Lidovky.cz

PPF sonduje své možnosti u východoevropských operátorů

  15:09
Norská telekomunikační skupina Telenor prodá část svých operátorů Kellnerově PPF, tvrdí bulharský tisk. Proměna PPF z vlastníka ze světového pohledu dvou menších mobilních operátorů na regionální telekomunikační skupinu by posílila pozici holdingu v případě eventuálního prodeje celého telekomunikačního byznysu.

Petr Kellner. foto:  Petr Topič, MAFRA

Česká investiční skupina PPF, které ovládá telekomunikační operátory Cetin a O2, se zajímá o koupi dalších podobných aktivit v zemích střední a východní Evropy. Podle zdrojů LN a bulharských i srbských médií jedná PPF s norskou skupinou Telenor o převzetí části jejích zahraničních divizí.

Norská telekomunikační skupina Telenor koncem minulého měsíce oznámila, že ji kontaktoval zájemce o její telekomunikační aktivity v Maďarsku, Bulharsku, v Černé Hoře a v Srbsku. Firma akcionáře upozornila, že šlo o nevyžádanou nabídku, tedy že se zájemce ozval sám od sebe. Nabídku prý vedení Telenoru v rámci možného přínosu pro akcionáře vyhodnotí.

Tisk: Telenor si plácnul s PPF

Podle zdrojů LN blízkých českému O2 je tímto zájemcem česká skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Ta takto hledá cestu, jak zvýšit hodnotu svého telekomunikačního byznysu. Investiční holding nicméně zatím zájem o středo- a východoevropskou divizi Telenoru oficiálně nepotvrdil. „Spekulace z trhu nekomentujeme,“ reagovala na dotaz LN tisková mluvčí skupiny PPF Zuzana Migdalová.

PPF však jako zájemce uvádí i srbský list Danas. Srbská média ale již dříve spekulovala i o tom, že zájemcem o Telenor je americký investiční fond KKR, který na území bývalé Jugoslávie již dříve skoupil poskytovatele telekomunikačních služeb United Group. Fond KKR je zajímavý i tím, že prostřednictvím United Group ovládl slovinské a chorvatské aktivity mediální skupiny CME, jíž patří česká televize Nova.

Podle bulharského ekonomického týdeníku Kapital je ale už vše domluveno. Kapital informoval, že Telenor si za kupce svých poboček v Bulharsku, Srbsku a Černé Hoře zvolil právě skupinu PPF Petra Kellnera.

Podle bulharského ekonomického týdeníku Kapital je ale už vše domluveno. Kapital informoval, že Telenor si za kupce svých poboček v Bulharsku, Srbsku a Černé Hoře zvolil právě skupinu PPF Petra Kellnera. O koupi maďarské pobočky se údajně ještě jedná.

O byznys Telenoruv Maďarsku se ale podle informací serveru Portfolio.hu zajímá i finanční skupina Konzum, kterou kontrolují podnikatelé blízcí premiérovi Viktoru Orbánovi. Zástupci maďarské vlády se ostatně již dříve nechali slyšet, že by stát rád ovládl jednoho ze tří tamních operátorů, aby tak mohl tlačit na snížení cen.

Norská skupina ovšem v zatím jediném dostupném vyjádření k nabídce uvádí, že k vyhodnocení výhodnosti případné transakce by mělo dojít v průběhu letošního prvního čtvrtletí a že do ukončení této fáze nebude záležitost nijak komentovat. Aktivity v regionu střední a východní Evropy tvoří zhruba desetinu obratu norské skupiny a osm procent provozního zisku.

Ve všech čtyřech zemích, jichž se má vyjednávání týkat, působí Telenor pod svou vlastní značkou. V Černé Hoře je Telenor jedničkou trhu, v Bulharsku, Maďarsku i Srbsku pak dvojkou, vždy s výraznou ztrátou na první pozici. „Podle odhadů bývalého tajemníka ministerstva obchodu a telekomunikací Dragovana Miličeviče má jenom v Srbsku Telenor hodnotu okolo 1,34 miliardy eur,“ uvedl srbský deník Danas.

Bulharská, srbská a černohorská dcera mají mít dohromady hodnotu kolem dvou miliard eur, spekulují tamní média; hodnota maďarské pobočky známa není. Pro porovnání: v roce 2013 zaplatila PPF za 65,9procentní podíl Telefóniky v českém operátorovi O2celkem 2,063 miliardy eur a v následujících letech dalších více než 400 milionů eur. Pro PPF by transakce znamenala výrazné posílení telekomunikačních aktivit. V současnosti má její O2v Česku necelých pět milionů zákazníků a na Slovensku další necelé dva miliony. V zemích, kterých se má jednání týkat, má Telenor dohromady bezmála deset milionů zákazníků. Navíc není vyloučeno, že PPF má zájem ještě o další pobočky třeba některých jiných telekomunikačních skupin v dalších zemích regionu.

Cui bono?

Proměna PPF z vlastníka ze světového pohledu dvou menších mobilních operátorů na regionální telekomunikační skupinu by současně posílila pozici holdingu v případě eventuálního prodeje celého telekomunikačního byznysu. Už od počátku, kdy PPF koupila české a slovenské aktivity O2 od španělské Telefóniky, se spekulovalo, že to bylo se záměrem následně operátora výhodně prodat čínským investorům. Jenže pro ty jsou relativně malé pobočky ve dvou malých zemích nejspíš příliš drobným soustem. Ovšem skupina, která má potenciál mít výhledově zhruba 20 milionů zákazníků, by byla pro případné investory mnohem atraktivnější.

O telekomunikační byznys PPF by nemuseli mít zájem jen Číňané. Za novou akvizicí by mohl stát i japonský kapitál, k němuž má PPF také blízko.

O telekomunikační byznys PPF by ale nemuseli mít zájem jen Číňané. Za novou akvizicí by mohl stát i japonský kapitál, k němuž má PPF také blízko. Její úvěrová společnost Home Credit totiž například spolupracuje ve Spojených státech s operátorem Sprint, pro něhož zajišťuje splátkový prodej mobilů. Firmy také vydaly společnou kreditní kartu, pomocí níž chce Home Credit v USA rozpůjčovat na miliardu dolarů.

Operátor Sprint patří do japonské skupiny Softbank, která má v poslední době na poli telekomunikací chutě k expanzi. V Japonsku firma obsluhuje přes 44 milionů zákazníků, v USA asi 54 milionů. Pro japonskou skupinu by tak získání necelých dvou desítek milionů zákazníků v Evropě bylo výraznější změnou než případný nákup ze strany některého z čínských operátorů, kteří mají stovky milionů zákazníků už v současné době.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.