Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Práce by neměla nikoho odrazovat od založení rodiny

„Nemohla jsem se spokojit s tím, že personální ředitelka – samoživitelka – půjde dělat i asistentku na částečný úvazek, kde jí podmínky ke sladění rodiny a práce dají. Tak jsem se pustila do studie toho, jak firmy i stát toto téma řeší,“ říká v rozhovoru odbornice na personalistiku Jana Tikalová.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

I. Patta 677

3. 3. 2019 10:34
Práce ne,

ale daňová a sociální politika státu ano. Stát vyhlásil pracujícím rodičům válku k 1. 1. 1993. V republice jsme do roku 1992 měli daňový a sociální model, který mladým lidem jednoznačně říkal: Když si pořídíte děti, nesníží se významně Vaše životní úroveň, protože stát zohlední 50 % nákladů na výchovu dětí. Co se týká zajištění ve stáří, tak muži půjdou do důchodu v 60 letech a ženy v 53 až 57 letech podle počtu dětí. Náhradový poměr mezi průměrnou mzdou a průměrným důchodem byl 58 %. Od roku 1993 u nás platí Evropský sociální model. Zákon č. 586/1992 mladým říká: Když budete mít mzdu na úrovni mediánu, tak se při druhém dítěti v rodině propadnete automaticky do sociální sítě, hluboko pod životní úroveň průměrného důchodce! Zákony č. 589/1992 Sb., a č. 155/1995 Sb., mladým říkají: Co se týká zajištění ve stáří, dostanete se do důchodu v 65 letech, nebo v 72 letech, možná. Náhradový poměr mezi průměrnou mzdou a průměrným důchodem již nyní klesl pod 40 %. V tzv. vyspělých sociálních státech jsou d

0 0
možnosti

I. Patta 677

3. 3. 2019 10:36
Re: Práce ne II

V tzv. vyspělých sociálních státech jsou dnes děti z kulturního hlediska dobrovolné, z ekonomického tíživé, z pracovního fyzicky i psychicky náročné, z technologického se lze vyhnout tomu je zplodit a stáří bezdětným zabezpečí ze svého odvodu sociálního "pojištění" děti cizích lidí. Výsledek? Za posledních 24 let nám chybí 1 200 000 dětí do vyrovnané populační bilance.

0 0
možnosti

27. 2. 2019 21:15
jednostranný pohled

Autorka situaci dobře popsala ze svého pohledu, respektive ze strany zaměstnavatelů. Já jsem ve věku, kdy už si pánové děti nepořizují, ledaže by vedle manželky na meloušek "klofli" nějakého zajdu. Proto to vidím z pohledu dítěte a podle psychologů a zdravého rozumu dítě potřebuje matku řádově do tří let věku naprostou většinu dne. Vyspělé státy se chovají k matkám macešsky, přestože ony jim vychovávají budoucí daňové poplatníky, kteří jsou zdrojem blahobytu i politiků.Vysoká životní úroveň je založena na vykořisťování práce otce i matky. Můj názor je takový, že stát by měl ženě poskytnout stejný příjem jako měla v době před porodem do 3let věku dítěte. A už se nebudu pouštět ke kritice států, že málo podporují rodiny.

0 0
možnosti

28. 2. 2019 9:04
Re: jednostranný pohled

Mate uplnou pravdu. Mozna misto platbam zen dat danove ulevy manzelovi. Kdyz sla manzelka na materskou, tak jsem okamzite prisli o slevy na dani. Jeji a dvou deti. Ja jsem si to jako OSVC uplatnit nemohl. Takze rocni vypadek prijmu byl okolo 150.000. Abychom to nejak kompenzovali, musely se delat takovy kraviny, jako zalozit ji zivnost, cast nakladu dat na ni. Naprosto zbytecna pakarna.

Jinak nejzvracenejsi system je v USA - dite po sestinedeli dostane chuvu. Tu pak bere jako matku. Chuva po 2-3 letech odejde a dite dostane novou, takze fakticky si proziva akdych par let ztratu matky. No a , v zamestani uspesna biologicka matka, jednou za mesic oblikne potomka a jde se s nim ikazat jaka ze to jsou harmonicka rodina.

0 0
možnosti

27. 2. 2019 13:23
Brzky navrat matky do prace deti jiste oceni

Nejsou obtezovany kojenim ani materskou laskou.

0 0
možnosti