Lidovky.cz

Praha mlží o tučné částce za koupi sídla Bohemians

  10:34
Svatostánek klokanů – stadion Ďolíček, na kterém fotbalový klub hraje – koupilo hlavní město od firmy Safety Real. Praha však navzdory rozhodnutí pražského městského soudu odmítá rozkrýt, komu poslala 121 milionů korun za jeho nákup a transakce tedy budí pochyby z hlediska transparentnosti – neví se, kdo stojí za firmou Safety Real.

Stadion v Ďolíčku budou moct dál užívat fotbalisté Bohemians. foto: MAFRA - Michal Sváček

Fotbalovému táboru Bohemians Praha 1905 spadl na začátku letošního roku balon ze srdce. Hlavní město po letech dohadů dokončilo výkup legendárního stadionu Ďolíček, na kterém klub hraje. Transakce za 121 milionů korun ale dodnes budí pochyby z hlediska transparentnosti. LN zjistily, že dosud není známo, kdo stojí za firmou Safety Real, fond Sicav (dále jen Safety Real), od které Praha Ďolíček koupila. Na její účet radnice letos v lednu poslala 121 milionů. Úřad ale odmítá prozradit, kdo firmu vlastní, navzdory rozhodnutí pražského městského soudu.

Ten magistrátu hlavního města nařídil informaci zveřejnit. Zažádal o ni podle zákona o svobodném přístupu k informacím podnikatel a někdejší majitel fotbalového klubu Bohemians Michal Vejsada. Pražští radní v koalici vedené primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) se však rozhodli v utajování informace nepolevit a proti soudnímu verdiktu podali kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten dosud nerozhodl. Mlhu kolem obchodu za 121 milionů radnice nijak nerozptyluje.

„Informace o vlastnické struktuře prodávajícího nám byla poskytnuta pouze a výlučně k naší žádosti a pro interní potřeby. Prodávající výslovně uvedl, že tato informace není veřejná,“ sdělil LN mluvčí magistrátu Vít Hofman. Společnost Safety Real sídlí v Praze, ale má anonymní akcionáře. Vlastníkem mohl být v době platby teoreticky kdokoliv.

Dohrávka u soudu

Před třemi lety LN upozornily, že za firmou vlastnící Ďolíček stojí Martin Benda, podnikatel známý z kauzy vytunelovaných fondů Trend a prodeje obchodního domu Kotva. Nitky ze struktur firem kolem bývalých majitelů stadionu vedou i do offshorových skořápek v Londýně. Vršovický klub odvrátil zánik, hraje první ligu a má jistotu, že příští roky se nebude muset stěhovat ze svého svatostánku u potoku Botič. Poslední záchranný krok, kdy Praha získala stadion do svého majetku, se však dohrává u soudu.

Vršovický klub odvrátil zánik, hraje první ligu a má jistotu, že příští roky se nebude muset stěhovat ze svého svatostánku u potoku Botič. Poslední záchranný krok, kdy Praha získala stadion do svého majetku, se však dohrává u soudu.

Zdálo se, že sága fotbalového kmene jménem Bohemians dospěla ke konci. Loni v březnu se pražský magistrát domluvil na nákupu stadionu Ďolíček, který patřil společnosti Safety Real, investičnímu fondu s proměnným základním kapitálem (dnes Safety Real, fond Sicav). Letos v lednu radnice na účet firmy poslala 121 milionů a v březnu vršovický klub podepsal s magistrátem nájemní smlouvu na deset let. Prodej stadionu do rukou pražské radnice však provázejí nejasnosti.

Případem se momentálně zabývá Nejvyšší správní soud. Že se příběh výkupu hřiště, na němž hraje klub s klokanem ve znaku, dostal na stůl české justici, má „na svědomí“ pražský podnikatel a bývalý majitel Bohemky Michal Vejsada. Ten už v lednu 2017 po magistrátu žádal, aby mu sdělil, kdo je koncovým majitelem firmy Safety Real. V květnu téhož roku dorazila z radnice zamítavá odpověď. Vejsada informaci žádal na základě takzvané „stošestky“ neboli zákona o svobodném přístupu k informacím. Přístup radnice se mu nezdál, a tak o několik týdnů později podal žalobu.

Městský soud v Praze o ní rozhodoval loni v prosinci a Vejsadovi dal za pravdu. „Žalovanému (pražský magistrát – pozn. red.) se nařizuje poskytnout informaci žalobci (Vejsada – pozn. red.) dle jeho žádosti,“ píše se v rozsudku, který mají LN k dispozici. Radní se však rozhodli dále mlčet jako hrob a proti rozhodnutí městského soudu se ohradit. Podali kasační stížnost. „Hlavní město proti tomuto rozhodnutí podalo ihned kasační stížnost k Nejvyššímu soudu v Brně,“ potvrdil LN mluvčí magistrátu Vít Hofman. Na verdikt se nyní čeká.

Urputné utajování

Je pozoruhodné, s jakou urputností si koncový majitel firmy Safety Real přál zůstat v utajení. Vyplývá to například z interní komunikace mezi magistrátními úředníky z právního a kontrolního odboru. „Prodávající, tedy firma Safety Real, zpřístupnil svoji akcionářskou strukturu výlučně hlavnímu městu Praze, neboť ji považuje za obchodní tajemství,“ ujišťovali se se úředníci loni v září. Právník vystupující za Safety Real Lukáš Eichinger na dotazy LN neodpověděl. Pouze sdělil, že je nyní v Kyrgyzstánu a že obrátit se na něho v případě zájmu máme na konci září.

