Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Prada pokukuje po hongkongské burze

Asie

  11:36

Milánská módní skupina Prada si za první pololetí připsala 25procentní nárůst příjmů a chystá se zapsat své akcie na hongkongské burze.

Důležitost asijského kontinentu si Prada uvědomila mezi prvními. Kampaň na jarní kolekci pro rok 2010 natočila v kulisách předválečné Šanghaje. foto: © PradaČeská pozice

Zájem slavné milánské Prady o Dálný východ není žádná novinka. Naopak, byla mezi prvními, kteří rozpoznali důležitost asijského kontinentu. Nejlépe o tom svědčí tokijský palác firmy navržený architektonickým studiem Herzog &de Mauron i další její asijské sídlo: slavná budova Transformer v Soulu. Její jarní celosvětová reklamní kampaň, za kterou stojí úspěšný čínský filmový režisér Jang Fudong, navíc vznikala v kulisách předválečné Šanghaje. A módní svět, který byl vždycky citlivý na všechno nové, si toho samozřejmě ihned všiml. To totiž bylo něco nového: podoba reklamy pro Evropu a Ameriku se poprvé utvářela na Dálném východě, a ne naopak. Nyní se také čím dál častěji potvrzují zprávy, že milánská firma pokukuje po hongkongské burze, na které chce nechat zapsat svoje akcie.

O světoznámé módní skupině bychom měli vědět, že jejími majiteli jsou z velké části módní návrhářka Miuccia Prada a její manžel Patrizio Bertelli. Právě Bertelli byl mužem, který jakožto generální ředitel firmy řídil v posledních třiceti letech její nevídaně úspěšnou expanzi od malého milánského butiku až k jedné z největších nezávislých módních skupin současnosti. Už dlouho se také zabývá myšlenkou nechat firmu zapsat na burzu.

Potřebné papíry byly připraveny již v roce 2001 a ručily za ně renomované obchodní banky.  Cílem měla být milánská burza a už byl dokonce i stanoven den D. Jenže pár týdnů před chystanou událostí vstoupilo do hry osudné 11. září a spolu s newyorskými Dvojčaty padly i nadějné a pečlivě promyšlené plány módní firmy. O vstupu na burzu se od té doby mluvilo hned několikrát, nikdy se však nepodařilo najít vhodné načasování. Nyní se zdá, že si milánská skupina víc považuje šanci na zápis v Asii než třeba v Miláně či Londýně.

Dobře šlapající trhy versus dluhy

 Experti z prostředí firmy odhadují, že cena společnosti Prada by mohla na trhu nacházejícím se v pozitivní fázi dosáhnout až šesti či sedmi miliard eur. No a „dobře šlapající“ finanční trhy, které se nacházejí v pozitivní fázi, lze momentálně nalézt především v zemích Dálného východu. To je také jedním z hlavních důvodů současných představ firmy. Kromě samotného módního domu spadají do tohoto holdingu také renomované značky Miu-Miu a elegantní Church. Podle dosavadních signálů dosáhne letos obrat firmy pravděpodobně hranice dvou miliard eur a podle odhadů odborníků se může toto číslo díky čím dál efektivnější expanzi Prady do rozvojových zemí vyšplhat do roku 2014 až na tři miliardy.

Devadesát pět procent akcií holdingu spočívá v rukou manželů Prady a Bertelliho, zbylých pět procent vlastní italská bankovní skupina Intesa San Paolo. Kromě toho má banka ve svých rukou (nebo spíš na svých bedrech) dluhy firmy ve výši 450 milionů. Přestože se toto číslo zdá být alarmující, má pozitivní hodnotu, neboť ještě před pár lety se dluh firmy pohyboval kolem 700 milionů eur a nedlouho předtím dokonce o hodně převyšoval jednu miliardu.

Ohromná zadluženost Bertelliho provází již od konce devadesátých let, kdy se po vzoru velkých francouzských luxusních konglomerátů, jako například LVHM, vrhl se svěšenou hlavou do zběsilého skupování firem. Do rukou holdingu Prada se tak dostala například newyorská značka Helmut Lang, německá Jil Sander, Car Shoe, anglický Church a četné další italské konfekční firmy disponující širokou obchodní sítí.

Dobré první pololetí

Finanční krize na počátku nového tisíciletí a zpomalení hospodářské konjunktury nepřinesly generálnímu řediteli Prady štěstí. Další vážný problém představoval provoz obchodních řetězců se zastoupením po celém světě. Německá obchodnice Jil Sanderová, jež byla léta zvyklá na nezávislost, za sebou dvakrát naštvaně práskla dveřmi a ani Helmut Lang nedosahoval odpovídajících výsledků. Udržení získaných značek a reorganizace, která nepřinesla očekávané úspěchy, přitom byly pro milánskou skupinu obrovskou čárou přes rozpočet.

Pradě se vloni podařilo získat odklad od věřitelů do roku 2012

K tomu, aby se dynamický generální ředitel skupiny Prada z těchto problémů vůbec vyhrabal, byla zapotřebí chladnokrevnost i pomoc italských bankovních skupin. Po dlouhých letech spojených s enormními výdaji se mu konečně podařilo zbavit šmrncovní, ale ztrátové Jil Sander i miláčka amerických snobů Helmuta Langa a zlikvidovat také další větší či menší akvizice. Mateřský podnik, stará dobrá milánská Prada, mezitím naštěstí fungovala jako dosud nevídaná zásobárna peněz, což mu také pomohlo přesvědčit banky. Jednou z nejdůležitějších loňských zpráv z prostředí Prady bylo kromě módních úspěchů například také přeskupení bankovních úvěrů, což vlastně neznamená nic jiného, než že se jim podařilo získat od svých věřitelů odklad až do roku 2012.

Bertelli věří, že se Pradě do té doby podaří překonat nepřízně osudu. Dobrým znakem může být například bilance za první pololetí letošního roku, která vykázala příjem ve výši 937 milionů a 25procentní nárůst. Hrubý zisk dosáhl 225 milionů eur, což představuje přesně dvojnásobek oproti loňsku.

Všechno tedy ukazuje dobrým směrem, a přidá-li se k tomu ještě úspěšný vstup na burzu, hospodářské situaci milánské firmy by to velmi pomohlo. Po úspěších na přehlídkových molech by mohli v milánském hlavním sídle konečně zatleskat i úspěchům na poli finančním.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...