Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

PPP ve vojenské nemocnici, II. dějství: Kdo bude potrestán?

  15:08

Poslanci požadují po ministerstvu obrany seznam osob, které jsou odpovědné za projekt PPP v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

O tom, že lze vydat 217 milionů korun a nic za to nemít, již ČESKÁ POZICE informovala. Na takovou částku může Českou republiku dle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) přijít „vycouvání“ z projektu PPP (Public Private Partnership) v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze. Logická otázka zní: Kdo za to může? Poslanci z kontrolního výboru sněmovny nyní požadují po ministerstvu obrany seznam lidí, kteří za projekt zodpovídali. Co bude následovat?

Zopakujme si čísla uvedená ve zprávě NKÚ z letošního září, která kauzu PPP zmapovala. Ministerstvo obrany (MO) a nemocnice utratily za poradenské služby 42 milionů korun. Dalších 130 milionů se ÚVN zavázala uhradit soukromému partnerovi za to, že spolupráci ukončila. A dále přislíbila vyplacení až 45 milionů korun jako další případné náklady vzniklé v souvislosti s vypovězením. Celkový účet 217 milionů korun za projekt PPP, který se nikdy neuskuteční, je polovinou částky, na niž byla odhadnuta původní stavba ubytovny a parkoviště v roce 2004.

Nemocnice zaútočila na kontrolory

Jak na kritickou zprávu NKÚ zareagovalo vedení ÚVN? Dopisem, v němž prezidenta kontrolního úřadu Františka Dohnala vyzývá, aby zahájil kárné řízení se členy NKÚ, kteří se na auditu v nemocnici podíleli. Dále žádá prošetřit rozpory mezi obsahem kontrolního protokolu a kontrolního závěru. Jádrem sporu nemocnice s kontrolory je uzavření dodatku se soukromým partnerem, který mu zaručuje vyplacení víc než stomilionového odstupného, jestliže nemocnice smlouvu vypoví. Vedení nemocnice tvrdí, že pokud by nebyl dodatek uzavřen, reálně hrozilo, že případ skončí arbitráží. NKÚ tento názor nesdílí.

Viceprezident NKÚ Miloslav Kala tvrdí, že dopis je snahou kontrolované osoby, ÚVN, svést pozornost jinam. „Provedli jsme komplexní analýzu případu. Nebyl porušen zákon o NKÚ ani etický kodex,“ upřesnil Kala. I když jde v uplynulých letech o nejtvrdší reakci na zprávu NKÚ napadající profesionalitu úřadu, pro veřejnost bude tím nejpodstatnějším, zda za „sekeru“ ve výši 217 milionů korun bude někdo potrestán.

Poslanci: Chceme jména!

S tím, že pochybení během zakázky skutečně nastala, souhlasí i poslanci sněmovního kontrolního výboru. Na čtvrtečním výboru odhlasovali usnesení, v němž konstatují, že ÚVN i ministerstvo obrany postupovaly nehospodárně. A požadují po MO, aby předložilo seznam osob, které byly za jednotlivé fáze projektu zodpovědné.

Jak je možné, že byla se soukromým partnerem uzavřena takto nevýhodná smlouva? Kdo je zodpovědný za to, že se spustil nepřipravený projekt? Je náhoda, že smlouvy schválila úřednická vláda, tedy bez politické odpovědnosti, navíc na svém posledním zasedání před volbami? „Přestávám věřit, že jsou pochybení náhodná,“ uvedla ve čtvrtek poslankyně Zdeňka Horníková (ODS) s tím, že informace o kauze ÚVN by měl dostat i premiér Petr Nečas. Pokud nejde o náhody, pouhým vyžádáním seznamu by kauza rozhodně skončit neměla.

Rekapitulace kauzy ÚVN

  • V roce 2004 plánovala Ústřední vojenská nemocnice, jejímž zřizovatelem a zároveň předkladatelem materiálů do vlády je ministerstvo obrany, že díky spolupráci se soukromým partnerem pořídí ubytovnu s kapacitou 240 lůžek a parkoviště pro 200 aut. Náklady byly vyčísleny na 440 milionů korun, stavební práce se měly uskutečnit v letech 2006 až 2008.
  • Vláda vzala přípravy na vědomí a projekt byl zařazen do první vlny PPP projektů. O dva roky později nemocnice zjistila, že „potřebuje“ také hotel s 260 lůžky, ubytovnu pro personál s 240 lůžky, bazén a parkoviště s kapacitou 295 míst. Dle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) se předpokládané investice zvýšily o 309 milionů na 749 milionů korun. Začít stavět se mělo na přelomu let 2008 a 2009.
  • V roce 2010 nastal další zvrat. Nemocnice zjistila, že projekt příliš „nafoukla“ a nebude na něj mít peníze. Plány opět přehodnotila. Namísto ubytovny pro personál tentokrát požadovala léčebnu pro dlouhodobě nemocné spojenou s domovem péče pro válečné veterány a vojenské důchodce. Vypuštěna byla výstavba bazénu a odložena stavba hotelu.
  • Soutěž na PPP projekt ve Střešovicích vyhrálo konsorcium Prague Military Hospital Concession (PMHC), jehož nabídka byla ve finále posuzována jako jediná. Cena kontraktu na 25 let vzrostla na více než 6,4 miliardy korun. Původní odhady přitom hovořily o necelých 1,3 miliardy korun. Ministerstvo obrany vedené Martinem Bartákem předložilo návrh na změnu projektu vládě a ta jej pod vedením premiéra Jana Fischera 24. května 2010 – těsně před sněmovními volbami – schválila.
  • Případ ukončila až vláda Petra Nečase, která letos 17. srpna odhlasovala ukončení smlouvy o projektu PPP. Zastavení rozmařilých plánů ve Střešovicích bylo pravděpodobně tím nejrozumnějším řešením. Výsledky sedmiletého plánování jsou však tristní. V areálu vojenské nemocnice nepřibyl žádný ze zamýšlených objektů.