Je pozoruhodné, s jakou urputností si koncový majitel firmy Safety Real přál zůstat v utajení. Vyplývá to například z interní komunikace mezi magistrátními úředníky z právního a kontrolního odboru.

Když se před třemi lety LN zajímaly o majetkové pozadí firmy Safety Real, zjistily, že majoritním podílníkem tohoto investičního fondu je podnikatel známý z kauzy vytunelovaných fondů Trend a prodeje obchodního domu Kotva Martin Benda. Tehdy se k podílu přiznal: „Jako podílník se na výkonném obchodním chodu společnosti nepodílím, pouze na kontrole z pozice správní rady,“ řekl LN v září 2015. O tři roky později však firma trvá na tom, že svého majitele neodkryje – to nasvědčuje variantě, že majetková struktura se v mezidobí změnila.

Stadion Ďolíček původně spadal pod firmu Bohemians Real, kterou donedávna vlastnil právě fond Safety Real. Na začátku roku, zhruba tři týdny před odesláním 121 milionů korun z magistrátní kasy na účet Safety Real, se firma Bohemians Real odloupla od své matky a přesídlila do Londýna, kde se jejím majitelem stala neprůhledná „skořápka“ Schumann & Greenberg Ltd. Radnici to nevadí. „Vlastnictví této společnosti je dle našeho názoru k projednávané věci bez jakékoliv relevance,“ dodal její mluvčí Hofman.

Mohou to být „techtle mechtle“

Podnikatel a někdejší majitel fotbalového klubu Bohemians Michal Vejsada kritizuje mlčení pražského magistrátu. Zdůrazňuje, že v transakci šlo o peníze daňových poplatníků.

LIDOVÉ NOVINY: Považujete chování radnice za netransparentní?

VEJSADA: Ano.

LIDOVÉ NOVINY: Proč radnice nechce vlastníka prozradit?

VEJSADA: Může jít o „techtle mechtle“. Jasný názor mám, ale řeknu jej v listopadu u soudu, kde se bude řešit pronájem stadionu Bohemians Praha 1905.

LIDOVÉ NOVINY: Kdo podle vás za firmou Safety Real ve skutečnosti stojí?

VEJSADA: Veřejně se hovoří o podnikateli Karlu Pražákovi, ale počkám si na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Kdyby vše bylo transparentní bez postranních úmyslů, nevidím důvod, proč ze strany magistrátu nechtějí poskytnout informaci, zejména když to bylo podmínkou odkupu Ďolíčku. Jestli si dobře vzpomínám, tak to tam dali Piráti.

LIDOVÉ NOVINY: Proč by radnice měla jméno vlastníka, kterému poslala 121 milionů, prozradit? Má veřejnost na tuto informaci nárok?

VEJSADA: Z důvodu, že se jedná o veřejné peníze, tj. peníze daňových poplatníků, jsem zcela přesvědčen, že veřejnost na tuto informaci má nárok. Už jenom z důvodu, aby nedocházelo k praní špinavých peněz, jak na to poukázala zastupitelka Alexandra Udženija před hlasováním na zastupitelstvu. Zastupitelé mají před volbami plno „keců“, jak budou ve prospěch obyvatel jednat, pak se dostanou do zastupitelstva a myslí si, že jsou vlastníci pražského magistrátu.

Napínavý život klokanů z Ďolíčku

  • Prapůvod pražského klubu sahá do roku 1895, kdy ve Vršovicích vznikl sportovní kroužek Kotva. Už tehdy se oblékl do bílozelených barev.
  • Oficiálně se v rámci FIFA zaregistroval v roce 1905 jako AFK Vršovice.
  • Kvůli zájezdu do Austrálie v roce 1927 přijal klub jméno Bohemians a ve znaku se objevil klokan.
  • Nejúspěšnější období zažil v první polovině osmdesátých let, ligu vyhrál v sezoně 1982/83.
  • První desetiletí nového milénia uvrhlo vršovické do hluboké krize. Problémy začaly v roce 2005, kdy upadli do konkurzu. Majitelem byl do konce roku 2013 podnikatel Michal Vejsada.
  • Tehdy se přihlásil klub Střížkov ze třetí ligy, za nímž stál podnikatel Karel Kapr. Ti si od TJ Bohemians pronajali logo a ochrannou známku. Dvě sezony se dokonce pohybovali v první lize.
  • Díky mohutné podpoře fanoušků původní Bohemky byl založen klub Bohemians 1905, který koupil od správce konkurzní podstaty právo k soutěži. Fotbalová asociace klub uznala a nový subjekt nastoupil do třetí ligy. V roce 2007 postoupil do nejvyšší soutěže, kde působí i dnes.
  • Od roku 1932 hrají klokani na stadionu u Botiče. Jméno Ďolíček zdědil po svém předchůdci též ve Vršovicích, který ležel poblíž dnešního slavistického Edenu.
  • Vedle existenčních problémů se klub v minulých letech strachoval o budoucnost stadionu. Nebylo jasné, jestli na něm bude moci zůstat, panovaly obavy, zda nebude zbořen.
  • V roce 2017 pražská radnice vykoupila stadion Ďolíček od firmy Safety Real za 121 milionů korun.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.