Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Praha v magazínu Jane’s: Co právě frčí v americkém námořním výzkumu?

  9:05

Kontradmirál Nevin Carr představil vize US Navy, do kterých už promlouvají i výzkumníci ze střední a východní Evropy.

Kontradmirál Nevin Carr přesvědčuje posluchače, že utratit ročně 36 miliard korun na námořní výzkum v ONR se vyplatí. Může to vést i k Nobelově ceně. foto: © US NavyČeská pozice

Praha se mihla v prestižním armádním měsíčníku. Nikoliv kvůli korupci u vojenských zakázek, jak by dnešní Čech očekával, ale zásluhou vědy a výzkumu. Listopadové číslo časopisu Jane’s International Defence Review přináší rozhovor s kontradmirálem Nevinem Carrem z amerického námořnictva, jenž šéfuje od roku 2009 Office of Naval Research (ONR), který hledá výzkumné podněty po celém světě – včetně ČR.

„Umíme uvažovat velmi inovativně i ve věcech, které jdou daleko za naše aktuální potřeby,“ říká Carr. Hovoří nejen o ničivých zbraních, ale i vynalezených „drobnostech“, které mohou mít masivní dopad na vojenské mise.

Výzkumná kancelář US Navy vyvíjí palubní zbraně s názvy jako z akční hryPříkladem takových výstupů jsou výkonnější baterie pro bojové roboty Talon u námořní pěchoty anebo speciální brýle, které se po stisknutí tlačítka stmaví, aby vojákův zrak neutrpěl při prudkých přechodech ze tmy na ostré světlo. Zdánlivá maličkost, jež může zachraňovat životy.

Americké ONR, jež má od února 2010 v Praze svoji pobočku, mělo pro letošek rozpočet 1,9 miliardy dolarů (asi 36,6 miliardy korun). Do aktuálních programů spadá dle Carra vývoj lepšího softwaru, technologie snižování hluku na přistávací palubě, vylepšování výkonnosti motorů nebo pokroky v biopalivech, ale také vysokoenergetické palubní zbraně, jak ČESKÁ POZICE informovala. Názvy jsou to jako z akční počítačové 3D hry: Free Electron Laser nebo Electromagnetic Railgun.

Námořní zájem o pevninské Česko

„Jde o vysoce riskantní a nákladné projekty, ketré ale můžou změnit plno věcí v tom, jak dnes válčíme a vypouštíme hlavice,“ říká admirál Carr. Do sféry futuristických projektů patří i taktické mikrosatelity nebo podvodní roboponorky. „U autonomních prostředků se dočkáme i využití v úplně jiných prostředích, než bychom si dnes mysleli,“ míní Carr.

Na takovém vývoji nepracují jen Američané. Pod ONR patří i divize Global, jež má filiálky v Londýně, Tokiu, Singapuru a právě Praze, pod níž spadá střední a východní Evropa. Kancelář v Česku se intenzivně zajímala dle informací ČESKÉ POZICE především o kybernetiky z ČVUT, informatiky a vědce z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Kontradmirál Carr řekl magazínu Jane´s: „ONR Global je pro naši organizaci obrovským úspěchem, který podněcuje vztahy mezi akademiky a vědci na globální úrovni v rámci neutajovaného a otevřeného systému.“ Jako příklad uvedl Nobelovu cenu za fyziku, jíž loni obdrželi vědci ruského původu Andre Geim a Konstantin Novoselov díky objevu grafenu – pevného materiálu budoucnosti. Jejich výzkum byl totiž placen z peněz US Navy. Urodí se někdy podobný plod i v Česku?

Související článek:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!