínosem.

Zaměstnanci budou čekat, jestli se zastydí a odejde sám, ale s jeho hroší kůží a známostmi se nedočkají. Bylo by toho více, ale promiňte, bojím se. Děkuji srdečně panu Ondřeji Koutníkovi za článek a nejen za něj, ale i za jeho odvahu a statečnost psát o skutečnostech.

(Originál ručně psaného dopisu má ČESKÁ POZICE k dispozici.)