Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Pozitivní tržní sentiment pomáhá euru i koruně

  5:19

Investoři jsou v očekávání, že Evropská centrální banka pomůže stabilizovat současný kritický stav ekonomik některých zemí.

Společná evropská měna se po téměř dvou měsících dokázala k dolaru dostat nad hladinu 1,25 USD za euro a dařilo se jí i vůči dalším dolarovým měnám či japonskému jenu. Za posílením eura rozhodně nelze hledat výraznější zlepšení stavu evropské ekonomiky či vznik zásadního plánu, jak řešit dluhovou krizi. Důvody jsou trochu jiného charakteru – z velké části psychologického.

Za klíčový faktor lze označit pozitivní tržní sentiment, který na finančních trzích momentálně převládá. Investoři jsou od konce července v očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) pomůže stabilizovat současný kritický stav ekonomik některých zemí. ECB jistě může situaci zklidnit, ale spoléhat se na to, že kumulované problémy z posledních zhruba deseti let se nějakým zásahem centrální banky rychle vyřeší, je naivní.

V posledních týdnech se optimismus projevuje nákupem rizikových aktiv, což je i případ eura. Právě proto se mu daří. Navíc euro posiluje i vůči dalším měnám, jako jsou australský či kanadský dolar. Aktivace zajišťovacích pokynů proti ztrátě u těchto měnových párů následně žene euro k silnějším úrovním. Vše lze přirovnat k lavinovému efektu. Pokud bude pokračovat, může euro v nadcházejících týdnech dále posilovat.

Stále více varovných signálů

Z událostí v uplynulém týdnu poutalo pozornost zveřejnění zápisu z posledního zasedání amerických centrálních bankéřů. Většina z nich není spokojena se stavem tamní ekonomiky a jsou připraveni k dalším krokům na podporu hospodářství. Nelze vyloučit, že se tak stane již na zářijovém zasedání.

V eurozóně pro změnu poutaly pozornost takzvané předstihové indikátory z průmyslu a služeb. Podle předběžných výsledků se situace v průmyslu v srpnu mírně zlepšila, ale celkový obraz zůstává neměnný – slabá ekonomická aktivita a další pokles ekonomiky eurozóny ve druhém pololetí letošního roku.

Podobný výhled nabídl v případě České republiky páteční konjunkturální průzkum. Souhrnná důvěra v domácí ekonomiku v srpnu sice trochu vzrostla, avšak celková situace není příznivá – stále více varovných signálů přichází z průmyslu.

Koruna na začátku týdne posilovala. Druhá polovina však byla slabší a koruna své zisky odevzdala především vůči společné evropské měně. Vůči euru se obchodování odehrávalo pod hranicí 25 Kč. Nejsilnější byla koruna v úterý odpoledne a ve středu ráno, kdy se kurz kotoval pod úrovní 24,80 Kč.

K dolaru koruna v úterý posílila pod hladinu 20 Kč, kde se až na výjimky pohybovala po zbytek týdne. Vývoj koruny určoval převažující pozitivní tržní sentiment. Česká měna se nachází ve střednědobém trendu zhodnocování a v dalších týdnech se nedá vyloučit její posun směrem k silnějším hodnotám.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...