Lidovky.cz

Pozitivní aspekt německé koaliční smlouvy: Stárnutí populace

Evropa

  22:28

Dle studie Nadace tržního hospodářství by v příštích volbách měla mít většina voličů nad 55 let. Rozhodnou je tedy spíše důchodci než mládež.

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) a šéf sociálních demokratů Sigmar Gabriel při podpisu koaliční smlouvy. foto: © ReutersČeská pozice

Na německé poměry trvalo nezvykle dlouho, než se konzervativní strany CDU/CSU dohodly na koaliční smlouvě se sociální demokracií SPD. Do poslední chvíle jejich zástupci tvrdě vyjednávali a ke konečné verzi dospěli až po 17hodinovém závěrečném jednání 27. listopadu.

Koaliční smlouva je sice hotová, stále však není jisté, vznikne-li i velká koalice. O ní by totiž mělo rozhodnout hlasováním zhruba 470 tisíc členů sociální demokracie. Proti tomu, že by rozhodnutí občanů u volebních uren mělo záviset na vnitrostranickém referendu, však vystupují odborníci na ústavní právo.

Vítězem voleb se tedy nakonec stal šéf poražených sociálních demokratů Sigmar Gabriel. Ten svým tahem nechat o velké koalici rozhodnout stranickou základnu ukázal, že je nejen výborným stratégem, ale zvýšil i váhu své strany ve vyjednávání víc, než by jí dle výsledku voleb náleželo.

V koaliční smlouvě každý dostal, co si přál – SPD minimální mzdu, CDU úpravu důchodového zabezpečení a CSU dálniční známku pro cizince. Ani v této smlouvě však není uvedeno, jak by se vše mělo financovat.

Požadavek fiskální disciplíny vůči zadluženým členským státům EU je v ostrém protikladu ke slibům v koaliční smlouvě

Z evropského hlediska je pak důležitá ta část koaliční smlouvy, jež se týká krize eurozóny. V ní zcela prosadila svůj názor kancléřka Angela Merkelová. Problémové státy musejí šetřit, finanční pomoc můžou získat jen formou úvěrů, o své banky se mají postarat samy a záruka za dluhy celou Evropskou unií nepřichází v úvahu. Požadavek fiskální disciplíny vůči zadluženým členským státům EU je však v ostrém protikladu ke slibům v koaliční smlouvě.

Součástí koaliční smlouvy není žádné průlomové rozhodnutí o bankovní unii. Zdá se tedy, že krize eurozóny bude pokračovat.

Navzdory všem nedostatkům koaliční smlouvy v ní politické strany CDU/CSU a SPD reflektují současnou věkovou strukturu německé společnosti – stárnoucí populaci musejí něco nabídnout. Na trend stárnutí německých obyvatel pak poukazuje studie Stiftung Marktwirtschaft (Nadace tržního hospodářství). Dle ní by v příštích volbách měla být většina voličů starších 55 let a Spiegel online citoval jejího šéfa Michaela Eilforta: volby se nevyhrají v centrech pro mládež, ale v domovech důchodců.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.